Ma­gyar Né­pi Ipar­mű­vé­sze­ti Mú­ze­um

A Hagyományok Háza részeként működő Magyar Népi Iparművészeti Múzeum 10 000 tárggyal rendelkező, országos gyűjtőkörű szakmúzeum, mely jelenleg időszaki tárlatokkal mutatja be a népi iparművészet történetét, jeles alkotóit, műhelyeit, irányzatait.

Alapok

A gyűjtemény alapjait a 60-as években rakták le, 1984-ben nyílt meg az első állandó kiállítás Kecskeméten, mint a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum kecskeméti kiállítóhelye, ahol  jelenleg közel 600 tárgy van letétben a budapesti gyűjteményből. Ezenkívül 2 200 tárgy vidéki múzeumokban és tájházakban (Buzsák, Bogyoszló, Decs, Hajdúszoboszló, Karcag, Kiskunhalas, Mezőkövesd) került elhelyezésre.

 

 

Kiállított tárgyak

Az anyag nagy részét szőttesek, hímzések, fa- és csontfaragások, illetve a népi fazekasság termékei alkotják, de kisebb számban tartalmaz még csipkét, népviseleti babát, kosár- és fonott árut, bútorokat, fémműves tárgyakat, bőr készítményeket, kékfestő textíliákat, hímes tojásokat is. A népi iparművészet öt szakágának (hímzés, szövés, fazekasság, faragás, népi mesterségek) tárgyait átfogó egyetlen hazai gyűjtemény, mely az idő múlásával egyre inkább felértékelődik. A tárgyak készítői között a legkiválóbb mesterek találhatók meg, akiknek egy része már nem él.

Akadálymentesített helyszín

A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum 2022 novemberében átköltözött a Hagyományok Háza Corvin téri székházába. Kiállításaink ezentúl a Kallós Zoltán Kiállítótérben és a Maácz László Galériában tekinthetők meg. Múzeumunk részben akadálymentesített. Törekvésünk, hogy fogyatékkal élő látogatóinknak is minél kényelmesebb múzeumi élményt adjunk. Akadálymentes lehetőségekről és múzeumlátogatásról a következő telefonszámon adunk tájékoztatást: +36 1 225 6000

 

Nyitvatartás

A kiállítások nyitvatartásáról itt tud informálódni. 

 

További információk

Dr. Czingel Szilvia, PhD - múzeumvezető 

czingel.szilvia@hagyomanyokhaza.hu

 

Üveges Krisztina - muzeológus, művészettörténész

üveges.krisztina@hagyomanyokhaza.hu

 

Gál Boglárka - múzeumpedagógus

gal.boglarka@hagyomanyokhaza.hu

 

Nánássy Emőke - muzeológus, gyűjteménykezelő

nanassy.emoke@hagyomanyokhaza.hu

 

A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum kutatási szabályzata

A kutatási szabályzat letöltéséhez kattintson ide!

 

 

Aktuális kiállításaink:

Gyöngy­élet - Né­pi ék­szer a 21. szá­zad­ban

A Magyar Népi Iparművészeti Múzeum ékszergyűjteményét 20. és 21. századi népi iparművészek és designerek népi motívumok ihlette ékszerei alkotják.

Kiállítás

Folk Fashi­on - Di­vat a folk­lór

A Folk Fashion – Divat a folklór című kiállítás arra hívja a látogatókat, hogy felfedezzék a magyar népművészet és a...

Kiállítás

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!