Blog

A népi kultúra színe-java! 

Beszélgetések, interjúk, vélemények, gondolatok zenéről, táncról, gasztronómiáról, kézművességről, divatról, népszokásokról, meséről

Egy hú­ron pen­dü­lünk

A cigányzenét az éttermek világából kiszabadítani és a világzene színpadaira elvinni már önmagában is hatalmas teljesítmény.

Ka­lan­do­zás a bal­la­dák ti­tok­za­tos vi­lá­gá­ban

Egy rendkívül izgalmas előadást sejtet a Fitos Dezső Társulat Irgalom című produkciója. A népköltészet, illetve Arany János költészetének is az egyik csúcsát jelentő népballadák misztikus világába nyerhetünk betekintést a tánc és a zene nyelvének segítségével.

A fes­tett mennye­ze­tek cso­dá­ja

Csiki Virág népi kézműves, foglalkozik nemezeléssel, szövéssel, fonással, tárgyakat készít bőrből, vesszőből, vagy ami éppen kéznél van egy játszóházi foglalkozáson...

Na­gyon ér­tik Bar­tó­kot

Azzal a jól ismert kis szorongással indultam a Hagyományok Háza Kaleidoszkóp – L’hommage a Bartók Béla című előadására, ami akkor szokott elfogni, mikor Bartók műveinek hallgatására készülök.

Pro­fiz­mus a back­stage-ben is

Az idei Művészetek Ünnepén kihagyhatatlan programnak ígérkezett nem csupán a számtalan, népi kézműves mester látványműhelyét felvonultató pavilonsor, de a Magyar Állami Népi Együttes Határtalan tánc című előadása is, melyre a Budai Várban került sor.

Re­ví­zi­ó­ról és ví­zi­ó­ról

Gőzerővel folyik a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum gyűjteményének revíziója.

Hasonlóan rendezzük be a műtárgyakat, mint háziasszony az éléskamráját: mindennek tisztának, átláthatónak, könnyen mozgathatónak kell lennie. Ezek az értékes alkotások megérdemlik, hogy szeretettel bánjanak velük.

Ak­kor es­te ban­dá­zás a tánc­ház­ban?

Nagypéntek az elcsendesedés ideje, ilyenkor az Aprók tánca zenészei is szegre akasztják a hangszert, a táncos cipők és pörgős szoknyák a szekrényben maradnak. Viszont beszélgetni lehet. Mi Pál Esztert, a Magyar Állami Népi Együttes szólistáját, Eszter és Anna édesanyját, az Aprók tánca kedves, régi vendégét kérdezgettük.

 

Gyön­gyö­ző élet

Az 5 éves Nyitott Műhely szeptemberi alkotója Dukát Judit gyöngyfűző Népi Iparművész

Csip­ke-sze­re­lem

Az 5 éves Nyitott Műhely augusztusi alkotója Turós Istvánné ötvös, csipkekészítő Népi Iparművész

Imád­sá­gos al­ko­tás

Interjú Kelemen Eszter bőrműves népi iparművész szerzetessel, a Nyitott Műhely alkotóközösség tagjával.

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!