Népi iparművész
A Hagyományok Háza 2019 júniusában másodszor szervezte Pécsre hagyományos – évente megrendezésre kerülő - országos táborát. A pécsi Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályán szívesen fogadták a kb. 50 fős csoportot, ahol a komlói Közösségek Háza Díszítőművészeti műhelyének vezetőjeként én mutathattam be a különböző szebbnél szebb baranyai – hosszúhetényi, Szigetvár-vidéki, drávaszögi és különböző délszláv hímzések közül a kásádi viseleteken található hímzésmintákat. Mindenki rengeteg mintát gyűjthetett, aztán a következő napokon az öltéstechnikákat tanítottuk.
Természetesen nekem is nagyon sok minden tetszett, két mintát el is raktam magamnak, de márciusig csak terveztem, hogy mire és mikor fogom elkezdeni a hímzést. A gyűjtéseimet, terveket először mindig a 30 fős csoportomnak mutatom meg, ők választhatnak, és kezdhetik a „munkát”. Március 13-án találkoztunk személyesen utoljára, azóta csak telefonon, e-mailen „beszélünk”, segítem a problémák megoldását, kívánságok teljesítését a lehető legkülönbözőbb módon.
Közben – a nem könnyű – „távoktatás” mellett most én is elkezdtem a 2019-ben kiválasztott motívumok hímzését, ma használható tárgyakra. Kettőt is elkezdtem, mert nem tudtam választani. Egyik jobban tetszett, mint a másik. Mindkét minta kásádi ingszoknyáról való: az egyikkel terítőt, a másikkal függönyt kezdtem el hímezni.
Remélem, hogy a vírus hamarabb eltűnik, mint ahogy én elkészülök a hímzéssel.