Ko­vács Ka­ta

Népi játék és kismesterség oktató

🎤 Jóga párna, csuhé angyal - interjú

📖 Csuhé angyal és csillag

 

Elsősorban 4 gyermekes anyuka, másodsorban népi játék és kismesterség oktató vagyok.

Egy programozó matematikus diplomával és négy gyermekkel indultam neki saját utam megkeresésének 1999-ben. Ekkor tartottam első kézműves-foglalkozásom egy nagycsaládos összejövetelen. Anyukák, apukák és természetesen sok-sok kisgyerek. Ezután egyenes út vezetett a Hagyományok Házába, ahol megszereztem a következő szakképesítésem. Szalma, gyékény és csuhé szakvizsgát tettem, de a játszóházvezetői tanfolyam minden más alapanyagra, foglalkozásra megtanított – úgymint bőr, nemez, gyöngy, szövés, fonás, mézeskalács …

Ezek közül a szövést szerettem meg igazán, elsősorban gyékényt szövök, de minden mást is. Nemcsak szálasanyagokat, mint a káka is, hanem gyöngyöt, gyapjút is...

Ha csuhéval foglalkozom, akkor viszont a legtöbbször széket kötök be. Sámlit, karosszéket, konyhaszéket ...

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!