A pályázathoz szakmai előadás-sorozat, pályázati tájékoztató és mentorálás kapcsolódik a pályázók felkészülésének segítésére.
Kis fekete szakmai továbbképzés I. nap
2025. június 05. csütörtök 17:00
Az előadások nyíltak és ingyenesek. Részt vehetnek személyesen a Hagyományok Házában, vagy bekapcsolódhatnak online zoom közvetítésen keresztül. Mind a két esetben a részvétel regisztrációhoz kötött.
17:00– 17:15 Kis fekete pályázati tájékoztató
Szabó Erzsó a pályázat szakmai felelőse, a Hagyományok Háza Népi Kézműves és Népi Iparművészeti szakcsoport, szakmai munkatársa, Junior Príma díjas textilművész
17:15 – 18:00 Tudatos tervezés a divatban
Cselényi Eszter divattervező, Kreatív Igazgató - Celeni
Mi történik akkor, ha a trendek követése találkozik az önkifejezéssel?
Előadásunkban bemutatjuk, miért fontos a divat világában nemcsak az aktuális irányzatokat figyelni, hanem saját történetünket is beépíteni. Ez pedig csodás, ha kapcsolódhat ahhoz ahonnan jövünk, akár a népművészethez is. Fókuszban a tudatos tervezés, a nem direkt, mégis karakteres megjelenés, valamint azok a fazonok, amelyek nemcsak stílusosak, hanem valóban hordhatók, szerethetők és előnyösek is. Nem öncélú, nem népművelő, egyedi, előremutató és hordható.
Regisztrálok az I. szakmai továbbképzési napra
Kis fekete szakmai továbbképzés II. nap
2025. június 12. csütörtök 16:00
Az előadások nyíltak és ingyenesek, kivéve a Folk Fashion kiállítás látogatást és tárlatvezetést. Részt vehetnek személyesen a Hagyományok Házában, vagy bekapcsolódhatnak online zoom közvetítésen keresztül. Mind a két esetben a részvétel regisztrációhoz kötött.
16:00-16:15 Kis fekete pályázati tájékoztató
Szabó Erzsó a pályázat szakmai felelőse, a Hagyományok Háza Népi Kézműves és Népi Iparművészeti Szakcsoport munkatársa, Príma Junior díjas textilműves
16:15 – 17:00 A „magyar motívum” - haute couture és a magyar népművészet
Előadó: Dr. Czingel Szilvia, PhD, a Népi Iparművészeti Múzeum szakmai vezetője
A múlt század elején a historizmussal szembeforduló szecesszió lett talán az utolsó egységes stílus, amely a múlttól elszakadva a modern élet lendületét igyekezett megragadni, ugyanakkor romantikus módon épp a technológiával és a tömegtermeléssel próbált szembe helyezkedni, az Arts & Crafts mozgalom hatására felelevenítve a kézműves módszereket. A közép-kelet-európai országokban egyedi arculatot adott mind a szecessziónak, mind az art deconak, köszönhetően annak, hogy a folklór képes volt maradandó visszahatást gyakorolni az úgynevezett magas művészetre. A 20. század elejének két nagy stílusa (a szecesszió, illetve az art deco) és a népművészet találkozása a divatban is jelentkezett egészen különös és újító módon, ami befolyásolta a korabeli nemzetközi divatot és hatott a nagy divatházak tervezőire is.
A 20. század első időszakának orientalista felfogása, az etnikus vonások megjelenése az öltözködéskultúrában jelentős divathullámot idézett elő az 1910-es évekre. A képzőművészet, az iparművészet és népművészet óriási hatással volt a kor divatjára, ami progresszív és rengeteg izgalmas megoldást, ötletet vitt a korábbi konvenciókat követő divatba. A formabontó, az avantgard stílusjegyek ötvözése az ornamentikus népies világgal az európai és tengeren túli divat egyik csúcspontját hozta magával.
Az 1910-es évek elejétől a divatban egyre gyakrabban jelentek meg olyan ötletek, motívumok, amelyek forrása a népművészet volt. A motívumokat a ruhatervezők absztrakt formában, közvetlenebben felhasználva, vagy átértelmezve használták. Képviselői igazi „fenegyereknek” számítottak, Paul Poiretól Léon Bakston keresztül Elsa Schiaparelliig. Ruhaterveik jelmezszerűek voltak, a színpadi jelmezterveik pedig az antik és távolkeleti világ formakincsét, valamint a közép- kelet-európai és balkáni népek népviseletének hímzéseit és díszítőelemeinek technikáit tükrözték.
Hogyan fedezte fel magának Párizs és Amerika a magyar népművészetet, és hogyan lett része a nagy divatházak kollekciójának? Az előadás erre keresi a választ.
17:15 – 18:00 Tárlatvezetés a Folk Fashion kiállításban
Tárlatvezető: Dr. Czingel Szilvia, PhD a kiállítás kurátora, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum szakmai vezetője
A kiállításra belépőjegy + tárlatvezetési díj fizetendő, melyet egyénileg a belépést megelőzően a jegypénztárban lesz lehetőség megváltani.
18:15 – 19:00 A népművészet formavilágának és motívumkincsének házassága a kis feketével
Előadó: Molnár-Madarász Melinda divattervező, Meyke
Karl Lagerfeld egyszer azt mondta, hogy senki sem alulöltözött vagy túlöltözött egy kis fekete ruhában. A modern nő „alapruhája” kifejezéssel szoktuk illetni a kis fekete ruhát, hisz a nők nagy részének ruhatárában megtalálható. Gondolkoztál már azon, hogy: A kis fekete ruha néhány stiláris eltérést kivéve a legtöbb esetben megőrizte eredeti formáját, egyszerűségét és letisztultságát? Hogyan változott a szabása? Milyen kép jelenik meg a fejünkben, ha a kis feketére gondolunk? Napjainkban már nincs olyan divatház, mely ne dobná piacra évről-évre a szinte bármivel – körömcipővel, farmer- vagy bőrdzsekivel, túlméretezett kiegészítőkkel vagy a klasszikus gyöngynyaklánccal – kombinálható darabokat.
Mi hogyan tudjuk társítani a magyar népművészet és népviseletek formavilágát és motívumkincsét a kis fekete ruha egyszerűségével és letisztultságával? Hogyan álljak neki a tervezésnek, hiszen a magyar népi tájegységeink viselete formailag, technikailag és anyagtársításukban is rendkívül gazdag és színes. Elég kiragadnom egy részletet a népviseletből és motívumkincsből? Valóban megelégszünk annyival, hogy a kis fekete ruha egy alapruha, amit felöltöztetünk a népművészet motívumaival?
Előadásomban ezekre a kérdésekre villantok fel gondolatébresztő válaszokat és igyekszem két évtizedes tervezői munkám tapasztalatát, látásmódját megosztani. A sikeres pályázati munka érdekében közösen értelmezzük a pályázati felhívásban rejlő lehetőségeket.
Regisztrálok az II. szakmai továbbképzési napra
A programok változtatási jogát fenntartjuk.
Kis fekete pályázat 2025
Kis fekete mentorprogramok 2025
Kis fekete inspirációs anyagok 2025
A Kis fekete pályázat fő inspirációs forrásként a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Múzeumának gyűjteményén keresztül az aktuális Folk Fashion kiállítást jelöli meg, azon belül is a kiállításban szereplő három ikonikus tájegység viseletére hívja fel a figyelmet.