Tar­ka-bar­ka ro­ko­lya - vir­tu­á­lis ki­ál­lí­tás

Ötödik alkalommal hirdettük meg rajz- és alkotópályázatunkat a Hagyományok Háza Nyitott Műhelyében. A kiírás kettős célt szolgált: egyrészt, hogy a gyerekek vizuális alkotómunka közben ismerkedjenek meg a kárpát-medencei népviseletek motívumaival, formavilágával, másrészt, hogy megízleljék a közös gondolkodás és a csoportban alkotás örömét.

A pandémiás helyzetben kétszer is meghosszabbítottuk a határidőt, hogy a pedagógusoknak legyen lehetősége az iskolában is vezetett foglalkozások keretében befejezni a munkákat. Boldogan láttuk azt, hogy több helyen családok dolgoztak együtt és a szülő volt az, aki irányította a munkát, motiválta a gyerekeket.

Nagyon nagy örömünkre szolgált, hogy több mint 1000 pályázat érkezett. Hihetetlen közösségi erő rejlik abban, hogy az ország különböző pontjain ugyanolyan határtalan lelkesedéssel dolgoznak nevelők, tanárok, családok és ennyi mindenkinek fontos a hagyomány megőrzése, felkutatása. Rengetegen küldtek be alkotásokat a határon túlról, Felvidékről, Erdélyből, Vajdaságból.

Köszönjük a pedagógusoknak a rengeteg belefektetett energiát!

A pályázatunk nem csak egy rajzpályázat, itt cél a csapatmunka, és a komplex feladatmegoldás, amelyben pedagógus, gyermek partnerként, aktív résztvevőként dolgozik össze.

A pályázat során születtek mesekönyvek, játékok és érdekes térbeli alkotások is, ezek mentén rendeztük be szűk válogatásból virtuális kiállításunkat. A rendhagyó formák új megoldásokat jelentenek a diákok motiválására, a népművészet kincseinek újszerű felfedezésére.

Gratulálunk minden alkotónak!

 

Farkas Réka

a Nyitott Műhely vezetője

 

A köszöntő teljes szövege

 

A kiállítás katalógusa

 

Díjazottak:

🏆 Óvodás korosztály

🏆 Alsós korosztály

🏆 Felsős korosztály

🏆 Középiskolás korosztály

🏆 Különdíjasok

🏆 Kiállításra érdemesek

 

Díjazás:

A csoportos első helyezettek múzeumpedagógiai foglalkozást nyertek, a csoportos kategóriában második és harmadik helyezettek, különdíjasok tárgyjutalmat kapnak. Az egyéni kategóriában díjazottakat szintén értékes tárgyjutalommal díjazzuk.

Az idei év rajzpályázatához olyan „készítsd magad” leírásokat hoztak létre a Nyitott műhely alkotói,  amelyek az iskolákban is elkészíthetőek tanári irányítással (a leírások tartalmaznak képes leírást és pedagógiai segédletet, valamint óratervet).

A projektben résztvevő alkotóink:

Nagy Gyöngyi népi iparművész gyöngyfűző,

Necz Zsuzsanna gyöngyfűző,

Kamocsay Judit népi iparművész szövő,

Kovács Kata csuhé- és szálasanyagkészítő,

Somos Veronika bőrműves,

Nemesházi Valéria népi iparművész gyöngyfűző és gyöngykötő.

 

Köszönjük a további felajánlásokat:

Hunyadvári Szilvia nemezkészítőnek,

Isó Éva fotósnak,

Palik Krisztina viseletvarrónak,

Sevella Zsuzsannának (MART Egyesület),

Pintér Piroska szövő oktatónak,

Gombosi Beatrix tojásfestő népi iparművésznek (VERSARTILE),

Csíki Virág kézművesnek

 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!