Sár­kö­zi méh­sej­tes nyak­si

Készítője: Péter Szidónia

A sárközi hagyományos gyöngygallérok közül ez egy méhsejtes nyaksi.
Az alap gyöngyszalag fűzése egy szemenként egymáshoz öltve készül, majd a megfelelő hosszúság után egy textil szalaggal béleljük, és rávarrjuk a két végére a megkötéshez szükséges keskeny szalagokat. Az alapot ezután a csiszolt gyöngyökkel kiegészített lelógó díszítményekkel és a felső részen látható ívekkel alakítjuk ki.
Miután az alap gyöngyszalag teljesen elkészült, hozzákezdünk a csavarintós sorok elkészítéséhez. A sorok kialakításához dupla csavarintós mintát használunk, melynek szemszámait soronként egy szemmel növeljük, hogy egyre szebben terüljön ki a darab. Az utolsó sor elkészítésénél ívenként egy nagyobb szem gyöngyön fordulunk vissza és ezzel a gyöngygallért lezárjuk.
 


 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!