„Cse­re-be­re fo­ga­dom” - Fel­hí­vás nép­me­se­mon­dó-ver­senyt szer­ve­ző in­téz­mé­nyek ré­szé­re

Ön népmesemondó-verseny szervezésében, lebonyolításában érintett pedagógus?
Felmerült Önben az igény, hogy változtasson a verseny szakmai szempontjain és lebonyolításán? Szeretné, hogy szakmailag megalapozott, ugyanakkor oldott hangulatú verseny jöjjön létre?

Akkor ez a felhívás Önnek szól! A Hagyományok Háza új, kísérleti programja három kiválasztott jelentkező intézmény/verseny szervező számára kínál lehetőséget! 

A PROGRAM LEÍRÁSA

A Hagyományok Háza új programjának célja, hogy hozzájáruljon a népmesemondó- versenyek hosszú távú szakmai megújulásához, közelebb hozva a versenyeket a népmese szóbeli hagyományként való bemutatásához. 

A program keretében olyan iskolák és intézmények jelentkezését várjuk, amelyek nyitottak a meglévő, működő versenyük szemléletének és gyakorlatának megújítására, vagy most induló népmesemondó-versenyüket egy szakmailag megalapozott koncepció mentén szeretnék megvalósítani. A támogatás „csere” formájában valósul meg: A Hagyományok Háza szakmai és tárgyi támogatást biztosít a mesemondó-verseny előkészítése és lebonyolítása során, a partner intézmény pedig vállalja, hogy az alábbiakban feltüntetett szakmai alapvetések szellemében hirdeti és rendezi meg a versenyt. Az együttműködés keretében a kiválasztott intézmények szakmai konzultációban, módszertani támogatásban és a versenyzők, felkészítő tanárok részére tárgyi hozzájárulásban részesülnek.

A népmese napjainkban gyakran prózai, kötött alkotásként, memoriterként kerül elmondásra, holott valójában egy olyan folklórműfaj, amely ma is változatokban él, és az élőszavas előadás szabadságát tartja szem előtt. A versenyeken tapasztalható színpadias jellegű, kötött előadásmód gyakran eltávolítja a gyermekeket a népmese természetes közegétől és egyik eredeti funkciójától, amely elsősorban a szórakoztatás és a gyönyörködtetés. 

A Hagyományok Háza által kínált szakmai együttműködés célja a versenyek élményszerűségének és szakmai hitelességének növelése. A pedagógusokat, szülőket abban szeretnénk segíteni, motiválni, hogy megismerjék és tanítványaikkal megismertessék a hagyományos mesemondás fortélyait, s hogy a prózamondás helyett, a leírt szövegtől elszakadó, a mesemondás hagyományát követő szabad előadásmódra ösztönözzék őket. 

A program keretében biztosított támogatás:

  • Szakmai konzultáció a verseny előkészítése, lebonyolítása és értékelése során a Hagyományok Háza Közművelődési és Tudományos Szakcsoportjának munkatársaival
  • Ajánlott zsűrizési szempontrendszer
  • Szervezői segédlet a lebonyolítás gyakorlati kérdéseihez
  • Testreszabható versenyfelhívás-minta, életkori és területi sajátosságokat figyelembe vevő szempontokkal, ajánlott népmesegyűjteményeket tartalmazó irodalomjegyzékkel
  • Link a felkészítő webinárium utólagos megtekintéséhez. Előadó: Varga Norbert, közművelődési szakember, a Kárpát-medence egyik legnagyobb népmesemondó-versenyének, a szlovákiai Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny szakmai felelőse
  • Kiadványcsomag a versenyzők, felkészítők jutalmazásához
  • Fotódokumentáció készítése és a verseny bemutatása a Hagyományok Háza weboldalán és közösségi médiafelületein mint példaértékű kezdeményezés
     

A program hosszú távú célja, hogy elősegítse a népmeséről alkotott szemlélet formálását a pedagógusok és a diákok körében, erősítse a népmesével és a folklórral való élő kapcsolódást, valamint hozzájáruljon a népmesemondó-versenyek tartalmi és formai megújulásához. Várjuk azon iskolák és intézmények jelentkezését, amelyek nyitottak egy szakmailag megalapozott, a népmese szellemiségét képviselő együttműködésre!

A jelentkezési időszak során, június 23-án várjuk szeretettel ingyenes webináriumunkra! Előadó: Varga Norbert, közművelődési szakember, a Kárpát-medence egyik legnagyobb népmesemondó-versenyének, a szlovákiai Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny szakmai felelőse.  

A programban résztvevő versenyek kiválasztása a Hagyományok Háza szövegfolklórral foglalkozó közművelődési szakembereinek feladata, a beérkező jelentkezési adatlapban beküldött adatok alapján. A szakmai alapvetés megismerésének érdekében, kérjük, hogy a jelentkezés előtt mindenképp olvassa el a Tájékoztató c. dokumentumot!

További tájékoztatásért ide kattintson

 

Jelentkezés

A jelentkezés határideje: 2025.07.01.
A kiválasztott intézmények értesítésének határideje: 2025.07.31. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!