Egy alá­írás a me­se­mon­dá­sért

A mesemondás hagyományának átörökítési módszere

TÁJÉKOZTATÁS ÉS FELHÍVÁS

 

A sikeres nemzeti felterjesztés után a Szellemi Kulturális Örökség Magyar Nemzeti Bizottsága elfogadta a Hagyományok Háza kezdeményezését, miszerint A mesemondás hagyományának átörökítési módszere munkacímű elem 2023-ban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Jó megőrzési gyakorlatok (Register of Good Safeguarding Practices) listájára delegálva legyen. Ez az elem a Hagyományok Háza által életre hívott ,,Magyar népmese – hagyományos mesemondás” c. akkreditált kurzus módszertanát, valamint a végzett hallgatók által képviselt szakmai értékeket, kapcsolódó egyesületek missziója által folyamatosan létrejövő aktivitásokat foglalja magában.

A jelöléshez szükséges az elem bejegyzését támogató nyilatkozatok csatolása, így megkérjük a hagyományos mesemondással foglalkozó szakembereket, mesekutatókat, képviselőket, közösségeket, egyesületvezetőket, egyéni mesemondókat, meseszerető érdeklődőket, hogy az alábbi nyilatkozat kitöltésével segítsék a felterjesztés folyamatát!


Tisztelt Nyilatkozó!

A nyilatkozat kitöltését saját aláírással, szervezet lévén pecséttel is hitelesíteni szükségeltetik.

A nyilatkozatok megérkezésének határideje: 2023. március 5.

A nyilatkozat benyújtásának módja:

  1. elektronikus úton Lauber Laura részére a lauber.laura@hagyomanyokhaza.hu e-mail címen keresztül, vagy
  2. postai úton Lauber Laura, Főigazgatói Kabinet, Hagyományok Háza, részére (1251 Budapest, Pf.: 23.).

Nem várunk sokat, csak néhány szívből jövő mondatot a nyilatkozat „Indoklás” bekezdésénél. Küldünk pár kérdést, hátha ezzel tudunk segíteni:

  • Hol, mikor találkozott először a hagyományos mesemondással?
  • Ha elvégezte a kurzust, mi motiválta erre?
  • Jelenleg milyen körülmények között szokott hagyományos mesemondással találkozni?
  • Egyesülete/együttese/munkássága/saját élete szempontjából miért fontos a hagyományos mesemondás?
  • Mi a véleménye, miért lenne fontos, hogy a Hagyományok Háza kurzusa helyet kaphasson a Jó megőrzési gyakorlatok UNESCO listán?
  • Egyesülete/munkássága/élete bármely területén mit tesz, milyen terveket követ, hogy az élőszavas mesemondás hagyománya továbbra is élő maradjon?
  • Van-e olyan – a hagyományos mesemondáshoz köthető – kedves emléke, melyet itt szívesen megosztana?
  • stb.

 

Kitöltöm a nyilatkozatot

 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!