De­cem­ber 15.

Szentcsalád-járás

 

A szentcsalád-járás, másképpen (’Szállás keres a Szent Család’ vagy ’szentcsaládkilenced’) a karácsonyi ünnep előtt kilenc napon át ismétlődő szálláskeresés, általában kilenc szomszéd vagy rokon család ájtatossága. A Szent Család képének vagy szobrának december 15-től karácsony estéig naponta felváltva szállást adnak. A képet a rendező énekes asszony vagy maga hinti meg szenteltvízzel, vagy a pap áldja meg. A soros családban házioltárt készítenek égő mécsessel vagy gyertyával az érkező Szent Család képének fogadására, ahol rendesen a többi családok is összegyülekeznek, amikor esti Úrangyalára harangoznak.

A szentkép előtt közösen imádkoznak és egyházi eredetű népénekeket énekelnek. Megesik, hogy közösen felkeresnek egy falubeli szegény gyermekes családot és megajándékozzák, mintha a Szent Családnak adakoznának. A kilencnapos ájtatosság után a kép vagy a templomba, vagy valamelyik családhoz kerül, aki jövő adventi megőrzi azt.

 

Megnézem a kalendárium többi ablakát is

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!