Folk­lór Ar­chí­vum

Folklór Archívum célja

A Folklór Archívum célja, hogy dokumentálja, rendszerezze és kereshetővé tegye a magyar nyelvterület hagyományos szellemi kultúráját megörökítő hang-, állókép- és mozgókép felvételeket, és így mindenki számára elérhetővé válik a magyarság és a vele együtt élő népek évszázadok alatt felhalmozott folklórtudása. Az archívum tartalmaz autentikus néptánc- és népzenegyűjtéseket, személyi hagyatékokat és gyűjteményeket, Halmos Béla Táncház Archívumát, a Magyar Állami Népi Együttes Archívumát, valamint a Hagyományok Háza elődintézményeinek (pl. Néptáncosok Szakmai Háza) gyűjtéseit és egyéb dokumentumait.


Elérhetőségeink

E-mail: archivum@hagyomanyokhaza.hu

Archívumvezető: Molnár Péter

Tel.: (+36 1) 225-6092
E-mail: molnar.peter@hagyomanyokhaza.hu
 

Digitalizálás

Káplár Béla, Ifj. Vitányi Iván

Gyűjteménykezelés

Kardos-Biri Elvira, Nagy Gergely

Feladatunk

Fő feladatunk, hogy a Magyarországon felhalmozott, illetve a Kárpát-medence (esetenként távolabbi tájak) bármely etnikumához tartozó népzenei és néptáncgyűjtéseket, szövegfolklór-gyűjteményeket és néprajzi vonatkozású dokumentumokat megőrizzük, az állományvédelmi szempontoknak megfelelően tároljuk, digitálisan feldolgozzuk, internetes és hagyományos módon szolgáltassuk.


A Folklórarchívumban több mint 70.000 fénykép található, 11500 hordozón hangfelvételt, míg 8350 hordozón videófelvételt őrzünk, emellett több mint 96 folyóméternyi iratanyag is raktárainkban található. Elsődleges feladatunk mindezen állomány tartalmi és formai feltárása és a könyvtáron, valamint online felületeinken, adatbázisainkban hozzáférés és kutathatóság biztosítása.
 

Az ar­chi­vá­lók mun­ká­ja

A Folklórdokumentációs Archívumba bekerült audio, vizuális és audiovizuális folklórgyűjtéseket az Archiválási Osztály a legkorszerűbb technikai eszközökkel digitalizálja és archiválja.

Sík­do­ku­men­tu­mok di­gi­ta­li­zá­lá­sa

A Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum gyűjteményében nagyszámú irat és egyéb papír alapú dokumentum található, melyek digitalizálására 2021 során rendszerbe állítottunk egy professzionális reprodukciós szettet.

Ha­gya­té­kok

A Hagyományok Háza Archívumában találhatók Halmos Béla, Lajtha László, martin György és Kallós Zoltán hagyatékai több ezer videó-, hangfelvétel, fénykép és egyéb dokumentum formájában.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!