Det­re Mi­kolt

Szövő, szakoktató

🎤 A szív legmélyéről jövő vágy - interjú

📖 Készítsd magad: Szövött nyakbavaló

 

Detre Mikolt

A 80-as évek elején a Momkult közelében laktunk. Szombatonként kézműves délelőttöt tartottak az intézményben. A földszinten minden teremben volt valamilyen foglalkozás: agyagozás, gyékényszövés, gyöngyfűzés és így tovább. Én meg, mint a méhecske, szálltam virágról virágra, itt is ott is élvezettel elidőztem. Míg a szövő műhelyhez nem értem. Ez egészen fantasztikusan hatott rám, rögtön beszippantott. Mégis az újságkészítés, grafikai szerkesztés lett a kenyérkereső szakmám. Igaz, ez is alkotó munka ám a javából. Ahogy múltak az évek, egyre nőtt a kérdőjel a mondat végén: mit is szeretnék az élettől? Hallottam, hogy a Hagyományok Házában ki lehet próbálni a mesterségeket és népi játszóház vezető képzés is indul. Izgalmas két év következett, beleástam magam a szövés rejtelmeibe, tanultam a mesterséget, miközben végeztem a játszóház vezető képzést is. Sodort a népművészet a művészettörténet, felpezsdült a lelkem.

Aztán még szövő oktató is lettem. Csodálatos megtapasztalni, hogy milyen szép dolog továbbadni a tudást a gyerekeknek. Jó látni, hogy mi mindenben segíti, támogatja őket az ősi tudás. Nagyon remélem, hogy hatással tudok lenni rájuk. A Hagyományok Háza Nyitott Műhelyébe bárki betérhet és ellesheti a mesterség fogásait tőle. Ezen kívül a Csillaghegyi Közösségi Ház gyapjú-szövő szakkörét vezetem. Figyelek rá, hogy a fortélyokat átadjam, de minél szabadabban tegyem ezt. Hogy a hagyományok szem előtt tartásával, szeretetével egy időben kísérletezzem és kísérletezésre buzdítsak. Hiszen a hagyományt élővé tenni, használni kell és ez gyönyörű feladat.

Detre Mikolt

 

A Kis fekete 2020 pályázatra Rózsa Erika hímzővel készített szentistvánki vizitke minta betéttel díszített szövött kistáskával neveztem.

Detre Mikolt

 

Elérhetőség:

+36 30 992 2944

e-mail

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!