Sán­dor Il­di­kó me­sél: Sze­gény és gaz­dag test­vér, Az ár­kot ug­ró le­gény­ke és A ki­csi dió

E heti adásunkba Sándor Ildikó néprajzkutató hozott el három igazán különleges legendamesét.

A Szegény testvér, gazdag testvér-t Nagy Zoltán, a palóc mesék gyűjtője jelentette meg, Az árkot ugró legényke egy bukovinai székely mese Sebestyén Ádám gyűjtéséből. Mindkettő megtalálható ebben a könyvben: Nagy Zoltán (szerk.): Angyalbárányok. Magyar legendamesék. Móra Kiadó, Budapest, 2010. 2. kiadás. A kicsi dió pedig Kríza János  egyik székely meséje, ebből készült a Magyar népmesék animációs sorozat egyik epizódja, Sándor Ildikó ezt sokszor továbbmesélte, saját változatát alakította ki. Kríza eredeti szövege ITT olvasható.

A három mesét az archaikus, dichotóm világnézet és a keresztény népi vallásosság egybefonódása köti össze, mely mindháromban bizonyos motívumokban és mesei logikában érhető tetten. Ilyen motívumok: a jóság, az ártatlanság megjutalmazása, az irigység, a szívtelenség megbüntetése; az Istent nem ismerő, de mégis hozzá imádkozó fiú jámborsága; rejtélyes öregemberek, akik megjósolják a jövőt és jó tanácsot adnak a gonosz ellen; a támadni, kisgyermeket elrabolni kész ördög, az ördög elűzése az életet, az emberi világot, a bajelhárító pogány erőt és az ördögűző keresztény szentséget egyszerre képviselő kenyér segítségével…

 

Sándor Ildikó sok év mesemondói tapasztalatával hozta el nekünk ezeket az ünnepi hangulathoz, karácsonyi időszakhoz éppen illő szép meséket.

A mesemondás számomra a szabadság, az alkotás és a másokhoz kapcsolódás élménye. Mesehallgatóként és mesemondóként is belebújok a szereplők bőrébe, magamat képzelem a mesei szituációkba – így látom, így élem át a mesei kalandokat és próbatételeket. Különösen élvezem azt a lehetőséget, hogy minden mesélés során újraalkothatom, alakíthatom a mesét a magam kedve és talentuma, a közönség pillanatnyi fogékonysága szerint. Szeretem, ha a hallgatóság aktívan figyel, közbeszól, velem szárnyal a mesei világban. A mesék művészi szépsége és az a képessége, hogy kortól, nemtől, iskolázottságtól és lokális kötődéstől függetlenül bárkinek élményt, gyönyörűséget tud adni, arra is megtanított, hogy sokféle hallgatóság számára szívesen meséljek.

A kedvenceim a fordulatos és érzelmekben is gazdag tündérmesék, szívesen mondok legendameséket és a tréfás történetek valamint a becsapós csali- és hazugmesék is közel állnak hozzám.”

Fogadják szeretettel!

 

Többet szeretnék tudni

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!