Blog

A népi kultúra színe-java! 

Beszélgetések, interjúk, vélemények, gondolatok zenéről, táncról, gasztronómiáról, kézművességről, divatról, népszokásokról, meséről

Egy hú­ron pen­dü­lünk

A cigányzenét az éttermek világából kiszabadítani és a világzene színpadaira elvinni már önmagában is hatalmas teljesítmény.

Ka­lan­do­zás a bal­la­dák ti­tok­za­tos vi­lá­gá­ban

Egy rendkívül izgalmas előadást sejtet a Fitos Dezső Társulat Irgalom című produkciója. A népköltészet, illetve Arany János költészetének is az egyik csúcsát jelentő népballadák misztikus világába nyerhetünk betekintést a tánc és a zene nyelvének segítségével.

A fes­tett mennye­ze­tek cso­dá­ja

Csiki Virág népi kézműves, foglalkozik nemezeléssel, szövéssel, fonással, tárgyakat készít bőrből, vesszőből, vagy ami éppen kéznél van egy játszóházi foglalkozáson...

Na­gyon ér­tik Bar­tó­kot

Azzal a jól ismert kis szorongással indultam a Hagyományok Háza Kaleidoszkóp – L’hommage a Bartók Béla című előadására, ami akkor szokott elfogni, mikor Bartók műveinek hallgatására készülök.

Pro­fiz­mus a back­stage-ben is

Az idei Művészetek Ünnepén kihagyhatatlan programnak ígérkezett nem csupán a számtalan, népi kézműves mester látványműhelyét felvonultató pavilonsor, de a Magyar Állami Népi Együttes Határtalan tánc című előadása is, melyre a Budai Várban került sor.

Re­ví­zi­ó­ról és ví­zi­ó­ról

Gőzerővel folyik a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum gyűjteményének revíziója.

Hasonlóan rendezzük be a műtárgyakat, mint háziasszony az éléskamráját: mindennek tisztának, átláthatónak, könnyen mozgathatónak kell lennie. Ezek az értékes alkotások megérdemlik, hogy szeretettel bánjanak velük.

Ak­kor es­te ban­dá­zás a tánc­ház­ban?

Nagypéntek az elcsendesedés ideje, ilyenkor az Aprók tánca zenészei is szegre akasztják a hangszert, a táncos cipők és pörgős szoknyák a szekrényben maradnak. Viszont beszélgetni lehet. Mi Pál Esztert, a Magyar Állami Népi Együttes szólistáját, Eszter és Anna édesanyját, az Aprók tánca kedves, régi vendégét kérdezgettük.

 

Gyön­gyö­ző élet

Az 5 éves Nyitott Műhely szeptemberi alkotója Dukát Judit gyöngyfűző Népi Iparművész

Csip­ke-sze­re­lem

Az 5 éves Nyitott Műhely augusztusi alkotója Turós Istvánné ötvös, csipkekészítő Népi Iparművész

Imád­sá­gos al­ko­tás

Interjú Kelemen Eszter bőrműves népi iparművész szerzetessel, a Nyitott Műhely alkotóközösség tagjával.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!