Pap­pné Ócsai Tí­mea: Uk­rán azsú­ros gal­lér

Nem hivatásos alkotó

 

6 évvel ezelőtt csatlakoztam egy felnőtt néptánccsoporthoz, ott ismerkedtem meg több népművészeti ággal; egy táncos társam vezetett be a gyöngyfűzés kezdeti rejtelmeibe. Onnantól fogva autodidakta módon, saját hibáimból tanulva fejlesztettem ki saját technikámat. Nem számoltam soha, hogy hány darab nyaklánc született a kezeim között (hölgy társaim nagy örömére), de ez volt a legjobb útja anna, hogy megtaláljam a nekem legjobban tetsző formákat, anyagokat. Az ukrán népi kultúra fogott meg a leginkább, ezen belül is a nyakláncok formája.

pappne

Ukrajna-szerte mindenhol népszerűek a kásagyöngyből fűzött ékszerek, viszont az üveggyöngy nyakékek viselése a leggazdagabbak kiváltsága volt. Az általam fűzött nyakláncot saját ízlésemre formáltam, de megmaradva a hagyományoknál: kása gyöngyöt használtam üveggyönggyel kombinálva. A legnagyobb kihívást a fényképezés jelentette, hogy vissza tudjam adni a bordó kásagyöngy kicsit lilás beütését, és az üveggyöngyök csillogását.

A belefektetett kb. 4 óra munka azt hiszem, megérte. Számomra mindenképp, mert hasznosan töltöttem az időmet, és pozitív energiával tölt fel egy egy hasonló alkotás közbeni idő. Vár még egy doboznyi megvásárolt gyöngy, hogy életre keltsem őket!

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!