Kelemen Petra Piroska néptánctanár, mesemondó az Alsó-Garam menti Bényről származik, jelenleg Tatán él, de a palóc hagyományokat, a nagyszülei, a faluja nyelvét, nyelvjárását, kultúráját továbbra is őrzi és szeretné megismertetni a világgal. A szövegfoklór, a történetek, népmesék esetében is, nemcsak a népdalok, a viselet, a szokások területén. Palóc tájszólásban, palóc viseletben mesél, ha iskolákba, versenyekre, táborba hívják.
A Garam folyó mentének három, földrajzi és kulturális értelemben vett nagyobb egységéből magyarnak az alsó-garam-menti falvak tekinthetők. A Párkánytól északra elterülő alsó-garam-menti ún. "kurtaszoknyás hatfalu": Bart, Bény, Garampáld, Kéménd, Kisgyarmat és Kőhídgyarmat, sajátos népviseletéről vált híressé. A szövegfolklór narratívái szerint még a török hódoltság idején az esztergomi pasa rendelte el a szoknyák megrövidítését. A barti és környékbeli asszonyok eleget tettek a parancsnak, de úgy, hogy amennyivel a szoknyát megrövidítették, annyival hosszabb lett a derékrész is… Ez a különleges viselet, melyet Piroska is hord, a Felvidéki Magyar Értéktárba is bekerült.
Népzenéjükből a Hagyományok Háza kiadásában hallgathatunk szemelvényeket, lásd: Agócs Gergely (szerk): Új Pátria - Garam menti népzene. Garamszőlős / Rybník, FA-316-2, Fonó Budai Zeneház – Hagyományok Háza, Budapest.
Lásd még a témáról például Liszka József Az Alsó-Garam menti kurtaszoknyás hatfalu című írását, Honismeret, 1987.3.sz. 34-37.