In­ku­bá­tor prog­ram fi­a­tal nép­ze­né­szek­nek

Sándor Ildikó | 2021. november 16.

a Hagyományok Háza és a Zeneakadémia közös kezdeményezése

A Zeneakadémia népzene tanszakos hallgatói négy féléven át tanulnak néprajzi tárgyakat: általános néprajzi alapvetés, népszokások, népköltészet és táncfolklorisztika témakörökben. E tantárgyak elsősorban a leendő népzenész előadóművészek és népzene tanárok szakmai műveltségét alapozzák meg, illetve hozzájárulnak a gyakorlatban elsajátítandó népzenei repertoár társadalmi-kulturális hátterének, összefüggéseinek megértéséhez. Nagyon velősen így fogalmazható meg a tantárgy legfőbb célkitűzése: a néprajzi tájékozottság és a későbbi önművelés megalapozása, valamint a néprajzi-folklorisztikai gondolkodásmód kialakítása a hallgatókban.

ZAK workshop

A felsőoktatásban megszokott számonkérési formák mellett az elmúlt években új módszerrel kísérleteztem a tantárgy oktatójaként. A népköltészettel foglalkozó félévben egy művészeti projekttervet kellett elkészíteni a hallgatóknak. Az órákon megszerzett tudást így alkalmazni tudták a művészi alkotómunkában, mi több, ezt a forrásanyag szakszerű használatával és némi forráskritikai szemléletformálással is ötvözni lehetett. A feladat a következő volt:

Készítse el legalább 3 különböző népköltési műfaj felhasználásával 45-60 perces hangfelvétel (lemezterv) vagy népzenei műsor tervét (forgatókönyv) egy választott témakör, tematika köré építve. Az értékelés főbb szempontjai a témaválasztás eredetisége, újszerűsége, valamint a szövegek esztétikai minősége, műfaji változatossága, illeszkedése a témaválasztáshoz.

ZAK workshop

2020 őszén kiváló projekt tervek készültek és ez arra ösztönzött, hogy a megvalósításukhoz lehetőséget teremtsünk. A Hagyományok Házában a javaslatom örvendetes nyitottságra talált. Ennek köszönhetően 2021 őszén Király Dávid: Pásztorélet, de színes és Almási Kamilla: Sírvirágok című projekt terve koncert formájában öltött testet. A koncerteken a népzene tanszak hallgatói közreműködtek és az ötletgazda társaságában együtt élték meg a közös alkotás, az ötlettől a koncertig vezető út legfontosabb állomásait. A Hagyományok Háza biztosította a próbák helyszínét és egy tapasztaltabb népzenész mentort (a Hagyományok Háza nemzetközi portfóliójából Babcsán Bencét és Paár Julcsit), ezzel segítve a tervek megvalósítását. További három hallgató 2022 tavaszán kapcsolódhat be a Hagyományok Háza inkubátor programjába, melynek célja biztonságos keretek megteremtése a kísérletezéshez, a fiatal népzenészek szakmai fejlődésének támogatása.

 

 

Koncertek

Sír­vi­rá­gok

Almási Kamilla és zenész barátainak koncertje

Népzene

Galéria

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!