Barc­sa Zsu­z­sanna: Nyakék sz­ilágysági hímzés­minta nyomán

Nem hivatásos fiatal alkotó

 

2018-ban kerültem Szilágysomlyóra a Petőfi Sándor Program ösztöndíjával, zenét tanítani. Idén második évemet töltöttem el a Szilágyságban, mint Petőfi ösztöndíjas, s közben úgy alakult az életem, hogy 2020 októberében ide jövök férjhez, itt maradok a Szilágyságban. Még kiköltözésem előtt (2018 nyarán) elhatároztam, hogy nemcsak a népdalok, hanem a kézművesség terén is szeretnék a szilágysági magyar kultúrkincsekből újjáéleszteni minél többet, ezért kutatni kezdtem a hímzésminták között, s rengeteg gyönyörű párnahímzés mintára bukkantam. Azonban a sűrű munkaprogram miatt csúszott a kézműves tervem megvalósítása, ám a karantén időszaka, illetve a pályázati felhívás erősen motiváltak arra, hogy végre nekiveselkedjek, s régóta dédelgetett elképzelésemnek neki is álljak.

Célom, hogy a szilágysági magyar hímzésminták csodás világa ne csupán a szekrények mélyében, vagy a ritkán felütött könyvlapokon lapuljanak, hanem keljenek új életre! Jó lenne, ha a mindennapi életben is viselnénk, hordanánk a saját kultúránkat, illetve gyökereinket szimbolizáló motívumokat, illetve szeretném azt is elérni, hogy a szilágysági emberek ne csak legyintsenek az ilyen régi hímzésminták értékére, hanem jöjjön el az idő, hogy büszkén viseljék ezeket a motívumokat, akár egyedi szilágysági védjegyeket hordozó ékszer formájában.

barcsazsuzsanna

Pályamunkám beküldésével egyúttal elkezdtem haladni egy álmom megvalósítása felé is, hiszen a jövőben minél több szilágysági hímzésmintát szeretnék gyöngyékszerbe átültetni. Bízom benne, hogy sikerül majd minél több motívumot megmenteni, s új életre kelteni az által, hogy gyöngyékszereken megmutatom ezeket a kincseket. Szeretném, ha nemcsak a szilágysági, hanem a Kárpát-medence bármely részében élő, ékszert viselő nők körében népszerűvé válnának ezek a hagyományos motívumok.

Beküldött alkotásomban tehát egy szilágysági párnahímzés minta részletét használtam fel, s gyöngyszövés technikával készítettem egy nyakéket belőle. Úgy terveztem, hogy saját menyecske ruhámhoz is illő legyen a nyakék. Mivel a tulipán a kedvenc virágom, s mert a választott minta részlet szerintem jól szimbolizálja a szerelmes párok összetartozását, szerelmük virágzását, így került nyakékemre ez a csodálatos, a szilágysági magyar nép által kedvelt, Sarmaságon felgyűjtött párnavég minta egy részlete.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.