De­cem­ber 2.

Pálinkás Butella

 

Bár advent nem a mulatozások időszaka, a zimankós hideg idő végett is szükség lehet és kisebb mennyiségű lélekmelengetőre. A butella egy pálinka tárolására szolgáló, üvegformát utánzó ólommázas, hordozható cserépedény. Az elnevezés eredete francia: bouteille – üvegpalack.

Alakja változatos, lehet ovális, lapos vagy domborodó oldalú, henger vagy hasáb alakú. Mindegyik formának felül kis kerek szája van, melyen keresztül kerül a pálinka be és kitöltésre. Döntően egyedi megrendelésre készültek, sok időt igénylő „babramunkával”.

Gyakoriak az évszámos, versikével, felirattal illetve a tulajdonos nevével ellátott darabok.

„Zöld butella az én nevem,

Ha jó pálinka van bennem,

Ha jó pálinka nincs benne,

Akkor csak cserép a nevem!”

A legtöbb és legdíszesebb butella a három nagy alföldi fazekasközpontban – Mezőcsát, Tiszafüred, Hódmezővásárhely – készült. Virágkorukat a XIX. század második felében élték, de manapság is kapható fazekasmestereinknek hála, érdemes beszerezni egyet!

 

Megnézem a kalendárium többi ablakát is

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!