Ha­gya­té­kok

Halmos-hagyaték

Halmos Béla, a magyarországi táncházmozgalom egyik elindítója és első prímása több mint négy évtizedes aktív tevékenysége során zenészként, folklórgyűjtőként, oktatóként és szervezőként jelentős életművet hagyott maga után. Folklórgyűjtéseit, kéziratait, könyvtárának egy részét és mesterhegedűjét a Hagyományok Háza őrzi. Halmos Béla alapította meg a Hagyományok Háza Táncház Archívumát, mely a nemzetközivé vált táncházmozgalom eseményeit és dokumentumait gyűjti össze. Ebben többek között 6500 fénykép, sok száz órányi hang- és videófelvétel, valamint 243 személlyel készült interjú található.

Lajtha-hagyaték

Lajtha László zeneszerző, népzenekutató hagyatékában a saját alkotások partitúrái és könyvtárának közel 100 kötete mellett fontos részt képez a népzenei gyűjtemény, amelyben az által gyűjtött dallamok kottái, támlapok és a gyűjtésekkel kapcsolatos feljegyzések vannak.

Martin-hagyaték

A könyvtár alapját képezi a magyar és egyetemes folklorisztikai kutatás kiemelkedő egyéniségének, Martin Györgynek 6500 tételből álló néprajzi könyv- és folyóirat-gyűjteménye. Martin teremtette meg a hazai néptánckutatás tudományos alapjait, történeti rendszerezését, publikációi a mai napig az alapvető szakirodalmat jelentik a népzenével és néptánccal foglalkozók számára.

Kallós-hagyaték

Kallós Zoltán népzenei és fotógyűjteménye 2001-től több részletben került be a Médiatár Archívumába. A fotók 1956 és 1983 között készültek az Andrásfalvy Bertalannal, Martin Györggyel és Pesovár Ferenccel közösen végzett erdélyi, valamint saját moldvai gyűjtőútjai alkalmával. 

Hal­mos Bé­la

Halmos Béla, a magyarországi táncházmozgalom egyik elindítója és első prímása. Több mint négy évtizedes tevékenysége során zenészként, folklórgyűjtőként, oktatóként és szervezőként a magyar népi kultúra és a táncházmozgalom ügyéért dolgozott.

Lajt­ha Lász­ló

A XX. század első felének egyik legnagyobb magyar zeneszerzője, aki meghatározó tevékenységet fejtett ki a népzenekutatás és zenepedagógia, valamint a nemzetközi kultúrdiplomácia terén is

Mar­tin György

Az alkotás lázában eltöltött, új tudományágat teremtő három évtizedes munkássága első periódusában tánchagyományunk megismerése és feltárása, valamint a gyűjtés módszerének, a rendszerezés elveinek a kialakítása volt az elsőrendű feladat.

Kal­lós Zol­tán

Kallós Zoltán népzenei és fotógyűjteménye 2001-től több részletben került be a Médiatár Archívumába. A fotók 1956 és 1983 között készültek...

Far­kas Gyu­la

Újabb értékes gyűjteménnyel bővült a Hagyományok Háza, amikor 2019-ben bekerült Farkas Gyula egykori hegedűművész, karmester, hangszerelő és zeneszerző kottagyűjteménye.

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!