De­cem­ber 2.

Pálinkás Butella

 

Bár advent nem a mulatozások időszaka, a zimankós hideg idő végett is szükség lehet és kisebb mennyiségű lélekmelengetőre. A butella egy pálinka tárolására szolgáló, üvegformát utánzó ólommázas, hordozható cserépedény. Az elnevezés eredete francia: bouteille – üvegpalack.

Alakja változatos, lehet ovális, lapos vagy domborodó oldalú, henger vagy hasáb alakú. Mindegyik formának felül kis kerek szája van, melyen keresztül kerül a pálinka be és kitöltésre. Döntően egyedi megrendelésre készültek, sok időt igénylő „babramunkával”.

Gyakoriak az évszámos, versikével, felirattal illetve a tulajdonos nevével ellátott darabok.

„Zöld butella az én nevem,

Ha jó pálinka van bennem,

Ha jó pálinka nincs benne,

Akkor csak cserép a nevem!”

A legtöbb és legdíszesebb butella a három nagy alföldi fazekasközpontban – Mezőcsát, Tiszafüred, Hódmezővásárhely – készült. Virágkorukat a XIX. század második felében élték, de manapság is kapható fazekasmestereinknek hála, érdemes beszerezni egyet!

 

Megnézem a kalendárium többi ablakát is

A Ma­gyar Ál­la­mi né­pi Együt­tes új éva­dot hir­det

A Magyar Állami Népi Együttes izgalmas, jövőbe mutató évaddal jelentkezik a 2025/2026-os szezonban. A hazai közönségre koncentrálva 10 különböző előadásból álló programsorozatot állított össze a Hagyományok Háza színpadára olyan jól ismert, nagy sikerű darabokból, mint a Naplegenda, a Kolozsvári piactéren vagy az Édeskeserű, miközben izgalmas, új bemutatókkal is várja a nagyérdeműt a társulat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!