Fel­nőt­tek­nek

Napjainkban, amikor megszűnt a hagyományok átadásának az a módja, melyet családi tradíciók, közösségi normák és ízlés szabályoztak, már nem beszélhetünk klasszikus értelemben vett népművészetről. Mégis azt tapasztaljuk, hogy nem csökken az érdeklődés iránta.

Hagyományainkat, népművészetünket nemcsak azért kell ismerni, mert hozzátartozik műveltségünkhöz. Népművészetünk olyan modell, mely évszázadokon át kifejezte az ember szépérzékét, kreativitását, művészi alkotóképességét. Ma sem lehet más a célunk, mikor ezt az örökséget megőrizve továbbadjuk, hogy a mesterségbeli tudást nemcsak mint tananyagot közvetítsük, hanem próbáljuk átadni azt a készséget is, mely kapaszkodót jelent mai életünkben.

A Hagyományok Háza nyilvántartási száma:  B/ 2020/000425

Induló képzések

To­jás­fes­tő tan­fo­lyam

A képzés során a résztvevők megismerhetik a tojásdíszítés alapjait a gyimesi szokásrendszer és a moldvai tojásdíszítés alapján.

Akkreditált képzések

Ma­gyar né­pi ének tan­fo­lyam

Elsősorban pedagógusokat várunk, de korlátozott számban pedagógus diplomával nem rendelkezők jelentkezését is tudjuk fogadni.

Akkreditált képzések

Kez­dő ci­te­ra­kur­zus

A 30 órás kurzus a legelső lépésektől mutatja be a citerajáték mikéntjét, így előképzettséget nem igényel.

Akkreditált képzések

Ma­gyar nép­me­se – ha­gyo­má­nyos me­se­mon­dás

A képzés elméleti és gyakorlati része egymásra épülve biztosítja a hallgatóknak azokat az ismereteket, amelyekkel hagyományos népmesék szóbeli elmondására alkalmassá...

Akkreditált képzések

Most zajló képzéseink

Né­pi kéz­mű­ves - Sző­nyeg­szö­vő

Nagyrészt gyapjúfonalból szőtt szőnyegek, takarók, tarisznyák, párnák, táskák, övek és vászontechnikával készült kisebb lakástextilek, készülnek szőnyegszövő szakképzésünkön.

Szakmai képzés

Né­pi kéz­mű­ves - Ne­mez­ké­szí­tő

Kalap, lábbeli, ékszer, játék, táska, takaró és a XXI. század mai lakáskultúrájában is felhasználható tárgyak készülnek tanfolyamunkon.

Szakmai képzés

Ko­sár­fo­nó

A Hagyományok Háza több évtizede oktatja a kosárfonás mesterségét. A kétéves képzés során hallgatóink megismerkednek a kaskötők és kosárfonók által...

Szakmai képzés

Vi­se­let­ké­szí­tő tan­fo­lyam

A viseletkészítő tanfolyam során a résztvevők alapvető ismereteket szereznek a magyar népviseleti ruhadarabokról tájegységek, társadalmi rétegződés, életkor és alkalmak szerint. 

Akkreditált képzések

Fo­nó tan­fo­lyam

Nyolc alkalmas tanfolyamunkon kezdő és haladó szinten lehet fonást tanulni a Hagyományok Házában. 

Akkreditált képzések

Mol­nár-tech­ni­ka kép­zés

A Hagyományok Háza októbertől ismét elindítja Molnár István posztumusz Kossuth-díjas koreográfus, táncművész nevével fémjelzett, az általa megalkotott és a mai napig időtálló mozgásrendszert adaptáló Molnár-technika módszertani képzését.

Képzés

Lezárult képzések

Nép­ze­nei szak­író kép­zés

Újonnan induló, népzenei esszéírást oktató kurzusra olyan népzenészek, népzenét ismerő és kedvelő érdeklődők jelentkezését várjuk, akik ez irányú ismereteiket fejlesztenék, és a későbbiekben ilyen típusú feladatokat is vállalnának.

Képzés

Ütő­gar­do­nos kur­zus

Ugyan első látásra nem tűnik nehéz feladatnak a gardonozás, de amikor az ember magához veszi a hangszert, és játszana rajta, kérdések sokasága villan fel a fejében. Hogyan is kell ezt megszólaltatni? 

Képzés

Ma­gyar né­pi ének tan­fo­lyam

Elsősorban pedagógusokat várunk, de korlátozott számban pedagógus diplomával nem rendelkezők jelentkezését is tudjuk fogadni.

Akkreditált képzések

Né­pi ok­ta­tói is­me­re­tek

A népi kézműves szakmák egyikének elvégzése után lehetőség nyílik arra, hogy a hallgatók szakmájuk oktatójává váljanak. A népi kézműves szakmákra alapozva alakítottuk ki a Népi játék és kismesterségek oktatója képzést, amelynek keretében a hallgatók pedagógiai ismereteket valamint oktatáselméletet tanulnak.

Akkreditált képzések

Ha­gyo­má­nyos me­se­mon­dás

A képzés elméleti és gyakorlati része egymásra épülve biztosítja az ismereteket, amelyekkel hagyományos népmesék szóbeli elmondására alkalmassá válnak a hallgatók.

Akkreditált képzések

Bú­tor­fes­tő tan­fo­lyam - 120 óra

Elsősorban szakkörvezetőknek, rajztanároknak, kézműves tanároknak ajánljuk 120 órás akkreditált bútorfestő tanfolyamunkat.

Akkreditált képzések

Né­pi kéz­mű­ves - Né­pi bőr­mű­ves

A szakképzésen elsajátíthatók a hagyományos bőrmegmunkálási eljárások: fűzések, fonások, szigonyozások, a kézi varrás és a díszítőmódok (rátét, domborítás, festés, poncolás, stb.).

Szakmai képzés

Szal­ma­tárgy­ké­szí­tő tan­fo­lyam

Tanfolyamunkon a Kárpát-medencében hagyományos szalmafelhasználás technikáival, a szalmatárgyak forma- és mintakincsének alkalmazásával többek közt gyermekjátékokat, ékszereket, laposfonatokat és aratókoszorút készítünk.

Akkreditált képzések

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új, for­ma­bon­tó di­vat­szín­há­zi elő­adás

A Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója egy nem mindennapi divatbemutató formájában eleveníti fel a témát átjáró örök kérdéseket: miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!