A Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban található nemezborítású kisszék alkotójával, Hegyaljai Tündével beszélgetett Farkas Réka.
Hogy készült a tárgy?
Egy kollekció részeként alkottam meg. Tartozik hozzá egy életfás nemeztakaró, két párna és még egy szék.
Ezen a tárgycsoporton a tulipán motívumot dolgoztam fel. Mindegyik tárgyon előnemezzel dolgoztam, felhasználtam a pozitív és negatív mintát is. A falinemezen narancs színű gyapjú fonal kontúrt alkalmaztam, hogy kiemeljem a motívumot a sötét háttérből. A párnákon jobban összemosódnak a színek, ez egy hűvösséget ad a kompozíciónak.
A szék elkészítésénél a vezérelv a hagyományokból való elindulás volt, és az, hogy a tárgy mai ízlésnek és használhatóságnak is megfeleljen.
A székeken hímzéssel hangsúlyoztam a megjelenő motívumot.
Olyan tárgyat készítettem, ami beleillik a mai lakáskultúrába. Praktikus bútordarab, könnyen elmozdítható. A háromlábú gyalogszék újragondolása, amely a paraszti világból, kézműves műhelyekből eredeztethető kis bútordarab.
Egy helyi asztalossal dolgoztam együtt. Célom az volt, hogy a tárgy eredeti készítési módját is megőrizzük. Az ülőfelület egy tömör deszkalapból készült vörösfenyőből, tartóeleme a beleácsolt három láb.
A nemezes ülőpárna részt bundagyapjúból nemezeltem. Miután elkészítettem a díszített nemezlapot, egy fakorongra kárpitoztam rá. Ez került bele az ülőfelületen kialakított mélyedésbe, majd egy facsavarral rögzítette a mester. Így a párna cserélhető is.
A nemezrészek motívumánál a növényi ornamentikából építkeztem. A mintánál felhasználtam a pozitív és negatív elemeket is. Az egyik széken a meleg piros-narancs szín a domináns, a másikon pedig a fekete.
A tulipán motívumot használtam fel.
A tulipán a magyar díszítő népművészetben bútorokon, munkaeszközökön, edényeken, háztartási eszközökön, fejfákon, ruhákon egyaránt megjelenik. Gyakran szívvel ábrázolva. A tulipán és a szívet formázó növényi inda jelképkapcsolat. Ezeket gyakran egymásba rajzolják, szerelmi ajándékokon. A tulipán a nőiesség, a szív a férfi jelképe. A tulipánnak több száz formáját ismerjük, kifejezheti a nő társadalmi helyzetét, családi állapotát, életkorát, élethelyzetét.
Érdekesség, hogy az elmúlt években a szokványostól eltérő, mondhatni egyedi virágfélét fedeztek fel a szakértők Tunyogmatolcson, ahol én felnőttem. A Kárpát-medencében 4 őshonos tulipánfaj él, és ezek közül legismertebb a sárgán virágzó Tulipa hungarica, amely minden tavasszal pompázik a tunyogmatolcsi Holt-Szamos partján.
Hol tanultad a nemezkészítést?
Több mint 10 éve foglalkozom ezzel a mesterséggel. Az alapokat a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyében tanultam. Népi játszóházvezetői tanfolyamot végeztem, rendszeres tagja voltam a Németh Bea és Jaskó Boró által vezetett nemez szakkörnek. Számos mestertől kaptam technikai segítséget, ötletet a Jaskó Boró által működtetett Szőr-körben. Itt nagyszerű mesterekkel találkozhattam és nyerhettem betekintést munkájukba.
Szeretnék még megemlíteni 3 nagyszerű embert: Nagy Marit, Vidák Istvánt és Vetró Mihályt, akiknek előadásain, táborain, könyvein keresztül szinte mindent megtudhatunk erről a nagyszerű mesterségről.
Módszereik, ismereteik, kutató munkájuk, személyiségük varázsa sok tekintetben megváltoztatta szemléletemet. A mesterség iránti szeretetük, alázatuk, oktató és kutató munkájuk követendő számomra.
Mik a további terveid?
Az idei ONK-ra lakástextil kollekciót és játékokat szeretnék készíteni. Érdekel a ruhakészítés, gyakran készítek sálakat, sapkákat, táskákat, kiegészítőket.
A bútornemez egy izgalmas terület számomra. Terveim között szerepel régi székek, ülő felületek nemezzel való kárpitolása.
A Magyar Kultúra Napján Budakeszin megrendezett rendezvénysorozaton egy önálló kiállítással én képviseltem Budajenőt játékokkal, takarókkal, párnákkal, táskákkal, egyéb tárgyakkal.
Nyitott vagyok az újabb nemezkészítési technikák megismerésére.
Nemrégiben Szabó Nádjánál jártam egy ecoprint kurzuson, ahol selyem-nemezkendőt készítettem. Annyira magával ragadott a technika, hogy 5 db növényi lenyomatos kendőt alkottam, mert nem tudtam betelni a csodákkal, a színekkel.
Nagyon örülnék, ha máskor is részt vehetnék tárgyaimmal kiállításokon, rendezvényeken, pályázatokon.
Kapcsolódó oldalak
Összenemezelni a műfajokat - interjú Hunyadvári Szilviával
Interjú Hunyadvári Szilvia formatervező iparművész, nemezkészítővel, a Nyitott Műhely alkotójával
📖 Készítsd magad: Ecoprint nemezelt karkötő
Mélyüljön el az otthoni alkotás örömében Hunyadvári Szilvia formatervező iparművész, nemezkészítővel!