„Far­sang, far­sang, hús­ha­gyó!”

Digitális útmutató kétórás, élményközpontú, tevékenykedtető foglalkozás megtartásához

 

Vízkereszt – azaz a három királyok látogatásának – napjával lezárul a karácsonyi időszak, és kezdetét veszi a húshagyó keddig tartó farsang.

Ebben az időszakban fontos szerep jut az alakoskodásnak és a hangos mulatérozásoknak. A farsang jellemzője a hétköznapokban megszokott rend megfordítása, az úgynevezett fordított világ megjelenítése.

A farsangi komplex foglalkozások keretében mi is megismerkedünk a vízkereszttől hamvazószerdáig terjedő időszak népszokásaival: evés-ivás, bőségvarázslás, maskarázás, lakodalmas időszak (vénlány-, vénlegény csúfolók), adománygyűjtés (mulatságokhoz), téltemetés, zajkeltés.

Ennek a foglalkozásnak az iskolai közegben, tantermi körülmények között történő megtartásához kínál útmutatót ez a digitális komplex anyag. 

 

Pedagógusnak szóló szakmai módszertani anyagunk célja, hogy ki-ki óvodai csoportjában, iskolai tanóráján vagy délutáni szabadidős foglalkozásán élményszerűen és hatékonyan tudja megismertetni a gyerekekkel a téli ünnepkör szokásait.

Módszertani anyagainkat két korosztályi csoportra bontva adjuk közre, jelölve, hogy melyeket szánjuk a 4-7 éveseknek, s melyeket a 8-12 éves korosztálynak.

 

A digitális tudástár tartalma:
  • foglalkozásvázlat
  • módszertani útmutató
  • tananyagtartalmak
    • dalszöveg,
    • kotta,
    • archív film,
    • kézműves videók lépésről lépésre,
    • letölthető játékos feladatlap és hozzá tartozó megoldókulcs
  • oktatási segédeszközök bemutatása
  • tanári segédlet – néprajzi háttérismeretek, amelyek a pedagógus felkészülését támogatják

Digitális tudástár

Kapcsolódó oldalak:

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!