Nép­tánc­mű­vé­szet és kul­tu­rá­lis iden­ti­tás kon­fe­ren­cia

A Magyar Táncművészek Szövetsége, a Hagyományok Háza és a Magyar Táncművészeti Egyetem konferenciát rendezett az 70 éves Magyar Állami Népi Együttes ünnepi évadjában. A konferencia több különböző nézőpontból vizsgálta a színpadi néptánc szerepét, az elhangzott előadásokat gyűjtöttük össze.

 


Megnyitó

MIHÁLYI GÁBOR
a Magyar Állami Népi Együttes együttesvezetője

 


L. SIMON LÁSZLÓ
Kultúrpolitikus, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója 

Moderátor: Lőrinc Katalin

 


Az előadás szövege itt érhető el!

 

HORTOBÁGYI GYÖNGYVÉR
Főiskolai tanár, Magyar Táncművészeti Egyetem

50 év néptánc, honnan-hova? Táncművész és táncpedagógus képzés a Magyar Táncművészeti Egyetemen - MTE Néptánc Tanszék

Előadásom a Magyar Táncművészeti Egyetemen folyó néptáncművész, illetve pedagógus képzéseket mutatja be.
1. Néptánc tagozat, első évfolyamtól a 14-ig. Rövid betekintés a néptánc tagozattól a táncművész BA néptánc szakirány diplomáig. Oktatói utánpótlás program. Bolognai rendszer hozta változások.
2. Pedagógusképzés 1988-tól, vidéki, kihelyezett képzési helyszínek.
3. 2007. Bolognai rendszer bevezetése: Táncos és Próbavezető alapszak, mesterszak. Strukturális változás a pedagógus képzésben is.

Moderátor: Lőrinc Katalin

 


Az előadás szövege itt érhető el!

 

KÖNCZEI CSONGOR
Néprajzkutató, etnográfus, koreográfus

Az erdélyi magyar színpadi néptánc rövid történeti áttekintése
Az előadás célja, hogy röviden és tömören áttekintse és összefoglalja a hagyományos néptánckultúra erdélyi színpadi reprezentációit a 20. század elejétől napjainkig, érintve és elemezve ennek változásait a mindenkori kultúrpolitika, a falusi hagyományőrző mozgalmak, a revival jellegű városi táncházak, a műkedvelő és hivatásos táncegyüttesek tükrében.

Moderátor: Orza Călin

 


 

HEGEDŰS SÁNDOR
Egyetemi docens, Magyar Táncművészeti Egyetem

A néptáncművészet a posztmodern táncelmélet tükrében
Arra teszek majd kísérletet előadásomban, hogy néptáncot 'táncként' elemezzem, függetlenül annak sajátos népi karakterétől, vagyis mint esztétikai képződményt (alkotást) vegyem szemügyre, napjaink táncelméleti megfontolásaival szembesítsem....

Moderátor: Orza Călin

 


Az előadás szövege itt érhető el!

 

SZŰCS EDIT jelmeztervező,
ÁRVAI GYÖRGY díszlettervező

Tradíció és innováció 
Árvai György és Szűcs Edit évek óta működik közre a Magyar Állami Népi Együttes produkcióiban. Prezentációjuk a munkafolyamat tapasztalatairól számol be.
A színpadi látványvilág, a forma- vagy mintakincs, esetleg a hagyományos képi jel eszközével illeszti őseink vizuális kultúráját a korunknak megfelelő kortárs művészeti szemléletbe. Az ornamentika öröksége, az anyaghasználat, vagy egy-egy technika felelevenítése mind eszköz lehet a látvány- és jelmeztervező kezében. Ezek bármelyikének adaptálása korunk tárgykultúrájába külön-külön is lehetséges, célja a hagyomány szellemi örökségét élővé formálni. 

Moderátor: Bólya Anna Mária

 


Az előadás szövege itt érhető el!

 

KELEMEN LÁSZLÓ
A Hagyományok Háza főigazgatója

20 év Állami
Szakmai kapcsolatom a Magyar Állami Népi Együttessel még a Tímár-korszakban kezdődött, Mesti ugyanis felkért az Elindultam szép hazámból című műsoruk zenei betétjeinek megírására. A Hagyományok Háza megalakulásával ez a kapcsolat még szorosabbá vált, nem csak főigazgatóként, de zeneszerzőként is megtiszteltek azzal, hogy egyes műsorok kísérőzenéjét én írhattam meg, vagy állíthattam össze, esetleg zenei betéteket alkothattam mások által szerkesztett előadásokba. A 2000-es Táncos magyaroktól a 2019-es „Kolozsvári piactéren”-ig számos, nagyon változatos igénnyel megfogalmazott műsor megvalósításában vehettem részt, ennek a húsz évnek a zeneszerzői tapasztalatait összegzem előadásomban, kitekintve az Állami főigazgatóságom alatti fejlődésére is.

Moderátor: Bólya Anna Mária

 


Az előadás szövege itt érhető el!

 

VLADIMIR DEKIC
A KOLO Együttes igazgatója

Megújuló hagyomány
Mi a hagyományos kultúra és a népművészet jövője? Kihívásokkal nézünk szembe, a népművészettel versenyben lévő kulturális kínálat napról napra sokszorozódik, a modern technológia pedig lehetővé teszi egy olyan kulturális tér létrejöttét a fiatalok számára, ami teljes mértékben különbözik attól az örökségtől, amire a mi szakmánk épül. Az előadásom célja nem az, hogy azzal bátorítsam a kollégákat: „nekünk igenis van jövőnk!”, hanem megmutatom, hogy a hagyományos kultúra és a népművészet ideje nem járt le. A jövőben nem csupán létezni fogunk, hanem kiaknázva a modern kor vívmányait, újra közel hozzuk a népművészetet a kulturális élet középpontjához. Építsük együtt a hagyomány jövőjét!

Moderátor: Bólya Anna Mária

Vladimir Dekic

 


Az előadás szövege itt érhető el!

 

DAVIDE CICCHETTI
A Classics Management igazgatója

 A népművészet és előadóművészet mint a kulturális hagyományok hordozója – tapasztalatok a Magyar Állami Népi Együttes turnéjának szervezéséről
A néptánc találkozása a kortárs előadóművészettel – a hagyomány találkozása az új szokásokkal. A néptánc találkozása a klasszikus zenével, a néptánc és a multimédia – A Liszt mozaikok c. előadás példáján keresztül, tapasztalatok a turné szervezéséről. 

Moderátor: Bólya Anna Mária

 


Az előadás szövege itt érhető el!

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!