Kis fe­ke­te pá­lyá­zat 2025

Jelentkezési határidő
2025. július 25. 23:59

A Hagyományok Háza meghirdeti a 2025-ös Kis fekete pályázatot népi kézművesek, iparművészek, tervezők, designerek számára. 

A pályázók a kivetkőzés-újraöltözés témájában gondolkodhatnak a népművészeti alapokon nyugvó alkalmi divat témájáról: kis fekete ruhák tervezése, varrása vagy ennek kiegészítéséül szolgáló funkcionális, vagy díszítőelem megalkotása. Segítségként és iránymutatás gyanánt szolgál a minden évben más-más tematikára épülő inspirációs anyag, melyből formai, technikai megoldásokat meríthetnek az alkotók. Az elmúlt években leadott színvonalas alkotómunkáknak köszönhetően igazi nagyrendezvénnyé nőtte ki magát a minden évben divatbemutatóval záruló pályázat.

A pályázat fővédnöke

Cselényi Eszter divattervező, kreatív igazgató - Celeni

A pályázat célja

  • A magyar kultúrában előforduló változatos motívumok, technikák, formák minél szélesebb választékának megismertetése.
  • A népi mesterségek formakincsének, motívumkincsének és technikai tudásának aktualizálása a mai kor alkalmi öltözködéskultúrájába illeszkedően.
  • Hídképzés a népi és a kortárs iparművészet képviselői között. Ösztönözni a hagyományos tárgytípusok megújítását, motívumok újra gondolását. 

A pályázat témája

Kivetkőzés – „újraöltözés”

A kivetkőzés fogalma arra a folyamatra utal, amikor a magyar parasztság az egy-egy falut jellemző, összekötő öltözködési módokat, a falusi népviseletet elhagyta, és városi esztétika szerint kezdett el öltözködni. A viselet elhagyása különböző okokból például társadalmi felemelkedés, lázadás, kényelem, a konfekció öltözetek megjelenése történhetett. Első körben a lábbeliket cserélték városi cipőkre, félcipőkre, ezt követte a felsőruházat, majd az alsó öltözetek és legvégül maradtak el a haj- és fejviseletek. 

Az egyén és a viselet hatnak egymásra, ezzel is magyarázható a népviselet identitásformáló ereje. A kivetkőzést sokan élték meg nehéz lelki folyamatként. A napjainkban elmagányosodó ember újra keresi a gyökereit, kapaszkodókat, kapcsolódási pontokat, a valahova tartozás érzését. A népviselet egyes darabjait, motívumait magunkra öltve máris egy nagy egészhez való kötődést fejezhetünk ki. A pályázatra olyan alkotásokat várunk, amelyek új dimenziót adnak a "kis fekete ruha" jelentésének, és felhívják a figyelmet a népművészeti értékek újrahasznosításának, újragondolásának fontosságára. Lehetőség a magyar kézműves és népművészeti tradíció bemutatására a divat nyelvén keresztül. 

A pályázatra jelentkezők számára javasolt, hogy az inspirációs forrás kiválasztása során tekintsenek vissza saját családi gyökereikre, és fedezzék fel, hogy kapcsolódnak-e valamelyik tájegységhez, akár az inspirációs anyagok közül (Kalocsa, Sárköz vagy Matyóföld), akár más tájegységekhez. A kutatás során nyomozzanak a családi történetekben és női sorsokban, hogy az alkotásaik ne csupán külsőségeiben idézzék a népművészetet, hanem mély személyes kapcsolódást is tükrözhessenek. Ezáltal a népművészet motívumai nemcsak új életre kelnek, hanem újabb generációk számára hordoznak érzelmi üzenetet és identitást.

Fotó: Sámson Réka, Simples.hu; Tárgyalkotó: Leidal Judit (II.helyezett 2023) 

Inspirációs anyagok

A pályázat fő inspirációs forrásként a Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeumának gyűjteményén keresztül az aktuális Folk Fashion kiállítást jelöli meg, azon belül is a kiállításban szereplő három ikonikus tájegység viseletére hívja fel a figyelmet. Kalocsa, Sárköz és Matyóföld gazdag népművészeti motívumai, az öltözetek formavilága inspirációként szolgálhatnak a "kis fekete ruha" megalkotásához. Ezáltal a népviselettől való múltbeli eltávolodás, majd a motívumok divatba való visszahozása kerülhet előtérbe. 

