Sza­bó Zol­tán: Bo­kály fo­gas

Hivatásos alkotó
Csíkszereda
Szabó Zoltán

A nevem Szabó Zoltán, 71 éves vagyok, Csíkszeredában élek. A csíki népi kultúra művelője vagyok, 50 éve fafaragóként dolgozom.

Az alakos faragás már nagyon régen foglalkoztatott, innen jött az ötlet, hogy a fogas két végére berbécsfejeket faragjak. A két berbécs közrefogja a szalag mintát, ami jellegzetes csíki minta. A fogas alsó részét megmozgattam, hogy ne legyen olyan monoton. Ez a minta szintén ide való (a székelykapu galambdúc lépőkéjének a borítóléce van kicifrázva hasonló bevágásokkal). A fogak kézi faragással készültek, mindig páratlan számmal kerülnek a fogasra, mert a székely ember is páratlan, főleg ha egyedül van.

Szabó Zoltán

A munka folyamata eléggé hosszadalmas, mert napi két óra kimenőm van, de jó hogy az időt szenvedélyes hivatásom gyakorlásával tölthetem. A járvánnyal sokat nem foglalkozom, kezet mosok és itthon maradok.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!