So­mos Ve­ro­ni­ka

Népi bőrműves

🎤 Színek, tárgyak, technikák

 

A kézművesség gyerekkoromtól jelen volt az életemben, kezdetben mint festés, rajzolás, batikolás, agyagozás. A népi kézművesség világa akkor érintett meg igazán, amikor tizenévesen először jártam néptáncos-kézműves nyári táborokban.

Bár nyelvszakos tanári diplomát szereztem, a gyerekeknek tartott kézműves-foglalkozásokon mindig otthonosabban éreztem magam, mint a nyelvtanári szerepben.

A gyermekeimmel otthon töltött évek alatt először fazekasságot tanultam a Kerámiaparkban, Budafokon, majd 2014-től bőrművességet Terényi Gyöngytől, a Hagyományok Házában. Úgy érzem, megtaláltam azt az anyagot - a bőrt -, amely egész életre való inspirációt rejt - talán számomra is.

Most táskákat, ékszereket, viselet kiegészítőket készítek bőrből, színesen. Az alkotó munkában keresem az új utakat, akár a bőrműves technikák használatában, akár az anyagok társításában vagy a formák terén.

A HH Nyitott Műhelyében lehetőségem adódott együtt dolgozni más kézműves szakmák képviselőivel.

Somos Veronika

Saját tárgyaim és textiles-bőrös, nemezes-bőrös együttműködésekből született táskáink, ékszereink több kiállításon is szerepeltek, köztük a 2015-ös Élő Népművészet, a 2018-as Kéz-Mű-Remek, vagy a 2019-es egri Viseletek Régen és Ma kiállításon.

A bőrművesség - ez a végtelenül szerteágazó, ezerszínű mesterség - amellett, hogy munkát ad, lehetőséget is nyújt a folytonos tanulásra, az alkotás öröme mellett nagyszerű emberek társaságát is jelenti. Ez a különös anyag visszavezet a múltba, a hagyományba, de bátorít is - a felfedezése révén - valami új létrehozására, vagyis az igazi alkotásra.

 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

somos.veronika@gmail.com

+36 30 211 0251

instagram.com/veronikasomos

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!