Kis fe­ke­te men­tor­prog­ra­mok 2025

A pályázathoz szakmai előadás-sorozat, pályázati tájékoztató és mentorálás kapcsolódik a pályázók felkészülésének segítésére. A mentorprogramok ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek, online eseményként a Zoom felületen zajlik majd. A jelentkezőknek e-mailben küldjük el a belépési linket a program előtti hét második felében. Rövid előadást hallhatnak majd az adott témában, ezután kérdéseket tehetnek fel a résztvevők, melyekre választ kaphatnak. A mentorálásokon való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.

Szabászat: Stumpf Imre női ruhaszabó mester, viseletvarró, a Soutache Méretes Szabóság alkotója

Időpont: 2025. július 8. kedd 16:00-18:00-ig
Helyszín: online zoom-on keresztül
Létszám: maximum 60 fő
Regisztráció

A mentorálás első részében a pályázatra vonatkozóan a korábbi tapasztalatok alapján kitérünk arra, hogy mire figyeljenek, különösen a pályázat benyújtásakor. Szempontokról, elvárásokról beszélgetünk a kiírást figyelembe véve. Fontosnak tartjuk, hogy a pályázóknak lehetősége legyen arra, hogy a kérdéseikre választ kapjanak, vagyis mondják el elképzeléseiket, így a második részre készüljenek konkrét elképzeléseikhez kapcsolódó kérdéseikkel.

Tervezés, motívumok: Molnár-Madarász Melinda divattervező, Meyke

Időpont: 2025. július 9. szerda 16:00-18:00-ig
Helyszín: online zoom-on keresztül
Létszám: maximum 60 fő
Regisztráció

Mi hogyan tudjuk társítani a magyar népművészet és népviseletek formavilágát és motívumkincsét a kis fekete ruha egyszerűségével és letisztultságával? Hogyan álljak neki a tervezésnek, hiszen a magyar népi tájegységeink viselete formailag, technikailag és anyagtársításukban is rendkívül gazdag és színes. Elég kiragadnom egy részletet a népviseletből és motívumkincsből? Valóban megelégszünk annyival, hogy a kis fekete ruha egy alapruha, amit felöltöztetünk a népművészet motívumaival? 
A mentorprogram során ezekre a kérdésekre villantok fel gondolatébresztő válaszokat és igyekszem két évtizedes tervezői munkám tapasztalatát, látásmódját megosztani. A sikeres pályázati munka érdekében közösen értelmezzük a pályázati felhívásban rejlő lehetőségeket.

Néprajzi kutatás: dr. Szathmári Ibolya néprajzkutató-etnográfus

Időpont: 2025. július 10. csütörtök 16:00-18:00-ig
Helyszín: online zoom-on keresztül
Létszám: maximum 60 fő
Regisztráció

A mentorálás első részében a pályázatra vonatkozóan a korábbi tapasztalatok alapján kitérünk arra, hogy mire figyeljenek, különösen a pályázat benyújtásakor. Bemutatásra kerülnek az inspirációs anyagként megjelölt viseletek és hozunk néhány példát, e viseletek inspirálódásából korábban megszületett  alkotásokból is. Fontosnak tartjuk, hogy a pályázóknak lehetősége legyen arra, hogy a kérdéseikre választ kapjanak, vagyis mondják el elképzeléseiket, így a második részre készüljenek konkrét elképzeléseikhez kapcsolódó kérdéseikkel.

 

 

Kis fe­ke­te ins­pi­rá­ci­ós anya­gok 2025

A Kis fekete pályázat fő inspirációs forrásként a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Múzeumának gyűjteményén keresztül az aktuális Folk Fashion kiállítást jelöli meg, azon belül is a kiállításban szereplő három ikonikus tájegység viseletére hívja fel a figyelmet. 

Kis fe­ke­te di­vat­be­mu­ta­tó 2025

Az elmúlt években leadott színvonalas alkotómunkáknak köszönhetően igazi nagyrendezvénnyé nőtte ki magát a minden évben divatbemutatóval záruló Kis fekete pályázat...

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Me­sék, ame­lyek össze­köt­nek

A 34. Művészetek Völgye fesztiválon a Hagyományok Háza Folkudvara idén is különleges élményekkel várja a látogatókat: minden este 20:30-tól élőszavas mesemondók lépnek színpadra, hogy a magyar néphagyományok kincsestárából merítve varázsolják el a közönséget. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!