De­cem­ber 4.

Borbála nap

 

A mai nap a hagyományban a Kisázsiában élt és keresztény hitéért megkínzott, majd lefejezett Szent Borbála emlékünnepe. Borbálát pálmaággal, toronnyal, kehellyel, könyvvel szokták ábrázolni, nemcsak a tüzérek, ágyú- és harangöntők, várak, erődök védőszentje, de a bányászoké is, akik leszállás előtt ezt imádkozták:

„Imádkozzunk Szent Borbála tiszteletére, hogy minket a tűztől, víztől és hirtelen haláltól megoltalmazzon, és halálunk óráján Krisztus vérével megváltott nagy szentségben részesülhessünk.”

Borbála-nap hiedelmei és szokásai sok tekintetben rokonok Luca napéhoz (december 13.), de a magyar nyelvterületen csak szórványosan terjedtek el. Jellemzőek erre a napra is a női munkatilalmak. Nem szabad varrni, mert bevarrnánk vele a tyúkok fenekét. Nem szabad söpörni, mert elsepernénk a szerencsét. Az ajándékozás, kölcsönzés is elvinné a szerencsét a háztól.

Szent Katalinnal együtt a hajadon lányok pártfogója: Borbála napjának vidékenként megnyilatkozó hagyománya a borbálaág vágása. A lányok e napon cseresznye- vagy orgonaágat törnek, vízbe helyezik, s ha kizöldül, azt sejthetik, hogy hamarosan férjhez mennek. A zöld ág a folyton megújuló élet jelképe, ám vallásos tartalma is van: az ártatlanság, szüzesség, a kegyelmi állapot jelképe.

Nemcsak férjjóslást, de termésjóslást is jelenthetett az ág kivirágzása: a gyümölcsfákról lemetszett ágat melegbe helyezték, s ha az karácsonyra zöldellni kezdett, jó termést jósolt a következő évre.

A vértanú szűz, Borbála alakja évszázadokon át nyújtott vigaszt és reményt hívők millióinak. Borbála a jó halálnak egyik legtiszteltebb középkori védőszentje, ahogy a tegnapi kalendáriumi ablak imádságában is elhangzott: „Ki elmondja, hamarlik az ő halála, hamarabbról hamarább” – azaz: nem fog sokat szenvedni mikor magához szólítja majd az Úr.

Egy másik moldvai csángó faluban, Klézsében pedig így mondták:

Szent Borbála az égbe

Könyékig van vérbe.

Arany haja leeresztve

Vasrudakkal lecsíptetve.

Ki ezt elmondja egy nap háromszor: a kis körme se lesz bűnbe.

 

Megnézem a kalendárium többi ablakát is

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

In­ter­jú Both Mik­lós­sal

A Kultúra.hu munkatársa a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló Folk_ME (Music Education) platform apropóján beszélgetett a Hagyományok Háza főigazgatójával.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!