Gyer­mek­prog­ra­mok szep­tem­ber­től!

Szeptembertől megtelnek az iskolapadok, és a Hagyományok Házába is visszatér a gyerekzsivaj! Várjuk vissza a Budai Vigadó falai közé az óvodás és iskolás csoportokat hagyományőrző élményprogramokkal, komplex drámaórákkal, színház és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, néptánc bérlettel. Célunk, hogy a gyerekek már korán találkozzanak és megismerjék néphagyományainkat, hiszen így biztosíthatjuk leginkább, hogy ezek az értékek fennmaradjanak és továbbéljenek. Ebben a tanévben ezekre a programokra lehet jelentkezni a csoportoknak:


Komplex foglalkozások: 

  • Mesterségünk címere

    A kézműves mesterségeket bemutató program élményközpontú, tevékenykedtető foglalkozás, melynek keretében a résztvevők archív filmrészletek megtekintésével, dal- és tánctanulással, drámajáték segítségével, kézműveskedéssel ismerhetik meg a hagyományos kézműves mesterségeket az iskolai tananyaghoz kötődve, annak kiegészítéseképpen az alábbi témakörökben: szövés-fonás, pásztorkodás, kenyérsütés, mézesbábosság.
     

  • Jeles napok

    Élményközpontú, tevékenykedtető foglalkozás, melynek keretében a résztvevők archív filmrészletek megtekintésével, dal- és tánctanulással, drámajáték segítségével, kézműveskedéssel ismerhetik meg kalendáris szokásainkat az iskolai tananyaghoz kötődve, annak kiegészítéseképpen az alábbi témakörökben: pünkösd, vásár, kukoricafosztó, advent.

Művészeti foglalkozások:

  • Figurás néptáncos bérlet

    Az alsó tagozatos gyerekeknek szóló színháztermi programunkon megismerkedünk a szokásokkal, viseletekkel, gyermekjátékokkal és a jellegzetes hangszerekkel. „Végigjárjuk”, „végigtáncoljuk” a három nagy néprajzi tájegységet (Dunántúl, Alföld, Erdély), és minden évben újabb kistájak-települések táncaival, szokásaival, viseletével, gyermekjátékaival ismerkedünk. Az előadások érdekessége, hogy az előadóink olyan gyerek táncegyüttesek, akik évek óta magas színvonalon tevékenykednek egy-egy nagy múltú együttes vagy művészeti iskola keretein belül. Jó szokásunkhoz híven arra törekszünk, hogy a közönség soraiban ülő gyerekek is aktív résztvevői legyenek az előadásoknak. A programra 4 előadásos, kedvezményes áru bérlet, vagy az egyes előadásokra jegy is váltható!

  • Színházpedagógia

    A Magyar Állami Népi Együttes: Tánckánon című előadásának megtekintése és feldolgozása. Az októberben 2 alkalommal is megvalósuló színházpedagógiai program célja, hogy a fiatalokat közelebb hozza a táncszínházi műfajhoz, így befogadhatóvá és átélhetővé váljon számukra az a sokrétű hagyomány, mely a jelenünket is alapjaiban határozza meg. Egy 45 perces előkészítő foglalkozás keretén belül két drámapedagógus és egy táncos pár részvételével közelítünk a témához és a műfajhoz. Az előadást követő feldolgozó 90 perces foglalkozás egyik fő célja, hogy a diákok megoszthassák egymással a látottakkal kapcsolatos értelemzéseiket, gondolataikat, illetve kapcsolódási pontokat találjanak az előadás és a saját életük, valamint az őket körülvevő világ között. 

  •  Komplex drámaóra

    A Hagyományok Háza és a Káva Kulturális Műhely együttműködésében, 2 féle színházi játékot (komplex drámaórát) is ajánlunk októberre és novemberre. A foglalkozások a komplex színházi nevelési előadások (TIE) elvi alapjait és módszereit követik, újdonságot jelent azonban, hogy a kiindulópontot itt népballadák jelentik. A komplex színházi játékok során a jeleneteket egy-egy interaktív játék szakítja meg, melyek célja, hogy a nézők az előadás alkotó résztvevőiként érzelmeiken keresztül bevonódjanak, közösen gondolkodjanak és cselekedjenek. Az előadások témája olyan erkölcsi vagy társadalmi jelenség, amely az embert, mint a jelenben élő közösségi lényt vizsgálja. Az alkotók párbeszédre ösztönzik a nézőket, hogy a különböző nézőpontok felszínre kerüljenek, és lehetővé váljék a többszempontú vizsgálódás.

A Magyar Iparművészeti Múzeum foglalkozásai: 

  • Múzeumpedagógiai foglakozás

    A program két részből áll: egy választható kiállítás*, valamint kézműves-foglalkozás. A gyermekek a múzeumpedagógiai foglalkozásokon betekintést nyerhetnek a hagyományos népi kultúrába, játékos módon ismerhetik meg a múzeum kiállításait, kézművesmestereink segítségével pedig műhelyeinkben elkészíthetik saját alkotásaikat. Kézműves-foglalkozásainkból az alábbiak választhatók: mézeskalácssütés, tojásfestés, nemezelt virág készítése, csuhédíszkészítés.

  • Gyermekeknek szóló tárlatvezetések

    A tárlatvezetés 1 választható kiállítás*-hoz kérhető. Gyermekeknek szóló tárlatvezetéseink célja kiállításaink interaktív bemutatása, a tárgyak története, jellemzői és a kiállítási tematika megismertetése.

    Választható kiállításaink:
    -    Állandó kiállítás: Illatok, ízek, formák – Nézd kézzel, lásd szívvel, melyet 2022-ben Az év kiállítása díjra jelöltek és elismerő oklevélben részesült. A kiállításon a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum műtárgyaival és interaktív játékokon keresztül hét tárgyalkotó népi mesterséggel lehet megismerkedni. A foglalkozást alkotótevékenység is kiegészíti, melynek során kézművesmestereink segítségével a gyermekek elkészíthetik saját alkotásaikat. A foglalkozás 2022-ben a Múzeumpedagógiai Nívódíj pályázat különdíjában részesült.
    -    Időszaki kiállításainkon is van lehetőség élményalapú foglalkozásra, amelyeken mindig az aktuális téma feldolgozása a cél, de nem marad el az alkotótevékenység sem. Egyre nagyobb hangsúlyt kívánunk fektetni az olyan nagyszabású kiállítások bemutatására, melyek tudományos kérdéseket feldolgozó, ismeretterjesztő és egyben szórakoztató céllal valósulnak meg. 
     

A gyermekprogramokról bővebben itt lehet elolvasni!

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!