A kiállítás jó példákkal szolgál és bemutatja különböző korok tervezőinek munkáit köztük Kárász Mariska, Tüdős Klára, akik hasonlóan egy felfedezett motívum- és formavilágból kiindulva alkottak ma már igazoltan nagyot.

Az inspirációs anyagokról bővebben ITT olvashat. 

Iránymutatás a benyújtandó pályamunkák formai követelményéhez

A Kis fekete pályázatra várunk egyedi és innovatív ruhaterveket, amelyek tiszteletben tartják a hagyományos motívumokat, miközben modern formát öltenek. Pályázni lehet olyan esztétikailag, formailag és funkcionális szempontból is kimagasló színvonalú teljes öltözék, vagy a kis feketéhez illő elegáns öltözékkiegészítőkkel, amelyek az inspirációs anyagot tekintik forrásnak.

A pályamunkák alapanyagául szolgálhat bármely népi mesterségben előforduló anyag, vagy lehetőleg természetes alapanyag, vagy a fenntarthatóságot szem előtt tartva újrahasznosításra kerülő alapanyag. Minden alkotót arra kérünk, hogy a pályamunka tervezésekor kiemelt figyelmet fordítson a forma–funkció–esztétikum hármasságára, például: díszített és díszítetlen felületek aránya.

Fontos szempont, hogy érvényesüljön az anyagszerűség elve. A pályamunka készülhet több anyagból is, ha azok előnyösen kiegészítik egymást.
Legyen szakmailag és etikailag átgondolt, hiteles a kiválasztott részlet interpretációja. A megragadott motívum/kiindulási pont legyen jól visszakövethető mind az elkészült tárgyon, mind a koncepcióban. Egy öltözékhez vagy kollekcióhoz beadott tárgyak száma maximum öt lehet, ezek együtt egy pályázati anyagnak minősülnek. 

Kis fekete teljes öltözékeket vagy a kis fekete ruhához illő elegáns kiegészítőket várunk, mint például: 

  • I. kategória: kis fekete ruha, mely jellegében megjelenik a népművészetből vett forma, szabás, motívum vagy technika
  • II. kategória: egyéni ékszerek és ékszer kollekció, nyaklánc, fülbevaló, karkötő, hajbavaló, fejdísz,  alkalmi táska, kendő, stóla, blézer, kalap, cipő, öv

A katalógus fotózás és a divatbemutató szempontjaiból kiindulva 36-os és 38-as ruhákat várunk.

Fotó: Sámson Réka, Simples.hu; Tárgyalkotó: Horváthné Pleszkán Orsolya  (Folk Trend Díj 2023) 

Ajánlott irodalom lista

A pályázathoz szakmai előadás-sorozat, pályázati tájékoztató és mentorálás kapcsolódik a pályázók felkészülésének segítésére.

Kis fekete szakmai továbbképzés

Kis fekete mentorprogramok

Határidők

Jelentkezési határidő

2025. július 25. éjfél
A jelentkezés feltétele a regisztrációs lap hiánytalan kitöltése.

Regisztrációs link

Ha regisztrálni szeretne, kérjük, kattintson a regisztrációs link feliratra a címsorban! 

A pályázati anyagok beérkezési határideje:
2025. szeptember 3. szerda 18:00 
A határidőn túl érkező pályamunkákat nem áll módunkban elfogadni.

A pályamunkákat beküldhetik postai úton az alábbi címre

Hagyományok Háza
Kis fekete pályázat 2025 – Kacsó Csenge részére
1011 Budapest, Corvin tér 8. 

A pályamunkák személyes átvétele az alábbi időpontokban lehetséges

2025. szeptember 2-3. kedd-szerda 9:00-18:00 
Helyszín: Hagyományok Háza 1011 Budapest, Corvin tér 8. - Kosárfonó műhely

