Bar­csa Zsu­zsan­na: Nyak­ék szi­lágy­sá­gi hím­zés­min­ta nyo­mán

Nem hivatásos fiatal alkotó

 

2018-ban kerültem Szilágysomlyóra a Petőfi Sándor Program ösztöndíjával, zenét tanítani. Idén második évemet töltöttem el a Szilágyságban, mint Petőfi ösztöndíjas, s közben úgy alakult az életem, hogy 2020 októberében ide jövök férjhez, itt maradok a Szilágyságban. Még kiköltözésem előtt (2018 nyarán) elhatároztam, hogy nemcsak a népdalok, hanem a kézművesség terén is szeretnék a szilágysági magyar kultúrkincsekből újjáéleszteni minél többet, ezért kutatni kezdtem a hímzésminták között, s rengeteg gyönyörű párnahímzés mintára bukkantam. Azonban a sűrű munkaprogram miatt csúszott a kézműves tervem megvalósítása, ám a karantén időszaka, illetve a pályázati felhívás erősen motiváltak arra, hogy végre nekiveselkedjek, s régóta dédelgetett elképzelésemnek neki is álljak.

Célom, hogy a szilágysági magyar hímzésminták csodás világa ne csupán a szekrények mélyében, vagy a ritkán felütött könyvlapokon lapuljanak, hanem keljenek új életre! Jó lenne, ha a mindennapi életben is viselnénk, hordanánk a saját kultúránkat, illetve gyökereinket szimbolizáló motívumokat, illetve szeretném azt is elérni, hogy a szilágysági emberek ne csak legyintsenek az ilyen régi hímzésminták értékére, hanem jöjjön el az idő, hogy büszkén viseljék ezeket a motívumokat, akár egyedi szilágysági védjegyeket hordozó ékszer formájában.

barcsazsuzsanna

Pályamunkám beküldésével egyúttal elkezdtem haladni egy álmom megvalósítása felé is, hiszen a jövőben minél több szilágysági hímzésmintát szeretnék gyöngyékszerbe átültetni. Bízom benne, hogy sikerül majd minél több motívumot megmenteni, s új életre kelteni az által, hogy gyöngyékszereken megmutatom ezeket a kincseket. Szeretném, ha nemcsak a szilágysági, hanem a Kárpát-medence bármely részében élő, ékszert viselő nők körében népszerűvé válnának ezek a hagyományos motívumok.

Beküldött alkotásomban tehát egy szilágysági párnahímzés minta részletét használtam fel, s gyöngyszövés technikával készítettem egy nyakéket belőle. Úgy terveztem, hogy saját menyecske ruhámhoz is illő legyen a nyakék. Mivel a tulipán a kedvenc virágom, s mert a választott minta részlet szerintem jól szimbolizálja a szerelmes párok összetartozását, szerelmük virágzását, így került nyakékemre ez a csodálatos, a szilágysági magyar nép által kedvelt, Sarmaságon felgyűjtött párnavég minta egy részlete.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!