For­ró Bor­bá­la: Ház­ava­tó táb­la

Nem hivatásos alkotó
Zetelaka

 

Igazi szerelem számomra a bútorfestés. Bár még az utam elején járok, hiszen bő másfél éve kezdtem komolyan foglalkozni a dologgal, úgy érzem, megtaláltam azt, ami igazán lelkesít. Korábban is próbálkoztam régi bútordarabok felújításával. Akkor krétafestéket és különböző viaszokat használtam, a mintákat pedig stencillel vittem fel a darabokra. A népi motívumok megismerésével egy új világ tárult fel előttem, millió lehetőséggel. Itt már én alakítom a mintát hangulatomnak, igényeimnek, az adott (bútor)darab adottságainak megfelelően.

forroborbala

A pályázatra beküldött darab megrendelésre készült. Egy újonnan épült családi ház homlokzatát fogja díszíteni. Habár megrendelésre készült darabról van szó, mégis megvolt az alkotói szabadságom, mert teljesen rám bízták a minták kiválasztását. A szöveget készen kaptam, és az volt a megrendelők kérése, hogy piros, fehér és zöld színeket használjak, egyébként szabad kezet kaptam. Eredetileg zöld lett volna a szöveg is, de végül a barna mellett döntöttünk, mert úgy találtuk, hogy beleillik az összképbe, de mégis kicsit kiemeli a feliratot.

A virágminták mind jellegzetes zetelaki (udvarhelyszéki) motívumok: a jobb oldali, fő minta kiinduló motívuma a forgó rózsa, ebből emelkedik ki a bimbó és a tulipán - a női motívum, valamint a gyöngyvirág. A férfi oldal is képviselteti magát a jobb oldalon látható duzzadtszegfű révén. Mindkét oldalon cirádák díszítik a csokrokat. Az árnyékolási technika is ennek a tájegységnek a sajátja. A szív a családot hivatott jelképezni, benne a családnév kezdőbetűjével.

A festéshez víz alapú festéket használtam, a fedőréteg szintén víz alapú, matt lakk.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!