Mol­nár Eni­kő: Dísz tö­röl­kö­zők

Nem hivatásos alkotó
Balatonalmádi

 

57 éves gyógypedagógus-logopédus, mesemondó vagyok, amatőr kézműves, hímző. Mesterem Cz. Tóth Hajnalka Népművészet Mestere, Gránátalma-díjas népi iparművész.

A „Maradj otthon!” szlogen engem is az otthonomban marasztalt, a cserépkályha mellé ültetett, ami egy cseppet sem esett nehezemre. A polcról kiabáltak a hímzős könyveim: Nyiss ki végre! Mióta nézegeted ezeket a szép mintákat? Rakd össze, ahogy a szemednek szép!

molnar

A kézimunkás kosaramból egyre hangosabban szólítgattak a vásznak: Munkára! Most végre foglalkozz velünk!

Természetesen tűt-fonalat ragadtam. A napi online tanórák (logopédiai foglalkozás) megtartása után belefeledkeztem a színek, minták világába. 

Így készült el két dísztörölközőm a karantén-időben, melyekkel pályázom. Alapanyagukat, a takácsvásznat, Debreczeni János műhelyéből rendeltem. Pár évet bizony várakoztak a kosaramban, hogy előkerülve megvalósítsam rég dédelgetett terveim szerint a tardit a maga hagyományos kék/piros színeivel, a bakonyszombathelyit újragondolt, a mai lakáskultúrába illeszthető szín- és formavilággal. Örömforrás és ajándék volt számomra a zavartalanul, órákon át ívelő, békés alkotás az elmúlt hetekben.

 

Első munkám

Alapanyag: takácsvászon

Méret: 38cm x 80cm

Felhasznált hímző cérna: kék és piros gyöngyperlé

Technika: keresztszemes öltés

Forrás: Lengyel Györgyi: Keresztszemes kézimunkák

Tájegység és minta elemek: BAZ megye – Tard község - Tardi kötény madaras - szíves mintaelemét és Tardi felvédő szegélydíszét kombináltam

 

Második munkám

Alapanyag: takácsvászon

Méret: 38cm x 80cm

Felhasznált hímző cérna: lila és kacsaláb szín U.C. hímző

Technika: kétoldalas keresztszemes öltés

Forrás: Cz Tóth Hajnalka

Tájegység: Komárom – Esztergom megye/Bakonyszombathely - Bakonyszombathelyi lepedővég peremdísze

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!