Kis fe­ke­te 2021

Jelentkezési határidő
2021. július 05. 16:30

Kis feketék, nagy ötletek - a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztárából

 
Inspirációs alap

A Kis Fekete Ruha minden nő szekrényének alapvető ruhadarabja. Szinte bárhova felvehető és mindig divatos. Munkahelyre épp úgy tökéletesen megfelelő, mint egy esti programra vagy délutáni randevúra. Ezt a ruhadarabot azonban izgalmassá és egyedivé a kiegészítők teszik. 

 

Pályázati kiírás

1. A Hagyományok Háza Nyitott Műhely pályázatot hirdet népi kézművesek, iparművészek, tervezők, crafterek és egyéni alkotók számára a „kis feketéhez” illő, a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztárában megtalálható kárpát-medencei népviseletek motívumaiból, formáiból és technikai megoldásaiból építkező kiegészítők (ékszerszett, táska, kalap, sál, kabát) készítésére. A pályázat célja, hogy ösztönözze a hagyományos tárgytípusok megújítását, különböző szakmák, szakterületek képviselőinek találkozását és közös alkotását, motívumok, technikák újragondolását (pl. hímzés-bőr vagy gyöngy-bőr párosítása), olyan darabok megalkotását, amelyek a kortárs öltözködéskultúrába beilleszthetők.

2. Várjuk olyan ruhatervezők jelentkezését is, akik kis fekete ruhákkal vagy kollekciókkal pályáznának, illetve népi kézműves alkotóinkkal közös alkotói munkában szívesen vennének részt.

A kis fekete ruha elkészítésénél javasolt a népviseletek formavilágának követése, és egy-egy hagyományos falusi közösség női ideáljának kiemelése. (tekintetbe véve a különböző női alakokat, korosztályi sajátosságokat)

 

A pályázat témája

„70 ÉVES A Magyar Állami Népi Együttes”

Az ország első hivatásos néptáncegyüttese, a Magyar Állami Népi Együttes, idén ünnepli fennállásának 70. évfordulóját. Az elmúlt 70 esztendő alatt számos értékes viseleti darab került a együttes tulajdonába, amiket egyrészt használnak az egyes előadási darabokban, másrészt amik inspirációul szolgáltak más darabok stilizált jelmezeihez.

Ezért a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztárából válogattunk darabokat, amik inspirációs forrásként szolgálhatnak a kis fekete kiegészítőihez is.

Ezek feldolgozását várjuk!

 

Eredeti népviseleti darabok a Magyar Állami Népi Együttes jelmeztárából

 

Benyújtandó pályázati anyag

- Az elkészített alkotás

- Pályázati adatlap

- Tervdokumentáció

  • koncepció
  • lényegkiemelés: az elkészített kiegészítő, viselet a női test mely részét emeli ki? (pl. fej, felsőrész, derék, csípő, lábak) Hogyan kapcsolható ez a hagyományos női viseletekhez? Milyen párhuzam vonható az egyes tájegységeken elvárt nő ideálokkal?)
  • anyaghasználat, technika indoklása
  • használhatóság a XXI. században
Pályázati adatlap 

 

Tervdokumentáció

A tervdokumentációt a farkas.reka@hagyomanyokhaza.hu e-mail címre kérjük küldeni.

 

Előzetes regisztráció

Az előzetes regisztrációs űrlapot kitöltőket folyamatosan tájékoztatjuk a pályázathoz kapcsolódó előadásokról, konzultációs lehetőségekről, kapcsolatépítő találkozóról.

 

Kérek tájékoztatást

 

Díjazás

A beküldött alkotásokból szakértői zsűri válogatása után divatbemutató keretében mutatjuk be a legjobb alkotásokat.

A munkákból online katalógust készítünk, és interjúsorozat keretében lehetőséget adunk az alkotók bemutatkozására.

 

Határidők

Dokumentáció és tárgybeadás határideje: 2021. július 5.

Személyesen a Hagyományok Háza portáján (1011 Budapest, Corvin tér 8.) hétköznapokon 8-17 óra között

Postán a Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeum postacímére: 1251 Budapest, Pf.: 23. A borítékra írják rá, hogy Kis fekete pályázat!

Zsűrizés: 2021. július

Divatbemutató: 2021. szeptember 19.

Fotózás: 2021. szeptember

Online galéria megjelenése: 2021. november

 

A Nyitott Műhelyről

A Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Nyitott Műhelye 6 éve működik népi kézműves mesterekből, népi iparművészekből álló alkotói csapattal. Műhelyünk lehetőséget teremt a kapcsolatok építésére, közösségi tudásmegosztásra, csoportos alkotómunkára. Bátran kijelenthetjük, hogy alkotóink ez idő alatt egymást segítő alkotóközösséggé álltak össze.

Az alkotómunka egyedüllétet, elmélyülést igényel, de néha jól esik, ha van kivel megosztani a magunkban megélt élményeket, az így megszerzett tudást, tapasztalatokat. Ha elakadunk a tervezés folyamatában, jó érzés, ha rátalálunk a hasonló gondolkodású embertársainkra, akik segítenek abban, hogy megvalósítsuk elképzeléseinket. A betérő látogatók rácsodálkozása, érdeklődése is motiváló. A Nyitott Műhely lehetőséget ad azoknak is, akik a nagyközönségnek akarnak megmutatkozni. Műhelyünk Budapest központjában fekszik (1011 Budapest, Fő utca 6.), sok külföldi látogatót fogadunk évente, rengeteg múzeumpedagógiai foglalkozást tartunk, bemutatkozó nyílt napjaink nagy érdeklődésnek örvendenek. 

 

Projekt előzmények

A Nyitott Műhely életének meghatározó eseménye volt a 2017-es „Kis fekete projekt”, ahol három fekete alapruha született, amihez alkotóink kiegészítőket terveztek. 2020-ban pályázat született a kezdeményezésből, amely számos kézműves, alkotó, tervező érdeklődését is felkeltette.

https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/5256

https://hagyomanyokhaza.hu/hu/kisfekete2020galeria

 

Segédanyagok

 

További információ

Farkas Réka

Magyar Népi Iparművészeti Múzeum

(+ 36) 70 377 2236

Nyitott Műhely

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!