Sza­bó Zol­tán: Bo­kály fo­gas

Hivatásos alkotó
Csíkszereda
Szabó Zoltán

A nevem Szabó Zoltán, 71 éves vagyok, Csíkszeredában élek. A csíki népi kultúra művelője vagyok, 50 éve fafaragóként dolgozom.

Az alakos faragás már nagyon régen foglalkoztatott, innen jött az ötlet, hogy a fogas két végére berbécsfejeket faragjak. A két berbécs közrefogja a szalag mintát, ami jellegzetes csíki minta. A fogas alsó részét megmozgattam, hogy ne legyen olyan monoton. Ez a minta szintén ide való (a székelykapu galambdúc lépőkéjének a borítóléce van kicifrázva hasonló bevágásokkal). A fogak kézi faragással készültek, mindig páratlan számmal kerülnek a fogasra, mert a székely ember is páratlan, főleg ha egyedül van.

Szabó Zoltán

A munka folyamata eléggé hosszadalmas, mert napi két óra kimenőm van, de jó hogy az időt szenvedélyes hivatásom gyakorlásával tölthetem. A járvánnyal sokat nem foglalkozom, kezet mosok és itthon maradok.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!