Pályázati feltételek

  • A pályázat nyilvános, melyen részt vesz minden olyan alkotó, aki a 2025. július 25. éjféli határidőig benyújtja a jelentkezési lapját. Pályázni csak olyan alkotással lehet, amelyek más, Hagyományok Háza által kiírt országos szakági pályázatokon, illetve népi iparművészeti zsűrin (hatósági minősítésen) korábban nem vett részt.
  • A pályázó jelentkezésével elfogadja és vállalja, hogy a beadott pályamunkáit, amennyiben a szakmai zsűri által beválogatásra kerülnek, a Kis fekete divatbemutatóig - melynek időpontja 2025. október 11. - nem teszi közzé online felületein kép formájában, nem szerepelteti kiállításon, vagy más pályázaton. Az első közzététel a Kis fekete online katalógusában és a divatbemutatón debütálhat.
  • Egy pályázó maximum öt db pályaművel pályázhat. A több tárgyból álló kollekció vagy tárgyegyüttes egy pályaműnek számít.  Az öt tárgyból csak három lehet kollekció. Egy kollekció maximum öt darabból állhat. A Hagyományok Háza az alkotó jelentkezési lapon benyújtott első öt alkotását, kollekcióját vagy tárgyegyüttesét fogadja be.
  • A pályázaton való részvétel ingyenes.
Fotó: Samsán Réka, Simples.hu; Tárgyalkotó: Sigmond Gáborné (I. helyezett 2023)

Pályázati követelmények

  1. A pályázatra való jelentkezés részeként a nevezett alkotások leírásának benyújtása is szükséges.
    - A pályázati jelentkezés részeként beküldött leírásban be kell mutatni a pályamunkák anyagát és minimálisan ki kell fejteni a részleteket a regisztrációs lapnak megfelelően.
  2. A pályázatra benyújtott alkotásokkal kapcsolatos követelmény:

    -A beküldött tárgyakat/tárgyegyütteseket egyesével, a kitöltött online jelentkezési lapon feltüntetett elnevezéssel, méret, értékmegjelöléssel és sorszámmal kell ellátni.

    - A pályaművek szállításáról a pályázónak kell gondoskodni. A postán feladott tárgyakért, az esetleges sérülésekért, kézbesítési problémákért a Hagyományok Háza nem vállal semmiféle felelősséget. 

    -Az elutasított pályamunkák a 2025. szeptember 5-i zsűrinap utáni héten vehetőek át, melyről az alkotókat e-mailben tájékoztatjuk. A 2025. szeptember 12-ig át nem vett alkotásokat tárolni nincs módja az intézménynek, azokért további felelősséget nem vállal.

Díjazás, eredményhirdetés

A beérkezett pályamunkákat szakmai zsűri értékeli. 

A bírálóbizottság tagjai:

Cselényi Eszter a pályázat fővédnöke, divattervező,  kreatív igazgató - Celeni
Molnár-Madarász Melinda divattervező, Meyke
Stupf Imre női szabó mester, viseletkészítő 
dr. Szathmári Ibolya néprajzkutató - etnográfus

Az általuk kiválasztott alkotásokat nagyszabású divatbemutató keretében mutatja be a Hagyományok Háza. A pozitívan elbírált munkákból online katalógus készül. A legkiválóbb művek alkotói kiemelt kommunikációs lehetőségben részesülnek. 
A pályázaton két kategóriában díjaz a zsűri: Kis fekete ruha, teljes öltözék és Kis fekete öltözék kiegészítők.  Az első hat helyezett pénzbeli díjazásban részesül. Az eredményhirdetésre a divatbemutató keretén belül kerül sor.

I.    kategória: kis fekete teljes ruha, öltözet

1.    díj: 150.000 Ft
2.    díj: 100.000 Ft
3.    díj: 50.000 Ft

II.    kategória: kis fekete öltözék kiegészítő

1.    díj: 150.000 Ft
2.    díj: 100.000 Ft
3.    díj: 50.000 Ft

A divatbemutató

A divatbemutató időpontja: 2025. október 11. szombat 17:00-tól 
Helyszín: Hagyományok Háza Színházterme

Fotó: Sámson Réka, Simples.hu; Tárgyalkotó: Horváthné Pleszkán Orsolya  (Folk Trend Díj 2023) 

