So­mos Ve­ro­ni­ka

Népi bőrműves

🎤 Színek, tárgyak, technikák

 

A kézművesség gyerekkoromtól jelen volt az életemben, kezdetben mint festés, rajzolás, batikolás, agyagozás. A népi kézművesség világa akkor érintett meg igazán, amikor tizenévesen először jártam néptáncos-kézműves nyári táborokban.

Bár nyelvszakos tanári diplomát szereztem, a gyerekeknek tartott kézműves-foglalkozásokon mindig otthonosabban éreztem magam, mint a nyelvtanári szerepben.

A gyermekeimmel otthon töltött évek alatt először fazekasságot tanultam a Kerámiaparkban, Budafokon, majd 2014-től bőrművességet Terényi Gyöngytől, a Hagyományok Házában. Úgy érzem, megtaláltam azt az anyagot - a bőrt -, amely egész életre való inspirációt rejt - talán számomra is.

Most táskákat, ékszereket, viselet kiegészítőket készítek bőrből, színesen. Az alkotó munkában keresem az új utakat, akár a bőrműves technikák használatában, akár az anyagok társításában vagy a formák terén.

A HH Nyitott Műhelyében lehetőségem adódott együtt dolgozni más kézműves szakmák képviselőivel.

Somos Veronika

Saját tárgyaim és textiles-bőrös, nemezes-bőrös együttműködésekből született táskáink, ékszereink több kiállításon is szerepeltek, köztük a 2015-ös Élő Népművészet, a 2018-as Kéz-Mű-Remek, vagy a 2019-es egri Viseletek Régen és Ma kiállításon.

A bőrművesség - ez a végtelenül szerteágazó, ezerszínű mesterség - amellett, hogy munkát ad, lehetőséget is nyújt a folytonos tanulásra, az alkotás öröme mellett nagyszerű emberek társaságát is jelenti. Ez a különös anyag visszavezet a múltba, a hagyományba, de bátorít is - a felfedezése révén - valami új létrehozására, vagyis az igazi alkotásra.

 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

somos.veronika@gmail.com

+36 30 211 0251

instagram.com/veronikasomos

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!