So­mos Ve­ro­ni­ka

Népi bőrműves

🎤 Színek, tárgyak, technikák

 

A kézművesség gyerekkoromtól jelen volt az életemben, kezdetben mint festés, rajzolás, batikolás, agyagozás. A népi kézművesség világa akkor érintett meg igazán, amikor tizenévesen először jártam néptáncos-kézműves nyári táborokban.

Bár nyelvszakos tanári diplomát szereztem, a gyerekeknek tartott kézműves-foglalkozásokon mindig otthonosabban éreztem magam, mint a nyelvtanári szerepben.

A gyermekeimmel otthon töltött évek alatt először fazekasságot tanultam a Kerámiaparkban, Budafokon, majd 2014-től bőrművességet Terényi Gyöngytől, a Hagyományok Házában. Úgy érzem, megtaláltam azt az anyagot - a bőrt -, amely egész életre való inspirációt rejt - talán számomra is.

Most táskákat, ékszereket, viselet kiegészítőket készítek bőrből, színesen. Az alkotó munkában keresem az új utakat, akár a bőrműves technikák használatában, akár az anyagok társításában vagy a formák terén.

A HH Nyitott Műhelyében lehetőségem adódott együtt dolgozni más kézműves szakmák képviselőivel.

Somos Veronika

Saját tárgyaim és textiles-bőrös, nemezes-bőrös együttműködésekből született táskáink, ékszereink több kiállításon is szerepeltek, köztük a 2015-ös Élő Népművészet, a 2018-as Kéz-Mű-Remek, vagy a 2019-es egri Viseletek Régen és Ma kiállításon.

A bőrművesség - ez a végtelenül szerteágazó, ezerszínű mesterség - amellett, hogy munkát ad, lehetőséget is nyújt a folytonos tanulásra, az alkotás öröme mellett nagyszerű emberek társaságát is jelenti. Ez a különös anyag visszavezet a múltba, a hagyományba, de bátorít is - a felfedezése révén - valami új létrehozására, vagyis az igazi alkotásra.

 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

somos.veronika@gmail.com

+36 30 211 0251

instagram.com/veronikasomos

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!