Kis fe­ke­te 2021 ka­ta­ló­gus

A Hagyományok Háza nemzetközi viszonylatban is egyedülálló kezdeményezése a Kis fekete pályázat, amely a hagyományos népművészeti örökség kortárs öltözködési kultúrában történő kreatív hasznosítását valósítja meg.

A kis fekete ruha a divat klasszikusa: egyidejűleg időtlen és modern, egyaránt jelen van a High Fashion és a Street Fashion világában, a különböző stílusirányzatokban, és nem utolsó sorban globálisan elterjedt alapgondolat a divattervezésben és ruhaiparban.

Olyan, mint a festészet fehér vászona, amelyre bármi, bármely technikával felfesthető. A kis fekete az Origó, ahonnan bármely irányba elindulhat a kreatív fantázia. Még abban az esetben is igaz ez, ha ezt az irányt egy pályázati kiírás kijelöli és határok között tartja. A népi hagyományos kézműves technikák és a népművészet kimeríthetetlen motívumkincse, a népviselet elemei (anyagok, szabás, díszítés) a lehetőségek végtelen tárházát kínálják az alkotók számára. A katalógusból az is kiderül, hogy a különböző szakmai hátterű pályázók milyen inspiráció nyomán hova jutottak.

 

A katalógus divatfotói felidézik a pályázatot lezáró különleges divatbemutatót is, ahol az eredeti népi darabok mellett látványos, élőzenés show keretében mutatták be a legkiválóbb alkotásokat.

Dr. Juhász Katalin néprajzkutató 


A Kis fekete 2021 pályázat a Nyitott műhely idei évének meghatározó projektje. A kezdeményezés egyre népszerűbb, és a benyújtott munkákon is érezhető az alapos háttérmunka, és tudatos tervezés. A beérkezett alkotásokat és dokumentációt katalógus formába "öltöztettük". A kiadvány értékes és hiánypótló, hiszen nemcsak alkotásokat és tárgyfotókat láthatunk benne, hanem a tervezési leírásokból vett részletek is. Ez segít abban, hogy beleláthassunk az alkotói folyamatokba, egy-egy egyéni életútba. Nagyon izgalmas a tekintetben is, hogy hogyan gondolkodnak kézművesek ma a néphagyományról, és arról, hogy hogyan tudják ezek elemeit átemelni a XXI. század öltözködéskultúrájába. A modellfotók élővé teszik a tárgyakat, megmutatják azt, hogy egy népviseletből inspirálódott alkotás lehet ma is népszerű. A katalógussal amellett, hogy népszerűsíteni szeretnénk a népi kézműves alkotók tevékenységét, lelkesedésüket, munkájukat is méltatjuk.

 

A pályázat és projektmunka a következő évben is folytatódik, ennek jó kiindulási alapja ez a kiadvány, ami az idei évben elkészült.

 

Farkas Réka, Nyitott műhely


 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!