Kin­cses Ág­nes: Ká­sá­di min­ta te­rí­tő­re és füg­göny­re

Népi iparművész

 

A Hagyományok Háza 2019 júniusában másodszor szervezte Pécsre hagyományos – évente megrendezésre kerülő - országos táborát.  A pécsi Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályán szívesen fogadták a kb. 50 fős csoportot, ahol a komlói Közösségek Háza Díszítőművészeti műhelyének vezetőjeként én mutathattam be a különböző szebbnél szebb baranyai – hosszúhetényi, Szigetvár-vidéki, drávaszögi és különböző délszláv hímzések közül a kásádi viseleteken található hímzésmintákat. Mindenki rengeteg mintát gyűjthetett, aztán a következő napokon az öltéstechnikákat tanítottuk.

Természetesen nekem is nagyon sok minden tetszett, két mintát el is raktam magamnak, de márciusig csak terveztem, hogy mire és mikor fogom elkezdeni a hímzést. A gyűjtéseimet, terveket először mindig a 30 fős csoportomnak mutatom meg, ők választhatnak, és kezdhetik a „munkát”. Március 13-án találkoztunk személyesen utoljára, azóta csak telefonon, e-mailen „beszélünk”, segítem a problémák megoldását, kívánságok teljesítését a lehető legkülönbözőbb módon.

Kincses Ágnes

Közben – a nem könnyű – „távoktatás” mellett most én is elkezdtem a 2019-ben kiválasztott motívumok hímzését, ma használható tárgyakra. Kettőt is elkezdtem, mert nem tudtam választani. Egyik jobban tetszett, mint a másik. Mindkét minta kásádi ingszoknyáról való: az egyikkel terítőt, a másikkal függönyt kezdtem el hímezni.

Remélem, hogy a vírus hamarabb eltűnik, mint ahogy én elkészülök a hímzéssel.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!