Tan­fo­lya­ma­ink­ról

Napjainkban, amikor megszűnt a hagyományok átadásának az a módja, melyet családi tradíciók, közösségi normák és ízlés szabályoztak, már nem beszélhetünk klasszikus értelemben vett népművészetről. Mégis azt tapasztaljuk, hogy nem csökken az érdeklődés iránta.

Mi az, ami miatt vonzódunk a néphagyományhoz, mit nyújt a ma embere számára ez a kultúra?

Egyszerre jelenti a szép tárgyak, az egyedi kézimunka, a természetes anyagok iránti tiszteletünket, szeretetünket; jelenti a zene és tánc iránti vonzódásunkat; jelenti népmeséink csak ránk jellemző gondolatvilágát, kifejezéseit; jelenti gyökereinket, hiszen évszázadok jelentés- és formavilágát látjuk egy szép alkotásban, mozdulatsorban, dallamban, népmesei fordulatban kikristályosodni. Aki művelni is tudja, annak számára még nagyobb az értéke. Önmegvalósítást, közösséghez tartozást, élményt is jelent, néha a terápia szintjén is hat. A népművészet közösségi kultúra volt, s bár az egyén szabadsága a közösségen belül korlátozott volt, mégis lehetőség nyílott az önkifejezésre.

Hagyományainkat, népművészetünket nemcsak azért kell ismerni, mert hozzátartozik műveltségünkhöz. Népművészetünk olyan modell, mely évszázadokon át kifejezte az ember szépérzékét, kreativitását, művészi alkotóképességét. Az a gyermek, akit kiskorában megtanítanak énekelni és táncolni, aki a természetes anyagokkal – fával, gyapjúval, náddal, stb. – megismerkedve apró játékokat, használati eszközöket készít, aki a népmesehősök küzdelmeiben éli meg a jó erkölcs diadalát, az nemcsak személyiségében lesz gazdagabb. Mindezek észrevétlen átadnak egy olyan értékrendet, megtanítanak egy olyan közösségi magatartásformát, melyek az egész társadalmat gazdagítják.

Ma sem lehet más a célunk, mikor ezt az örökséget megőrizve továbbadjuk, hogy a mesterségbeli tudást nemcsak mint tananyagot közvetítsük, hanem próbáljuk átadni azt a készséget is, mely kapaszkodót jelent mai életünkben.

A Hagyományok Háza nyilvántartási száma: E/2020/000301

 

Képzési kínálatunk

 

Szakkörök

A kézművesség, népzene, a néptánc és a népköltészet oktatásának módszertanát nálunk speciális tanfolyamokon lehet elsajátítani. A kis létszámú, öt-tíz alkalmas szakköreink résztvevői anyagokkal és technikákkal ismerkednek meg, amelyek elsajátításával kedvükre alkothatnak használati és ajándéktárgyakat. Célunk, hogy kikapcsolódást nyújtsunk a mindennapi rutinból, hogy lehetőséget biztosítsunk a felszabadult alkotásra - kellemes társaságban, vidám hangulatban.

Képzések pedagógusoknak

Pedagógusoknak elsősorban népi játszóházvezetői, néptáncos, népzenei és népmesével foglalkozó akkreditált képzéseinket kínáljuk. Az akkreditáció olyan állami értékelést jelent, amely a képzés minőségét biztosítja.  Akkreditált tanfolyamainkon tehát garantáltan a legmagasabb színvonalú elméleti és gyakorlati tudást biztosítjuk hallgatóinknak. Képzéseinkkel a pedagógusokat kívánjuk támogatni szakmai fejlődésükben, a kötelező kreditpontjaik megszerzésében.

Szakmát adó képzések

Azok közül, akik belekóstoltak valamelyik kézművesmesterségbe, sokan életre szóló hobbit találnak maguknak, mások pedig megélhetést is adó mesterséget. A Hagyományok Házában a következő szakmákat lehet megtanulni OKJ-s tanfolyamokon: csipkekészítés, kosárfonás, gyékény-, szalma-, csuhétárgykészítés, nemezkészítés, szőnyegszövés, népi bőrművesség, népi játszóházi foglalkozásvezetés.

Programok óvodások és iskolások számára

Nagyszüleink, dédszüleink öröksége, a népi játék, a néptánc, népzene és népmese ma az intézményes oktatás-nevelés és a közművelődés keretei között jelenik meg: az ének, a testnevelés, az anyanyelvi vagy a környezeti nevelés során alkalmazott hagyományos játékok ma ugyanazt a célt szolgálják, mint egykor: az életre nevelnek. Fontosnak tartjuk, hogy a felnövekvő generáció megismerje és megszeresse a néptáncot, a népi játékokat, hagyományos kézműves tevékenységeinket. Ennek érdekében szervezünk családi és iskolai programokat, tanulmányi versenyeket, melyek a gyermek korosztályt szólítják meg.

 

Ered­mé­nye­ink

 

Megmutatjuk az elmúlt években kitöltött résztvevői elégedettséget mérő kérdőívek eredményeit.

Mi­nő­ség­po­li­ti­ka

Itt található a Hagyományok Háza minőségpolitikája, panaszkezelési szabályzata és a felnőtt képzést kiegészítő tevékenysége.

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új, for­ma­bon­tó di­vat­szín­há­zi elő­adás

A Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója egy nem mindennapi divatbemutató formájában eleveníti fel a témát átjáró örök kérdéseket: miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!