Ne­mes­há­zi Va­lé­ria

Gyöngyfűző Népi Iparművész

🎤 Gyöngyöm, gyöngyvirágom... - interjú

 

Gyöngyékszereket, gyöngyökkel díszített, kézzel kötött ruhadarabokat és viselet-kiegészítőket tervezek és készítek. A megszerzett tudást is szívesen továbbadom – szeretek tanítani is.

Mint oly sokunkat, engem is gyerekkorom óta vonzott mindenféle kreatív tevékenység. Kötöttem, horgoltam, varrtam, hímeztem, fúrtam-faragtam, de végül a gyöngyfűzés, ezen belül is a népiékszerkészítés varázsolt el annyira, hogy abba se tudom hagyni.

Gyöngyfűzői pályafutásom 2009-ben hobbinak indult, de nagyon hamar túlnőtt a szabadidő kellemes eltöltésének keretein. Eleinte, kezdőként az internet segítségével, ingyenes oldalakat, fórumokon folytatott beszélgetéseket figyelve tanultam meg a legalapvetőbb technikákat, de hamarosan szükségét éreztem, hogy szervezett formában is tanuljak, elmélyítsem tudásomat. Rövid időn belül világossá vált, hogy legszívesebben gyöngygallérokat  fűzök, és ha autentikus darabokat szeretnék készíteni, meg kell találnom a lehetőséget az ezzel kapcsolatos ismeretek megszerzésére.

Hetedik unokám – hat fiú után egy kislány – megszületése inspirált arra, hogy megismerkedjek a gyöngykötéssel is. A gyöngymunkák ezen ágában is igyekszem első sorban a népi mintákat összegyűjteni, megtanulni és felhasználni saját alkotásaimban.

2010. óta rendszeres résztvevője vagyok több különböző, gyöngyfűzéssel foglalkozó tábornak mind továbbképzési, mind kikapcsolódási céllal.

Ugyancsak 2010. óta zsűriztetem munkáimat a Hagyományok Házában, ami alapján a népi iparművész minősítést 2016-ban nyertem el.

 

Elérhetőség:

nemeshazigyongymanufaktura.hu

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új, for­ma­bon­tó di­vat­szín­há­zi elő­adás

A Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója egy nem mindennapi divatbemutató formájában eleveníti fel a témát átjáró örök kérdéseket: miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!