Kap­cso­ló­dá­sok és Kap­cso­lat­épí­tő

Beszámoló a Kis fekete pályázathoz kapcsolódó szakmai programokról

 

Azt gondolom, hogy minden komolyan vett pályázatot így kellene gondozni, mint a Kis feketét! Köszönjük Réka!

 

Nagy sikerrel zárult a Kis fekete pályázathoz kapcsolt két programunk.

A Kapcsolódások előadás-sorozat első napján 102 fő, második napján 84 fő vett részt az online programon.

Április 26-án a Budapesti Történeti Múzeum - Kiscelli Múzeum muzeológusa, gyűjteményvezetője, Dr. Szatmári Judit Anna divattörténeti vonatkozásban vizsgálta a kis fekete ruha történetiségét, elemezve a fekete szín jelentését, ennek változásait. Megtudhattuk, hogy milyen történelmi és társadalmi változások járultak a ruha népszerűségének növekedéséhez, és mi az, ami miatt a mai napig kedvelt darab a nők ruhatárában.

Molnár Madarász Melinda iparművész, ruhatervező neve sokak által ismert a Hagyományok Háza köreiben, hiszen a népi iparművészeti zsűrizésben és rengeteg hagyomány megújítását megcélzó projektben vesz részt szakértőként. A népművészethez kapcsolódó első darabjai az Magyar Iparművészeti Egyetemi diplomamunkája volt. Előadásában saját példákon keresztül rengeteg jó gyakorlatot mutatott nekünk arra, hányféle módon lehet és érdemes feldolgozni a népviseleteket.

Lackner Mónika néprajzos, muzeológus, a Néprajzi Múzeum kutatójaként megismertetett minket olyan jelentős női egyéniségekkel, mint Gyarmati Zsigáné, Kalotaszeg nagyasszonya, Zsindelyné Tüdős Klára vagy Ferenczi Jolán, aki a magyar háziipari mozgalom fővédnökeként kihasználta a paraszti rétegben rejlő női potenciált, és sikeresen árusította a népművészetből inspirált termékeket.

Április 27-én Tajti Erzsébet viseletkészítő elemezte a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztárából kiválasztott viseleti darabokat. Ismereteket kaphattunk szabásokról, technikai megoldásokról. Megtudhattuk, hogyan módosul egy eredeti darab a színpadra kerülve, hogy őrzi meg sajátosságait úgy, hogy közben praktikus és jól használható maradjon. Előadónk biztatott mindenkit arra, hogy a kiválasztott viselet kapcsán további kutatásokat is végezzünk. Így az általunk elkészített tárgy is plusz értéket kaphat.

A Kézimunka Akadémia tagjai, Körtvély Adrienne divattervező és üzleti kommunikációs szakértő, valamint Springer Orsolya divattervező és couture szakértő saját munkásságukon keresztül mutattak be jó példákat arra, hogyan teremthetünk a kézműves termékeknek gyakorlati értéket. Springer Orsolya előadásában rámutatott az haute couture és a népi iparművészet közti párhuzamokra (nagy mesterségbeli tudás, egyes darabokba befektetett rengeteg munkaóra). Orsolya bepillantást engedett saját tervezési munkájába is, megmutatva, hogyan dolgozza fel egy tervezőként a kiválasztott népviseleti darabot, és milyen tág elvonatkoztatási lehetőségei vannak.

Dr. Juhász Katalin PhD, ELKH BTK Néprajztudományi Intézet Tudományos főmunkatársa az etnodivatra hozott példákat a volt szocialista országokból és a világ több részéről. Rámutatott a világ különböző pontjairól hozott példákon keresztül arra, mennyi hasonlóság van a népművészet megújítását célul kitűző törekvésekben világszerte, és milyen helyi sajátosságok fedezhetők fel. Elemezte az egyes országok társadalmi sajátosságait, és ezek öltözködéskultúrában való megnyilvánulását. Előadása végén agitálta a szervezőket egy nemzetközi pályázat és konferencia megszervezésére, rámutatva az ebben rejlő nagy lehetőségekre.

 

Kapcsolatépítő alkalmunkon 47 fő vett részt. Itt Farkas Réka szervezőként tájékoztatta a megjelenteket a pályázati elvárásokról, lehetőségekről, megválaszolta felmerülő kérdéseket. Tanácsokat adott a tervezési dokumentáció elkészítéséhez, és beszélt arról, hogy milyen pontokat érdemes megbeszélni egy együttműködés során. Ezután a beküldött bemutatkozó anyagokon keresztül magukról beszéltek a pályázók, és irányított kérdésekkel szakmai partnerkapcsolatok kialakítását kezdeményeztük. A pályázathoz készült a felmerülő kérdésekből egy dokumentum, és a tervdokumentációhoz és az együttműködésekhez is töltöttünk fel segédanyagot.

Rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk erről a két napról mind az előadók, mind a közönség oldaláról. Többen jelezték, hogy nagyon tartalmas napokon vehettek részt, rengeteg segítséget kaptak a pályázati felkészüléshez. Beszélgettünk kézművesekkel és tervezőkkel, és sikerült közös kapcsolódási pontokat is találni. Már az alkalom ideje alatt is több szakmai kapcsolat alakult a visszajelzések szerint.

 

Visszajelzések a programról:

 

Kedves Adri! Olyan jó volt látni és hallani ezt az átgondolt, jól felépített, ezáltal nagyon inspiráló előadást. Zseniális a királynő sakkfigura párhuzam, megérne egy művészetelméleti kifejtést! Most már azt gondolom, hogy minden komolyan vett pályázatot így kellene gondozni mint a Kis feketét! Köszönjük Réka! Biztos vagyok benne, hogy sok gyümölcse lesz ennek az alaposságnak!

 

 

Kedves Orsi! Nagyon izgalmas volt, köszönöm szépen. Bátorságra, merészségre ösztönzöl, amire nagy szükség van. Sok "népi kézműves" alkotó korlátok közé szorítva érzi magát. Az előadásodból pedig a szabadság sugárzott! Gratulálok, szeretettel!

 

 

A mai előadások is fantasztikusak.

 

 

Köszönjük ezt a tartalmas két napot, jó volt részesülni az élményből.

 

 

Köszönöm ezt a két napot. Fantasztikus előadások voltak, sokat tanultam belőlük.

 

 

Köszönjük a remek előadásokat! Nagyon sokat jelent nekünk szakmailag!

 

Kis fe­ke­te 2021

Jelentkezési határidő
2021. 07. 05.

Kis feketék, nagy ötletek - a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztárából

Pályázati határidő: 2021. július 5.

Gya­ko­ri kér­dé­sek

- Lehet-e csak tervet beküldeni? - Nem, az idei évben nincs lehetőség ilyenre. Kész megvalósított tárgyakat, ruhákat várunk július 1-ig...

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

In­ter­jú Both Mik­lós­sal

A Kultúra.hu munkatársa a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló Folk_ME (Music Education) platform apropóján beszélgetett a Hagyományok Háza főigazgatójával.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!