Hal­mos Bé­la em­lék­kon­cert

„ A halállal az egyetlen teendő, hogy meg kell próbálni tisztességesen élni”. Halmos Béla Emlékkoncert a Hagyományok Házában
 

Rácz Anna | 2022. május 27. | Olvasási Idő: 4 perc

Létezhet-e komolyabb visszaigazolása egy teljes, a népzene megismertetésébe és ápolásába fektetett életútnak, mint az, ha művelőjére akkor is emlékeznek, amikor az már egy másik dimenzióban muzsikál? Nyolc éve nincs már közöttünk Halmos Béla Széchenyi-díjas magyar népzenész, népzenekutató és zenetanár, akinek nevét többek között egy olyan, a Nemzeti Kulturális Alap keretében működő program is őrzi, amely a népzenével foglalkozóknak nyújt anyagi támogatást pályájuk kibontakoztatásához. De rendeztek már az ő nevével fémjelzett népzenei és világzenei fesztivált is, vándordíj és emlékérem is őrzi a nevét, könyvek, tanulmányok jelentek meg személyéről. A Hagyományok Háza június 4-én koncerttel emlékezik rá.

A vonós hangszeren játszott népzene, a táncházmozgalom, a Sebő Együttes mind-mind eszünkbe juthat Halmos Béla nevének hallatán. Június negyedikére eső, szomorú történelmi időket megidéző születésnapját a sors furcsa fintorának is tarthatnánk, ha ő maga nem utalt volna rá akként, hogy azért kellett ezen a napon megszületnie, hogy a Trianon által szétszabdalt magyar nemzetet összehegedülje. Tekinthetjük ezt egy egész szakmai pálya credojaként is, melyhez mindvégig hű maradt. Halmos Béla

Ha visszaidézzük emlékét olyan felvételekkel, amelyeken láthatjuk is őt, játékából olyan természetesség, magától értetődőség árad, amely azon nagy zenészek sajátja, akiknek vérében van az általuk művelt muzsika. „Az egész életem hegedű” - vallotta magáról, pályatársai pedig több alkalommal is elismerték, hogy az ő művészetének, kulturális szervező tevékenységének a hatása egész Kárpát-medence szerte érezhető. Nem egy ember élete volt az övé, annyira intenzíven élt és dolgozott, emlékezett rá özvegye, Gyenes Katalin. Nincs tehát könnyű helyzetben az utókor, amikor koncertet rendez az emlékére születésének napján. Ám akik mégis megpróbálják magukat ezen az alkalmon, olyan zenészek, akik közül többen még személyesen ismerhették mesterüket. Így a koncertre jegyet váltó közönség bizonyosan ízelítőt kaphat abból a csodálatosan gazdag népzenei kincsből, amelyet Halmos Béla éltetni és átadni igyekezett. A fellépők megidézik a táncházak hangulatát, azét a táncházét, amelyet az UNESCO 2011-ben vett fel a kulturális örökség listájára, és ma már valódi jó gyakorlatként tart számon. Ebben pedig Halmos Bélának is kiemelkedő szerepe volt, 1972-ben indította útjára a mozgalmat Sebő Ferenccel, Novák Ferenccel és Martin Györggyel. „A táncház mozgalom egy olyan élet felé viszi az emberiséget, ami független attól, hogy milyen nemzetiségű, korú vagy vallású vagy milyen bőrszínű. Jó csinálni. Ha elmész egy táncházba, ott mosolygós emberek vannak” – vallotta Halmos Béla. Arcunkra örömöt csaló zenében bizonyosan nem lesz hiány a Hagyományok Háza koncertjén sem, hiszen a fellépők sorában találjuk Pál Lajost és növendékeit, Szokolay Dongó Balázst, Bárdosi Ildikót és Molnár Miklóst, a legendás Muzsikás Együttest, a Vigad együttest, Filep Pali Márton és zenekarát, a BorFolk zenekart és Manninger Katicát, Sőregi Annát, a Fokos zenekart. A koncertlátogatók az esemény keretében résztvevőivé válnak az idei Halmos Béla vándordíj és a Halmos Béla emlékérem átadásának is, a díjazottak személye legyen ennek a nem csak remek szórakozást, de méltó megemlékezést ígérő estnek a meglepetése, melyen a szervezők ígérete szerint a vándordíj idei nyertese is fellép majd zenekarával. Igazán szép és szimbolikus gesztus, hogy a vándordíj magában foglalja Márkus Barbarossa János Halmos Bélának készített mesterhegedűjének használatát egy éven keresztül, így a Mester hegedűje sem pihen csendre ítélve, hanem továbbra is szolgálja a magyar népzenét. 
 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!