„Far­sang, far­sang, hús­ha­gyó!”

Digitális útmutató kétórás, élményközpontú, tevékenykedtető foglalkozás megtartásához

 

Vízkereszt – azaz a három királyok látogatásának – napjával lezárul a karácsonyi időszak, és kezdetét veszi a húshagyó keddig tartó farsang.

Ebben az időszakban fontos szerep jut az alakoskodásnak és a hangos mulatérozásoknak. A farsang jellemzője a hétköznapokban megszokott rend megfordítása, az úgynevezett fordított világ megjelenítése.

A farsangi komplex foglalkozások keretében mi is megismerkedünk a vízkereszttől hamvazószerdáig terjedő időszak népszokásaival: evés-ivás, bőségvarázslás, maskarázás, lakodalmas időszak (vénlány-, vénlegény csúfolók), adománygyűjtés (mulatságokhoz), téltemetés, zajkeltés.

Ennek a foglalkozásnak az iskolai közegben, tantermi körülmények között történő megtartásához kínál útmutatót ez a digitális komplex anyag. 

 

Pedagógusnak szóló szakmai módszertani anyagunk célja, hogy ki-ki óvodai csoportjában, iskolai tanóráján vagy délutáni szabadidős foglalkozásán élményszerűen és hatékonyan tudja megismertetni a gyerekekkel a téli ünnepkör szokásait.

Módszertani anyagainkat két korosztályi csoportra bontva adjuk közre, jelölve, hogy melyeket szánjuk a 4-7 éveseknek, s melyeket a 8-12 éves korosztálynak.

 

A digitális tudástár tartalma:
  • foglalkozásvázlat
  • módszertani útmutató
  • tananyagtartalmak
    • dalszöveg,
    • kotta,
    • archív film,
    • kézműves videók lépésről lépésre,
    • letölthető játékos feladatlap és hozzá tartozó megoldókulcs
  • oktatási segédeszközök bemutatása
  • tanári segédlet – néprajzi háttérismeretek, amelyek a pedagógus felkészülését támogatják

Digitális tudástár

Kapcsolódó oldalak:

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!