Hall­ga­tói vé­le­mé­nyek

Képzéseink sikerességének legőszintébb mércéje maguk a résztvevők. Büszkén olvassuk hallgatóink visszajelzéseit, akik nem csupán részt vettek tanfolyamainkon, de szívesen osztották meg velünk és leendő tanulóinkkal tapasztalataikat, véleményüket. Az őszinte és megható sorok, melyeket velünk és a nagyvilággal megosztanak, nem csak megerősítést nyújtanak számunkra, hanem értékes iránymutatást is adnak a folyamatos fejlődéshez. Minden egyes visszajelzés hálával tölt el bennünket, és motivál, hogy továbbra is magas színvonalon adjuk át tudásunkat, miközben egyre több ember számára teszünk elérhetővé életre szóló tudást és élményeket.

Népi játszóházi foglalkozásvezető tanfolyam

nj
 
 

Fotó: Bányai Tünde és Dusa Gábor

„Észrevettem, hogy a Hagyományok Háza az életem részévé vált, fontossá vált, hogy tanulhassak, és hogy továbbra is idejárhassak.”

Kisuczki-Tóth Márta így foglalta össze benyomásait a tanfolyamról. "Izgalmas volt mindig újabb technikákkal megismerkedni, mindig újabb tárgyakat elkészíteni. Kellemes volt a társaság és maga a hely is. Teljesen új világba csöppentem, ami kihatással van a következő éveimre. Mindenképpen a néprajz területén tovább fogom mélyíteni a tanultakat és a kézműves tárgyak terén is fejleszteni fogom magam. Kikapcsolódás, felüdülés volt a heti mókuskerékben. Nem csak pedagógusoknak ad használható gyakorlati tudást. Magyarságomban is mélyülhettem. Identitás erősítő számomra ez a képzés.

A Hagyományok Háza a népi mesterségek továbbadását tűzte ki feladatául. Ennek egyik eleme a Népi Játszóházi foglalkozásvezető tanfolyam, amely részét képezi a nemezelés. Akkreditált vizsgával lehet lezárni az egy éves tanfolyamot, aki ezután kedvet érez rá, szakosodhat, és két év képzés után OKJ-s képesítést szerezhet, akár nemezkészítésből is. Bármelyik irányt választja az illető, nem fog csalódni. Ugyanis az itt tanító tanárok mindegyike szívvel-lélekkel tanít, nem a mai világra jellemző anyagi érdekeket tartják szem előtt, hanem azt, hogy minél jobban átadják tudásukat és ezt minél szélesebb körben terjesszék. És a szellemi-erkölcsi értékek mellett mindegyik kiváló szakember, aki nem csak könyvekből ismeri a tárgyát, hanem maga is mestere vagy kutatója annak. A nemez utáni érdeklődésem vezetett ide, a nemeznek köszönhetem és az utóbbi éveim egyik legjobb döntésének könyvelem el. Mindegyiküknek hálás vagyok és köszönettel tartozom, függetlenül attól, hogy életem során mennyire fogom felhasználni, vagy növelni az itt kapott tudást."

 

„Sok szépet, jót, emberit kaptam és kitartást. Kikapcsolódás, feltöltődés volt számomra a jó légkörben való tanulás.”

 

Magyar népi ének tanfolyam 

neű
 
 

Fotó: Dusa Gábor

„Ami számomra a legfontosabb megmaradó tudás, magammal vitt érték ez után a kurzus után, az a megismert hangképzési alapok, melyek tudatossá tették és korrigálták is az eddigi technikámat.”

Antal Alice volt hallgatónk ezt írta nekünk: „Régóta foglalkozom hagyományápolással, különösen amióta tanítónő vagyok, a gyerekek s mások örömére is. A népi kultúra különböző területei, ha belekóstolunk, vonzzák egymást, így esett, hogy a Hagyományok Háza népi játszóházi foglalkozásvezető, majd szövő, majd hagyományos mesemondó képzéseinek elvégzése után beiratkoztam a népi ének tanfolyamra is. Igaz, előtte sem telt el nap éneklés nélkül, mégis úgy éreztem, a tanfolyam kínálta lehetőségek nagyban segíthetik a munkámat, nem lévén ének szakos, csak énekelni szerető. A 60 órás kurzus maximálisan beváltotta a hozzá fűzött reményeimet, s úgy gondolom, ezt a csoporttársaim nevében is mondhatom. Tehetem ezt azért is, mert ennek ékes bizonyítéka, hogy a vége felé már aggódva szomorkodtunk, hogy hamarosan elválunk, a szombati oktatási napok ellenére is, amit többen több száz kilométerről is vállaltak.

Nagyon megérintett, mennyi  mindent adott a tanfolyam: a népdalok népzenei dialektusterületek szerinti megismerése, a hozzájuk tartozó néprajzi ismeretek, az elmélet mellett a gyakorlat, a sok éneklés egy nagyon lelkes, lelkiismeretesen felkészült oktatócsapat irányításával, egy közösséggé formálódó csoportban, ahol nemcsak pedagógusok voltak, hanem pl.: biológus, köztisztviselő vagy akár még csak a zenei pályára készülő fiatalok. Egy idő után azt vettem észre, hogy mindenhol, mindig énekelek, hümmögök, dúdolok. Mindennek lezárása egy vizsga, ami méltó volt a tanfolyam színvonalához, mert kellő komolysággal, de támogató számonkéréssel adott lehetőséget, hogy örüljünk annak, hogy mindezt megtanultuk. Mivel mesterségem által közel állok a pedagógusképzéshez, így bátran javaslom a leendő óvó- és tanító néniknek.”

