Var­gá­né Mi­le Ka­ta­lin: Ma­da­ras ta­ka­ró

Hivatásos alkotó
Püspökladány

 

A Nagy-Sárrét közepén lakom, Sárrétudvariban dolgozom óvodapedagógusként. Két éve végeztem Nádudvaron népi nemezkészítőként, ahol olyan neves alkotókat nevezhettem mestereimnek, mint Vetró Mihály és Árvai Anikó. A madaras takaró abból az igényből, pontosabban hiányból fakadt, melyet a nappalim kanapéja fölötti falon tátongó üresség betöltésének vágya inspirált. Kellene oda egy takaró... Igen ám, de milyen legyen. Az ember lánya nem fog hozzá bármikor egy akármilyen takaróhoz, azt sok-sok gondolatfoszlány, ötlet, jó és rossz tapasztalat, sikeres nemeztárgyak, kevésbé sikeres, dicsekvésre, mutogatásra nem méltó próbálkozás előzi meg. Kellene, de mikor fogjak hozzá? Ha dolgozom, energiáim nagy része a gyerekek között szóródik szét, töltekezésképpen csodás dolog a nemezelés, de nem egy takaró készítése.

vargane

Aztán ennek is eljött az ideje: jött egy kényszerpihenő, online oktatás, otthoni lustálkodás, amikor is már nem bírtam tovább bámulni a falon éktelenkedő hatalmas űrt, egy belső kényszer által hajtva egy szép napsütéses reggelen elvonultam az imádott műhelyembe, ahol megszületett a Madaras takaró. A motívumait Dorogi Márton: Püspökladányi ácsmunkák, díszítések, cirádák című könyvében találtam, a madár egy citera, a kacskaringós motívum pedig egy régi parasztház gangjának fából faragott cirádás díszítése volt. Ezeket már csak össze kellett hangolni és kész volt a takaróterv, s nemsokára a takaró is. A könyv régóta porosodott a polcomon elfeledve, egy kedves ismerősöm juttatta eszembe - milyen véletlen! A gyúrásnál is akadt segítségem, hiszen, akinek vannak barátai, annak ripsz-ropsz elkészül a madaras takarója. Már csak azon gondolkodom, milyen jól mutatna a kanapén néhány madaras párna is. Na de, ami késik, nem múlik.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!