Ara­nyos Bog­lár­ka me­sél: A kék­fes­tő­inas ál­ma; A ki­rály meg a ko­vács

Egy mesemondó – két tündérmese. Egy-egy nagyon különböző hős kerül szembe egy-egy, lehetetlen próbákat kiszabó, értetlenkedő, gáncsoskodó királlyal...

Aranyos Boglárka, a vajdasági Moholról származó mesemondó hozott két szép tündérmesét a Folkstúdió e heti adásába.

Meséinek forrása egy válogatáskötet, Magyar népmesék címmel. Ezt az antikvár könyvet mesemondónk nagy becsben tartja, mert még a nagymamája kapta, gyerekkorában, az iskolai jó tanulmányi előmeneteléért. (Könyvészeti adatai:  Magyar népmesék. Bratsztvo-jedinstvo: Novi Sad, 1949.) A 27 népmesét tartalmazó gyűjteményt Oláh Sándor, neves szabadkai festőművész illusztrálta, XIX. századi klasszikus magyar néprajzi gyűjtések átiratai szerepelnek benne. Ahogyan az ismeretlen szerkesztő megjegyzi, a szűkebb szakközönségnek szánt kiadványokkal ellentétben itt “szövegeink nem a népszájon forgó szavak változatlan másai, hanem a mese szellemének hű megőrzése mellett irodalmi feldolgozások.” Ezeket az irodalmi feldolgozásokat teszi most újra élettelivé Boglárka előadása, újabb szép példáját adva az írott és a szóbeli hagyomány sokszoros egymásba fonódásának.

 

Mindkét meséről elmondható, hogy Aranyos Boglárka szép, kiérlelt előadásában bármilyen korosztály meghallgathatja. Eredetileg azonban, a legtöbb tündérmeséhez hasonlóan, ezek is felnőtteket szórakoztató mesék voltak. Legalábbis A király és a kovács a férfiközösségek által kedvelt, nagyon is drasztikus részletekkel tűzdelt mesék közé tartozhatott – Kovács Ágnes mesekutató véleménye szerint első közreadójuk, a XIX. századi Merényi László és  Benedek Elek is “finomított” a stílusán, a motívumok nyerseségén, ahol például többről is szó lehetett, mint egy “csókról”… Ahogyan Kovács Ágnes fogalmaz éppen e típus kapcsán: “Népmeséink elég jelentős csoportjának hangvételén fölismerhető a kaszárnyákra jellemző katonás humor, amely azonban ma sem igen tűri meg a nyomdafestéket.” (Mesemagyarázó. Benedek Elek: Magyar Mese és Mondavilág III. 1989. 487.)

 

Többet szeretnék tudni

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!