Cu­há­ré Kul­tu­rá­lis Köz­hasz­nú Egye­sü­let

A Cuháré Táncműhely 2004-ben alakult felnőtt táncosokból, akiknek igényünk volt a kreatív közösségi életre, színvonalas mulatásra és mulattatásra, s így szervezkedni, dolgozni kezdtünk. 2006. óta egyesületi, 2008. óta közhasznú keretben működünk Cuháré Kulturális Közhasznú Egyesület néven. Célunk a magyar népi kultúra, néphagyomány megismerése, megőrzése, színpadi bemutatása, a kulturális örökség védelme.

Műhelyek

Az Egyesületen belül tevékenykedik a Táncműhely, a Népzenei Műhely és a Népművelő Műhely. A Cuháré Népzenei Műhelyen belül működő zenekar, a Csergő Banda tagjai felcsíki, moldvai, bukovinai és gyimesi népzenét szólaltatnak meg, s repertoárjuk egyre bővül.
Kezdettől fogva segítettük, támogattuk a Korinda Zenekar működését, majd miután ők önállóvá váltak, 2011-től évente pályázatot írunk ki, melynek célja a magyar néptánccal, népi énekléssel, hangszeres magyar népzenével foglalkozó, Szegeden tanuló fiatalok tevékenységét segítő anyagi támogatás. A pályázat díjazottjai a minden év áprilisában megrendezésre kerülő Kovács Zoltán Emlékesten mutathatják be az addig tanultakat. Az Emlékest 2007. óta az Egyesület önálló estje, melyen fiatalon elhunyt néptáncos, népzenész barátunkra, a Cuháré egyik alapítójára emlékezünk. E rendezvény Szeged néptáncos életének mára meghatározóvá vált jótékonysági jellegű műsora, ahol vendégként föllépnek Csongrád megyei néptáncegyüttesek és népzenészek, valamint egy-egy országosan ismert előadó, együttes is. Az Emlékesten kezdettől fogva állandó vendégünk a kolozsvári Ördögtérgye Néptáncegyüttes.

Programok

Az elmúlt tíz évben a Nemzeti Civil Alap és a Bethlen Alap által támogatott útjaink során Kárpátalján adtunk elő nagy sikerrel néptáncműsorokat és tartottunk táncházakat. A Csoóri Sándor Alap támogatásával pedig több, mint 10 éve rendszeres táncházakat tartunk Szegeden és Csongrád megyében. Rendszeresen részt veszünk a Kolozsvári Népzene-és Néptánctalálkozón. 2018-ban rendeztük meg első alkalommal, hagyományteremtő céllal a „Farsangi Cuháré” elnevezésű Népviseletes Bált Szegeden. Egy nagy sikerű igazi „békebeli” farsangi bált valósítottunk meg, mulatsággal, tánccal, zenével, vacsorával, tombolával. A talpalávalót a Juhász Zenekar szolgáltatta, akik nem csak népzenét, de báli muzsikát is játszottak. A bál fővédnöke Kelemen László a Hagyományok Háza főigazgatója volt. A Népviseletes Bált azóta minden évben megrendeztük, kivéve a 2021-es évet, amikor is a járványhelyzet nem tette lehetővé. Pedig a Covid járványról 2020-ban már úgy gondoltuk, hogy elfelejthetjük, meg is tartottuk a Szabaduló táncházat, ami elsőként Szegeden egy időben két teremben zajlott folyamatosan, s több, mint háromszázötvenen táncoltak, mulattak az este folyamán. Közel egy évre rá megtartottuk a Szabaduló táncház 2.0-át, szintén egyidejűleg több teremben, több zenekarral. 

Hagyományok Háza Hálózat

A Hagyományok Háza Hálózathoz 2019-ben csatlakoztunk és segítségük révén 2020-ban és 2021-ben több programot is megvalósíthattunk. Hangszerbemutatóval egybekötött rendhagyó énekórákat és táncházakat tartottunk általános iskolásoknak több helyen is Csongrád-Csanád megyében, s látszott, hogy a gyerekeknek tetszik ez az újfajta megközelítés. A Hagyományok Háza Hálózat révén kreditpontos képzést is tartottunk pedagógusok részére. Rendkívül sikeresek voltak mind Dr. Varga Sándor, mind pedig Kádár Elemér előadásai, melyekben egy-egy néprajzi tájegység részletes, ill. kicsit a szokásostól eltérő bemutatását láthattuk, hallhattuk, színesítve egy kis élő muzsikával. Nagyon fontosnak tartjuk a hozzánk hasonló módon gondolkodó alkotó műhelyekkel való kapcsolattartást, s örömmel tapasztaljuk, hogy a kinyújtott kéz varázslata működik, baráti körünk folyamatosan bővül, terveinknek még a határok sem szabhatnak határt. Évtizedes baráti kapcsolatunk van a kolozsvári Ördögtérgye Néptáncegyüttessel, valamint a Délvidéken 

Támogatóink

Nagy segítséget kapunk támogatóinktól, akik a következők: Szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium, Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, Csoóri Sándor Alap, Nemzeti Civil Alapprogram, Nemzeti Kulturális Alap, Bethlen Gábor Alap, Hagyományok Háza Hálózat, Szeged, Megyei Jogú Város Önkormányzata, továbbá sok-sok magánszemély, akik látogatják a műsorainkat, követnek a közösségi médiában, eljönnek a táncházakba, akik nélkül mit sem ér, amit mi képviselünk.


Kapcsolat

Cuháré Kulturális Közhasznú Egyesület – Csongrád-Csanád megye

cuharetancmuhely@gmail.com
+36 30 586 81 80
www.cuhare.hu

Me­sék, ame­lyek össze­köt­nek

A 34. Művészetek Völgye fesztiválon a Hagyományok Háza Folkudvara idén is különleges élményekkel várja a látogatókat: minden este 20:30-tól élőszavas mesemondók lépnek színpadra, hogy a magyar néphagyományok kincsestárából merítve varázsolják el a közönséget. 

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!