Egyéb információk

•    A pályázók a jelentkezési lap beadásával hozzájárulnak ahhoz, hogy a pályamunkák elbírálása érdekében azokról a Hagyományok Háza fényképfelvételeket készítsen, amelyeket jogosult az elbírálás során és céljából, továbbá a minősítő tevékenységéhez és a szakági pályázatokhoz kapcsolódó marketing- és promóciós célra, valamint a nyertes pályamunkákról készülő katalógushoz bármely ismert módon felhasználni, valamint archiválni.
•    A pályázók a jelentkezési lap beadásával hozzájárulnak ahhoz, hogy amennyiben beküldött pályamunkáját (pályamunkáit) a bizottság erre a célra kiválasztja, az(ok) online katalógusba és a Hagyományok Házában nagyszabású divatbemutató keretében bemutatásra kerüljenek.
•    A pályázók a jelentkezési lap beadásával vállalják, hogy nyertességük esetén, díjazásuk érdekében a Hagyományok Házával az erre vonatkozó szerződést megkötik, valamint hozzájárulnak ahhoz, hogy ennek előkészítése érdekében a Hagyományok Háza a jelentkezés során megadott adataikat felhasználja.
•    A nem magyar vagy nem magyarországi lakóhellyel rendelkező állampolgár pályázó tudomásul veszi, hogy nyertessége esetén a Hagyományok Háza a nyerteseknek a díjat kizárólag forintban történő átutalással fizeti meg, így pályázó a díj átutalása érdekében vállalja, hogy ennek fogadására alkalmas bankszámlaszámot ad meg.
•    A nem magyar vagy nem magyarországi lakóhellyel rendelkező állampolgár pályázó tudomásul veszi továbbá, hogy amennyiben a Hagyományok Házától szerzett jövedelem a Magyarország és az (állampolgársága, illetve lakóhelye szerinti) külföldi ország között fennálló, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény alapján a külföldi országban adóztatható, illetve e jövedelem tekintetében a szociális biztonságról szóló egyezmény alapján a külföldi ország biztosítási jogszabályait kell alkalmazni, a Hagyományok Házától szerzett jövedelem akkor mentesíthető a magyarországi adózás, illetve járulékok levonása alól, amennyiben a pályázó a jövedelem tekintetében a külföldi ország adózási és biztosítási jogszabályainak alkalmazását a hatáskörrel rendelkező külföldi hatóság által kiadott okirattal igazolja.
•    A jelentkezési lap beküldésével a nem magyar vagy nem magyarországi lakóhellyel rendelkező állampolgár pályázó elfogadja, hogy a pályázati felhívásra benyújtott pályázatok elbírálására és az esetleges jogviták eldöntésére a magyar jog szabályai irányadók, a jogviták eldöntésére a magyar bíróságok rendelkeznek joghatósággal.
•    A jelentkezési lap beküldésével a pályázó elfogadja a jelen pályázati felhívás tartalmát, ezen belül elfogadja a részvételi feltételeket, emellett hozzájárul személyes adatainak a következő célok érdekében történő kezeléséhez: a megadott adatokat a Hagyományok Háza a pályázat elbíráláshoz, a nyertesek tájékoztatásához és a nyertesek nevének saját weboldalán történő feltüntetéséhez, valamint a minősített alkotások nyilvántartásában a jogszabályban meghatározott módon felhasználja. A pályázatot beküldő tudomásul veszi, hogy személyes adatai kezelésének egyéb feltételeit a Hagyományok Háza erre vonatkozó Adatkezelési Tájékoztatója (https://hagyomanyokhaza.hu/hu/adatvedelem) tartalmazza.

Tájékoztatás

A pályázattal kapcsolatos további felvilágosítás az alábbi elérhetőségeken írásban kérhető.

Szakmai kérdések

Szabó Erzsébet
Népi Kézművesség és Népi Iparművészeti Szakcsoport
szabo.erzsebet@hagyomanyokhaza.hu

Szervezési, jelentkezési, tárgyleadási kérdések

Kacsó Csenge
Szervezési Főosztály
kacso.csenge@hagyomanyokhaza.hu

Együttműködő partnereink

Celeni, Meyke, Stumpf Imre szabómester, Simples.hu

A pályázati kiírás teljes szövegét letölthető formában ITT érheti el.

Meg­je­lent a Kis fe­ke­te pá­lyá­za­ti ki­írás

A Hagyományok Háza ismét meghirdeti egyik legkülönlegesebb és leginspirálóbb pályázatát 2025-ben is: a Kis feketét! Ez a lehetőség olyan népi kézművesek, iparművészek, tervezők és designerek számára szól, akik a divat és a népművészet találkozásában szeretnének maradandót alkotni.

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!