„Jó szívvel ajánlom bárkinek, aki a népdalokat, néprajzot szereti, átfogó képet szeretne kapni a magyarság népdalainak világáról, szeret énekelni, s mindezt szeretné magas színvonalon tanító, népzenét művészi szinten művelő oktatóktól megtanulni, mert csak gyarapodhat általa tudásban, s lélekben egyaránt.”

 

Népi bőrművesség

nb
 
 

Fotó: Terényi Gyöngy és Dusa Gábor

Veronika nevű hallgatónk véleménye: „Bőrművességet tanulok a Hagyományok Házában, a mesterem Terényi Gyöngy, akitől precizitást, minőségi munkát, a felmerülő problémák egyedi, kreatív megoldását tanuljuk. Törekszem a színek merész, a hagyományos bőrművességben megszokottól eltérő használatára és arra, hogy a hagyományos technikákat, formákat újszerű módon használjam. Néhány erszényem és táskám helyet kapott a legutóbbi Élő Népművészet kiállításon a Néprajzi Múzeumban, és van egy A-kategóriás zsűrizett táskám modern kategóriában.”

„Nagyon-nagyon szépen köszönöm a rengeteg és gyors segítséget amit kapok! (Az oktatók) hihetetlen energiával azon fáradoznak, hogy minden erejükkel segítsenek. Nagyon jól esik ez a figyelem nem csak nekem!”

 

Csipkekészítés

ncs
 
 

Fotó: Dusa Gábor

„Lehet, hogy furcsán hangzik, de nekem a „csipke” csak ráadás volt. A tanfolyam csodálatos anyagán túl kincseket kaptam. Az arányból arányosság, a látásból látásmód lett, a fontos részletekből összhang.” (Kamocsay Judit)

Horváth Éva korábbi hallgatónk így fogalmazott: „Az utolsó oktatási napon az osztályunk többségénél megfogalmazódott egy gondolat: Nagyon sajnáljuk, hogy vége, legszívesebben szeptemberben újrakezdenénk elölről ezt a fantasztikus két évet!! Azt hiszem, ez mindent elmond. Köszönöm Marika, köszönöm Hagyományok Háza!"

„Nagyon megragadott mindig, és most is, valahányszor belépek, a műhelyek hangulata. Egyszerűen azt érzem, hogy jó ott lenni. Az ott tevékenykedőkkel szinte pillanatok alatt közvetlen kapcsolat tud létrejönni, valamiféle "egy húron pendülünk" érzés.” (Gömöri Gyöngyi)

 

Tájegységek játék- és táncszempontú ismerete

tajegysegek
 
 

Fotó: Dusa Gábor

„Mivel a hagyományos kultúra manapság kiveszőben van, hatalmas szerepe van a Hagyományok Háza missziójának, hogy a népművészet különböző szeleteit meghatározott tematika szerint közkinccsé tegye pedagógusok és minden más érdeklődő számára.”

Módli Ágnes, korábbi hallgatónk így írt a tanfolyamról: „Hiteles szakemberektől kaptunk egy olyan csomagot, ami hihetetlen lehetőségeket rejt magában a magyar néphagyományunk ápolásához és továbbadásához. Fantasztikus, hogy Magyarországon felkutatták, feldolgozták és elérhetővé tették azt a hallatlanul nagy hagyománykincset, ami századokon át szervesen hozzátartozott a mindennapi élethez, az ünnepekhez, és ami minden szintem átszőtte a társadalmat. Enélkül most nagyon szegények és gyökértelenek lennénk.

A pedagógus továbbképzéseknek különösen nagy jelentőségük van, hiszen a gyermekek manapság már otthon egyre kevésbé szívhatják magukba tájegységük hagyományait, ha ezt az iskolában nem kapják meg, sajnos nagyon kevés az esély rá, hogy valamilyen módon a részükké váljék. Ezért nagyon fontosnak érzem, hogy ezek a képzések minél több óvoda, iskola minél több pedagógusához elérjenek, és talán remélhetjük, hogy egyszer a főiskolai pedagógusképzés központi programjába is bele fognak tartozni!"

„Mindenkinek ajánlom a tanfolyamot, aki szeretne megismerkedni a néptánc és a népi játékok alapjaival. Kiváló szervezés és tanári gárda várja a jelentkezőket. (Faragó Judit Rita)

 
 

 

Többet is meg lehet tudni az elégedettségi felméréseink eredményeiről és részleteiről az alábbi linkre kattitnva: a Népművészeti Módszertani Műhely képzéseinek elégedettségi felmérései. Itt részletesen meg lehet tekinteni a kérdőíveket, tovább lehet olvasni visszajelzéseinkről és azok elemzéséről.

Új, for­ma­bon­tó di­vat­szín­há­zi elő­adás

A Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója egy nem mindennapi divatbemutató formájában eleveníti fel a témát átjáró örök kérdéseket: miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!