Inkubát­or pro­gram fi­atal népzenészeknek

Sándor Ildikó | 2021. november 16.

a Hagyományok Háza és a Zeneakadémia közös kezdeményezése

A Zeneakadémia népzene tanszakos hallgatói négy féléven át tanulnak néprajzi tárgyakat: általános néprajzi alapvetés, népszokások, népköltészet és táncfolklorisztika témakörökben. E tantárgyak elsősorban a leendő népzenész előadóművészek és népzene tanárok szakmai műveltségét alapozzák meg, illetve hozzájárulnak a gyakorlatban elsajátítandó népzenei repertoár társadalmi-kulturális hátterének, összefüggéseinek megértéséhez. Nagyon velősen így fogalmazható meg a tantárgy legfőbb célkitűzése: a néprajzi tájékozottság és a későbbi önművelés megalapozása, valamint a néprajzi-folklorisztikai gondolkodásmód kialakítása a hallgatókban.

ZAK workshop

A felsőoktatásban megszokott számonkérési formák mellett az elmúlt években új módszerrel kísérleteztem a tantárgy oktatójaként. A népköltészettel foglalkozó félévben egy művészeti projekttervet kellett elkészíteni a hallgatóknak. Az órákon megszerzett tudást így alkalmazni tudták a művészi alkotómunkában, mi több, ezt a forrásanyag szakszerű használatával és némi forráskritikai szemléletformálással is ötvözni lehetett. A feladat a következő volt:

Készítse el legalább 3 különböző népköltési műfaj felhasználásával 45-60 perces hangfelvétel (lemezterv) vagy népzenei műsor tervét (forgatókönyv) egy választott témakör, tematika köré építve. Az értékelés főbb szempontjai a témaválasztás eredetisége, újszerűsége, valamint a szövegek esztétikai minősége, műfaji változatossága, illeszkedése a témaválasztáshoz.

ZAK workshop

2020 őszén kiváló projekt tervek készültek és ez arra ösztönzött, hogy a megvalósításukhoz lehetőséget teremtsünk. A Hagyományok Házában a javaslatom örvendetes nyitottságra talált. Ennek köszönhetően 2021 őszén Király Dávid: Pásztorélet, de színes és Almási Kamilla: Sírvirágok című projekt terve koncert formájában öltött testet. A koncerteken a népzene tanszak hallgatói közreműködtek és az ötletgazda társaságában együtt élték meg a közös alkotás, az ötlettől a koncertig vezető út legfontosabb állomásait. A Hagyományok Háza biztosította a próbák helyszínét és egy tapasztaltabb népzenész mentort (a Hagyományok Háza nemzetközi portfóliójából Babcsán Bencét és Paár Julcsit), ezzel segítve a tervek megvalósítását. További három hallgató 2022 tavaszán kapcsolódhat be a Hagyományok Háza inkubátor programjába, melynek célja biztonságos keretek megteremtése a kísérletezéshez, a fiatal népzenészek szakmai fejlődésének támogatása.

 

 

Sír­virágok

Almási Kamilla és zenész barátainak koncertje

Népzene

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.