Far­kas Gyu­la

Egy ideje már nem csak hangzó- és mozgóképfelvételekkel találkozhatnak a honlapunkat és adatbázisunkat felkeresők, hanem állóképek bedigitalizált formái között is böngészhetnek. Ez utóbbi egy újabb értékes gyűjteménnyel bővült 2019-ben, amikor Farkas Gyula egykori hegedűművész, karmester, hangszerelő és zeneszerző kottagyűjteménye került be a Hagyományok Házába. A Magyar Állami Népi Együttes egyik alapítójaként, majd a Rajkó Zenekar atyjaként és – 1990-ben bekövetkezett haláláig – művészeti vezetőjeként elhíresült zenepedagógus hagyatékának feldolgozásakor több, mint 10.000 oldalnyi írott és nyomtatott kotta került bedigitalizálásra.

Ezek közül a legértékesebbek kétségkívül azok a népzenei alapokon nyugvó, általa átdolgozott, írt és meghangszerelt zenekari, illetve kórusművek, zongorakivonatok, melyek az 1950-es években, a fővárosban alakult különböző népi együttesek zenei kíséretét biztosították. Ezek mellett nagy hangsúlyt kapnak a gyűjteményben klasszikus zenei átiratai, újrahangszerelései, melyekben egy-egy ikonikus zenei darabot dolgozott át az általa csak népi zenekarnak hívott, egyébként klasszikus cigányzenekari formációra, mely a már említett Állami Népi Együttes és Rajkó Zenekar általános zenekari felállása volt. Ilyen formában találkozhatunk Brahms híres magyar táncaival, Liszt magyar rapszódiáival, Hubay csárdajeleneteivel, de számtalan nagysikerű opera, operett részleteit is megtalálhatjuk a kéziratok között. Saját darabok, különböző cigányzenei, külföldi sláger és operett dallamgyűjtemények bővítik még a hagyaték sokszínűségét, melyben a zenekari partitúrák mellett számtalan darabhoz találunk szólamkottákat is. A zenészek számára felbecsülhetetlen értékű kottagyűjteményben a mellékelt táblázatban kereshet az érdeklődő, a kiválasztott kottákból digitális másolatot pedig a Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum Szolgáltatási Osztályán keresztül igényelhetnek az érdeklődők.

Farkas Gyula kottagyűjtemény

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!