A Nyitott műhely programjai a Design hét programsorozatában 2020-ban
Miért fontos a hagyomány? Hogyan tudunk belőle építkezni? Mit jelent napjainkban az egyéni ember számára? Társítható-e valamiféleképpen a XXI. századi ember életmódjához? Milyen párhuzamokat ismerhetünk fel a régiek és a mai ember életében ezáltal?
A Nyitott Műhely két irányból közelíti meg a fenti kérdéseket. Egyrészt kutatjuk a múltat a közösség segítségével „Rejtett kincsek, szekrénytitkok” pályázatunkkal, másrészt újraalkotjuk és beemeljük olyan területekre, amelyek ma is népszerűek és időtállóak „Kis fekete 2020” pályázatunk divatfotózása kapcsán.
Kézimunka Akadémia (Springer Orsolya és Körtvély Adrienne): Kabát gyöngyös nyakdísszel és mandzsettával
A családi kötődések, szoros rokoni kapcsolatok meghatározó elemei az ember életének. A nagyszüleinktől, szüleinktől hozott történetek, tárgyi emlékek ott rejtőznek a szekrényeinkben, polcainkon, vagy a szívünkben. A Nyitott Műhely „Rejtett kincsek, szekrénytitkok” nagyanyáink öröksége című felhívásában ezeket a kincseket kutatja. A kiírás saját életre kelt, ahány ember, annyi meglátás, megannyi életút. Vannak, akik szeretett felmenőikre emlékeznek egy-egy személyes hangvételű írással, mások újraalkotják az időrágta, megkopott, elszakadt terítőt, szőnyeget, hogy felfejtsék annak eredetét.
Magam előtt látom nagyszüleim egyetlen szobáját. Az ágyukon rózsás ágyterítő. Az ágynemű gondosan felágyazva a fejrészhez. ... Kevés dolog került hozzám a nagyanyámtól, de ezt az ágyterítőt sikerült megmentenem a biztos kidobástól. Nem szabtam fel, de nem is rejtegetem a szekrény mélyén. Ez a legkedvesebb függönyöm.
Beküldő: Rangáné Galamb Margit
Vannak, akik újraértelmeznek egy-egy régi tárgyat egy újabb alkotásban, vagy konyhájukba csempészik a régi kenyértakarókendőt, ami most már a saját készítésű cipójukat takarja.
Van egy csipkerózsikás szöglet a padlástérben kialakított szobában, egy éppen alkalmas hely, hogy fonogassak ódon rokkámmal. Közelében a régi, felújított komód, benne, mint egy szentélyben a régi textilek, egy-két régi tárgy. Anyai, nagyanyai, dédanyai örökségek mindkét ágról. A régi zöld ágytakaró, riselt kézzel varrott terítők, kenyeres zsák, derelyevágó, csigatészta készítő, tömérdek horgolás, Matyóföld mellől, vidékről és a belvárosból, egy polgári lakásból. ... Az elmúlás eltávolít, de egyben közelebb is hozza a dolgokat...
Beküldő: Dukát Judit
Megint mások befejezik azt, amit már más nem tudott, megtanulva, továbbéltetve így egy régi technikát. Van olyan, aki tanítóként régi tárgyakkal berendezett iskolai tantermekben idézi fel a múltat.
BAB-USKA tájház, Úri
Ugyanakkor kincs lehet egy kistelepülésen megbúvó régi tájház, tulajdonosával, aki magában őrzi azt az életmódot, ami sokunk számára már ismeretlen, de ezáltal felrémlenek olyan mesék, amiket nagyapáink, nagyanyáink mondtak el nekünk, mikor még gyermekek voltunk.
BAB-USKA tájház, Úri
Mit tudunk ebből használni? Hogyan éltethetjük tovább? A kérdés nyitott, gondoljuk át együtt!
Bíztatjuk azokat, akiknél még kincsek rejtőznek, mutassák meg, használják!
A projekthez csatlakozni az alábbi csoportban lehet: Rejtett kincsek Facebook-csoport
Mindkét projektünk partnere a Kézimunka Akadémia (Körtvély Adrienn és Spinger Orsolya), akikkel, habár első látásra különbözünk, mégis közös céljaink vannak. Tervezők, crafterek, akik vállalják, hogy egyénre méretezik ruhadarabjaikat és rengeteg időt töltenek egy-egy darab megalkotásával, ahogy azt a népi kézműves alkotóink is teszik.
Az édesanyám tanított meg kézimunkázni, de a hímzések nagy ismerője és virtuóza az apai nagyanyám volt. Megtetszett neki egy kis terítőcske. Gyári, műszálas, de bájos kis mintával. Körbehorgolta. Majd kitalálta, hogy ezt egy kicsit nagyobb méretben, recehorgolással elkészíti. Leszámolta a mintát, készített egy diagramot, elkezdte a munkát. Kb. a feléig jutott, amikor beteg lett és nem sokkal később meg is halt. Ha egyszer ráveszem magam a befejezésre, az nem egyszerű horgolás lesz. Sokkal inkább egy nemzedékeket összekötő, emlékidézés. A kész terítőt majd esetleg én is az unokámra hagyhatom.
Beküldö: Springer Orsolya
Céljuk kézműves örökségünk teljességén alapuló új, életteli tartalmakat megfogalmazni és elterjeszteni. Tevékenységünk a design és a kézművesség (craft) közös többszöröse. Fenntarthatóságra törekvő világunkban megmutatja a kézművesek nélkülözhetetlen és pozitív szerepét napjaink tárgykultúrájának fejlesztésében.
Hegyaljai Tünde: Nemez táska (kabát: Kézimunka Akadémia)
Közös munkánk inspiráló mind a népi kézművesség, mind a crafter, tervezői oldal számára, újabb közös terveink folyamatosan érlelődnek.
Kapcsolódó oldalak
Kis fekete 2020 - Az Alkotók
Ismerje meg a Kis fekete 2020 projekt alkotóit!