Tor­ba Il­di­kó

szűrrátét készítő Népi Iparművész

🎤 Olyan, mint a kézírás. Egyedi ! - interjú

📖 Kulcstartó szűrrátétes technikával

 

Gyerekkoromban tanultam meg, hogyan kell szűrrátétes terítőket készíteni, azonban csak az utóbbi 10 évben foglalkozom vele napi szinten. A számtalan terítő, párna és egyéb szűrrátétes lakástextília készítése után, ma már inkább az öltözékek és azok kiegészítői felé fordult a figyelmem. Ezek díszítményének megtervezése (eltérően a lakástextíliáktól) számomra olyan, mint egy történet elmesélése. Elindul valahonnan, tart valahová és közben sok izgalmas, szemet gyönyörködtető dolog bontakozik ki a textilen. Amikor ruhához készítek különálló dekorációt, arra törekszem, hogy magának a ruhának az alapanyagát használjam a szűrrátét alapjául is, és erre varrom az eltérő színű gyapjúfilcet. Az ily módon születő díszítmény együtt él az alapruhával, annak szerves részét képezi. Rangosabb elismeréseim: Népi iparművész cím, Népművészeti Szalon kiállítója, Magyar Kézműves Remek-díjak, „Kitesszük a szűrét...” díjak, Kisjankó Bori-díj, Hungarikum pályázat nyertese.

Torba Ildikó

A variálhatóság, a díszítmény elemek le- és felkapcsolhatósága, cserélhetősége fontos szempont számomra. Könnyedén megvalósítható ezáltal, hogy a napközben, munkában viselt ruhadarab estére ünnepivé, alkalmivá varázsolható ezekkel a szűrrátétes kiegészítőkkel. A hagyományos derecskei mintakincset alkalmazom, de a színállás kiválasztásánál már szeretek kísérletezni, újítani. 2015 óta tagja vagyok a HH Nyitott Műhelyének, mely szívesen ad teret a közös munkára a különböző népi kézműves mesterségek művelőinek. A hátán díszített türkizkék ruhát és borítéktáskát Dukát Judittal és Somos Veronikával alkottuk.

Torba Ildikó
 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

torba.ildiko@gmail.com

+36 20 4837793

facebook.com/Hungarikumszurratet

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!