Gya­ko­ri kér­dé­sek

- Lehet-e csak tervet beküldeni?

- Nem, az idei évben nincs lehetőség ilyenre. Kész megvalósított tárgyakat, ruhákat várunk július 1-ig.

- Mennyire érvényes a Hagyományok Háza zsűriszempont rendszere?

- Ennél a pályázatnál is elvárt a minőségi munka, de a cél inkább a kreativitás kibontása, új tagok megnyerése. Fontos a pályázati dokumentációban az inspiráció meghatározása, tervezési, megvalósítási szempontokkal együtt.

- Lehet-e nem fekete, hanem más színű ruhát csinálni?

- Nem. Az idei pályázatnál a fekete ruhákat várunk. Betétekkel, rátétekkel öltözékkiegészítőként megjelenhetnek más anyagok és színek.

- Lehet-e gépi hímzést használni?

- Lehet, a zsűri kategóriában is elfogadják a gépi hímzést.

- Van-e technikai, anyaghasználati megkötés?

- Nincs ilyen megkötés, várjuk a különleges anyagokat, technikákat, a megfelelő minőségben, a motívumok átgondolt szerkesztésével.

- Mennyire lehet az inspiráló fotóktól eltérni? (technika, szín, motívum)

- A pályázat témája a 70 éves a Magyar Állami Népi Együttes, a jelmeztárból válogattunk eredeti viseletdarabokat ez alkalommal. Ennek feldolgozását várjuk. Mindenképp várjuk a dokumentációban annak indoklását, hogy miben hasonlít az eredeti darabokhoz a benyújtott alkotás.

 - Csak közös munkákat várnak?

- Az együttműködés nem kötelező, csak ajánlott lehetőség. Pályázni egyénileg is lehet.

- Egy tárgyon belül kell együtt dolgozni?

- Lehet egy tárgyat, ruhát készíteni közösen. Ajánlott lehetőség az, hogy ruhatervező vagy kalaptervező népi kézművessel együtt úgy pályázik, hogy a tervező egy alapruhát, alapkalapot alkot, és ehhez készít egy kézműves lecsatolható dekorációt, ékszert, kiegészítőt.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!