Tor­ba Il­di­kó

szűrrátét készítő Népi Iparművész

🎤 Olyan, mint a kézírás. Egyedi ! - interjú

📖 Kulcstartó szűrrátétes technikával

 

Gyerekkoromban tanultam meg, hogyan kell szűrrátétes terítőket készíteni, azonban csak az utóbbi 10 évben foglalkozom vele napi szinten. A számtalan terítő, párna és egyéb szűrrátétes lakástextília készítése után, ma már inkább az öltözékek és azok kiegészítői felé fordult a figyelmem. Ezek díszítményének megtervezése (eltérően a lakástextíliáktól) számomra olyan, mint egy történet elmesélése. Elindul valahonnan, tart valahová és közben sok izgalmas, szemet gyönyörködtető dolog bontakozik ki a textilen. Amikor ruhához készítek különálló dekorációt, arra törekszem, hogy magának a ruhának az alapanyagát használjam a szűrrátét alapjául is, és erre varrom az eltérő színű gyapjúfilcet. Az ily módon születő díszítmény együtt él az alapruhával, annak szerves részét képezi. Rangosabb elismeréseim: Népi iparművész cím, Népművészeti Szalon kiállítója, Magyar Kézműves Remek-díjak, „Kitesszük a szűrét...” díjak, Kisjankó Bori-díj, Hungarikum pályázat nyertese.

Torba Ildikó

A variálhatóság, a díszítmény elemek le- és felkapcsolhatósága, cserélhetősége fontos szempont számomra. Könnyedén megvalósítható ezáltal, hogy a napközben, munkában viselt ruhadarab estére ünnepivé, alkalmivá varázsolható ezekkel a szűrrátétes kiegészítőkkel. A hagyományos derecskei mintakincset alkalmazom, de a színállás kiválasztásánál már szeretek kísérletezni, újítani. 2015 óta tagja vagyok a HH Nyitott Műhelyének, mely szívesen ad teret a közös munkára a különböző népi kézműves mesterségek művelőinek. A hátán díszített türkizkék ruhát és borítéktáskát Dukát Judittal és Somos Veronikával alkottuk.

Torba Ildikó
 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

torba.ildiko@gmail.com

+36 20 4837793

facebook.com/Hungarikumszurratet

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!