Cuháré Kul­turál­is Közhasznú Egyesü­let

A Cuháré Táncműhely 2004-ben alakult felnőtt táncosokból, akiknek igényünk volt a kreatív közösségi életre, színvonalas mulatásra és mulattatásra, s így szervezkedni, dolgozni kezdtünk. 2006. óta egyesületi, 2008. óta közhasznú keretben működünk Cuháré Kulturális Közhasznú Egyesület néven. Célunk a magyar népi kultúra, néphagyomány megismerése, megőrzése, színpadi bemutatása, a kulturális örökség védelme.

Műhelyek

Az Egyesületen belül tevékenykedik a Táncműhely, a Népzenei Műhely és a Népművelő Műhely. A Cuháré Népzenei Műhelyen belül működő zenekar, a Csergő Banda tagjai felcsíki, moldvai, bukovinai és gyimesi népzenét szólaltatnak meg, s repertoárjuk egyre bővül.
Kezdettől fogva segítettük, támogattuk a Korinda Zenekar működését, majd miután ők önállóvá váltak, 2011-től évente pályázatot írunk ki, melynek célja a magyar néptánccal, népi énekléssel, hangszeres magyar népzenével foglalkozó, Szegeden tanuló fiatalok tevékenységét segítő anyagi támogatás. A pályázat díjazottjai a minden év áprilisában megrendezésre kerülő Kovács Zoltán Emlékesten mutathatják be az addig tanultakat. Az Emlékest 2007. óta az Egyesület önálló estje, melyen fiatalon elhunyt néptáncos, népzenész barátunkra, a Cuháré egyik alapítójára emlékezünk. E rendezvény Szeged néptáncos életének mára meghatározóvá vált jótékonysági jellegű műsora, ahol vendégként föllépnek Csongrád megyei néptáncegyüttesek és népzenészek, valamint egy-egy országosan ismert előadó, együttes is. Az Emlékesten kezdettől fogva állandó vendégünk a kolozsvári Ördögtérgye Néptáncegyüttes.

Programok

Az elmúlt tíz évben a Nemzeti Civil Alap és a Bethlen Alap által támogatott útjaink során Kárpátalján adtunk elő nagy sikerrel néptáncműsorokat és tartottunk táncházakat. A Csoóri Sándor Alap támogatásával pedig több, mint 10 éve rendszeres táncházakat tartunk Szegeden és Csongrád megyében. Rendszeresen részt veszünk a Kolozsvári Népzene-és Néptánctalálkozón. 2018-ban rendeztük meg első alkalommal, hagyományteremtő céllal a „Farsangi Cuháré” elnevezésű Népviseletes Bált Szegeden. Egy nagy sikerű igazi „békebeli” farsangi bált valósítottunk meg, mulatsággal, tánccal, zenével, vacsorával, tombolával. A talpalávalót a Juhász Zenekar szolgáltatta, akik nem csak népzenét, de báli muzsikát is játszottak. A bál fővédnöke Kelemen László a Hagyományok Háza főigazgatója volt. A Népviseletes Bált azóta minden évben megrendeztük, kivéve a 2021-es évet, amikor is a járványhelyzet nem tette lehetővé. Pedig a Covid járványról 2020-ban már úgy gondoltuk, hogy elfelejthetjük, meg is tartottuk a Szabaduló táncházat, ami elsőként Szegeden egy időben két teremben zajlott folyamatosan, s több, mint háromszázötvenen táncoltak, mulattak az este folyamán. Közel egy évre rá megtartottuk a Szabaduló táncház 2.0-át, szintén egyidejűleg több teremben, több zenekarral. 

Hagyományok Háza Hálózat

A Hagyományok Háza Hálózathoz 2019-ben csatlakoztunk és segítségük révén 2020-ban és 2021-ben több programot is megvalósíthattunk. Hangszerbemutatóval egybekötött rendhagyó énekórákat és táncházakat tartottunk általános iskolásoknak több helyen is Csongrád-Csanád megyében, s látszott, hogy a gyerekeknek tetszik ez az újfajta megközelítés. A Hagyományok Háza Hálózat révén kreditpontos képzést is tartottunk pedagógusok részére. Rendkívül sikeresek voltak mind Dr. Varga Sándor, mind pedig Kádár Elemér előadásai, melyekben egy-egy néprajzi tájegység részletes, ill. kicsit a szokásostól eltérő bemutatását láthattuk, hallhattuk, színesítve egy kis élő muzsikával. Nagyon fontosnak tartjuk a hozzánk hasonló módon gondolkodó alkotó műhelyekkel való kapcsolattartást, s örömmel tapasztaljuk, hogy a kinyújtott kéz varázslata működik, baráti körünk folyamatosan bővül, terveinknek még a határok sem szabhatnak határt. Évtizedes baráti kapcsolatunk van a kolozsvári Ördögtérgye Néptáncegyüttessel, valamint a Délvidéken 

Támogatóink

Nagy segítséget kapunk támogatóinktól, akik a következők: Szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium, Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, Csoóri Sándor Alap, Nemzeti Civil Alapprogram, Nemzeti Kulturális Alap, Bethlen Gábor Alap, Hagyományok Háza Hálózat, Szeged, Megyei Jogú Város Önkormányzata, továbbá sok-sok magánszemély, akik látogatják a műsorainkat, követnek a közösségi médiában, eljönnek a táncházakba, akik nélkül mit sem ér, amit mi képviselünk.


Kapcsolat

Cuháré Kulturális Közhasznú Egyesület – Csongrád-Csanád megye

cuharetancmuhely@gmail.com
+36 30 586 81 80
www.cuhare.hu

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.