Pá­vai Ist­ván Szé­che­nyi-dí­jas

Dr. Pávai István tegnap átvehette a a legrangosabb állami tudományos kitüntetést, a Széchenyi-díjat, melyet évtizedes munkájának elismeréseként kapott a Kárpát-medencei hagyományos népzenék kutatásában és megőrzésében elért kiemelkedő eredményeiért. Szívből gratulálunk a Hagyományok Háza főigazgatói főtanácsadójának, akinek kimagasló és szerteágazó munkásságát pár mondatban bemutatjuk. 

Pávai pályafutása a kolozsvári Zeneakadémián indult, ahol Jagamas János tanítványaként életprogramjává emelte a hagyományos hangszeres népzene minél teljesebb és aprólékosabb megismerését, feltárását. Munkássága során nemcsak a helyszíni gyűjtések terén szerzett számottevő tapasztalatokat, hanem elméleti munkásságával is értékes hozzájárulást tett a népzene kutatásához és megértéséhez.

Magyarországra települése után fokozatosan beolvadt a honi intézményes hagyományőrzés szakmai közegébe. Először a Néprajzi Múzeumban, majd az MTA Zenetudományi Intézetében dolgozott archívumvezetőként. A Hagyományok Háza megalapításától teljes mellszélességgel, tudásának közkinccsé tételével és a felgyűjtött hatalmas XX. századi gyűjtött anyag szolgáltathatóvá tételével foglalkozik. Az általa megteremtett adatbázis-rendszer lehetővé teszi más intézetek számára is, hogy digitális gyűjtéseiket könnyen hozzáférhetővé tegyék és megoszthassák a közönséggel.

Pávai István életművének fontos része az oktatás is. Ő az egyik oszlopos tagja a Zeneakadémia Népzene tanszékének, ahol habitált egyetemi tanárként dolgozik. Emellett aktív résztvevője az akadémiai közéletnek, számos testületi tagságot tölt be, és számos fontos publikációt jelentetett meg a népzene kutatásával kapcsolatban. A Széchenyi-díj átvétele alkalmával tiszteletteljesen köszöntötték és elismerték az általa végzett kiemelkedő munkát és hozzájárulást a magyar kulturális örökség megőrzéséhez.

 

 

 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!