Necz­né Vaj­na Zsu­zsan­na: Dró­ték­sze­rek

Családi kategória

 

Egy új ötlet története

 

A gyöngyfűzés mellett a drótékszerek készítése egyik kedvenc elfoglaltságom. Szeretem látni, ahogy a vörösrézdrót engedelmeskedik a kezem munkájának, és lágy íveivel egy új formát jelenít meg. Ezt az alkotó örömöt szeretem látni azok arcán is, akikkel ilyen kis ékszereket készítünk.

Az elmúlt években főleg gyerekekkel készítettünk drótból tárgyakat, egyszerű csigavonalak meghajlításával. Különösen a nagyobb fiúk kedvelik ezt a tevékenységet, szeretik használni a különféle szerszámokat, és a végén nagy élvezettel kalapálják laposra a szépen meghajlított íveket. Végül bátran a nyakukba akaszthatják alkotásaikat, hiszen a drótékszereket férfiak is viselhetik. A kisebbeknek néha gondjuk akad, mert életkorukból eredően nincs kellő kézügyességük, szorító erejük ezekhez a fogásokhoz. Így a kezdés és befejezés gyakran segítséget igényel.

 Ez indított el új megoldások keresésére.

Most van időm alkotni

Hogyan lehetne ezt a technikát a magyar népművészet szolgálatába állítani?

Hogyan lehet egyszerűbbé tenni a drótékszerek elkészítését?

Tavaly vettem részt a Tanuljunk népművészetül 2. tanfolyamán a Hagyományok Házában, ahol Sevella Zsuzsanna mutatta be nekünk Mintakincstár gyűjteményét és számtalan felhasználási lehetőséget az iskolai nevelés és oktatás folyamán. Az Ő munkája adta az inspirációt, hogy a magyar népművészet kedvelt mintáiból választva találjak alapformát a drótékszerek elkészítéséhez.

Az interneten is találtam drót megformálására alkalmas új ötleteket.

Az új feladat: magyar népművészeti minta alapján sablont kell készíteni.

De ehhez az én tudásom kevés volt.

A tavasszal bekövetkezett korlátozások teremtette helyzet házhoz kötötte családunkat is, velünk lakó 77 éves édesapámmal együtt. Ő végzettsége szerint gépészmérnök, született ezermester, kovácsmester édesapjától örökölte mai napig töretlen alkotókedvét.

A Hagyományok Háza ,,Maradj otthon” pályázatának családi kategóriájában elkészíthető tárgyegyüttese lett a motivációja közös munkánknak.

Megkértem apukámat, hogy készítsük el együtt a fa alaplapokat, amelyekkel drótékszereket hajlíthatok. Hosszú munka vette kezdetét. Először próbamintákat készített, jó minőségű falapokat hozott, majd heteken át dolgozott, fúrt, faragott. (A táblák elkészítésének teljes menete fotógyűjteményben van, közel nyolcvan kép készült, de a letölthető mennyiség miatt nem tudom részleteiben megmutatni.)

A mintagyűjtés, a méretezés és a tárgyak elkészítése, díszítése az én feladatom volt.

 

Mintagyűjtés:

A mintaválasztás a tavaszi ünnepekhez kapcsolódik és a gyermekfoglalkozások tematikájához igazodik (anyák napja, majális, gyermeknap).

Szív

 ,,A 19. sz.-ban parasztok számára dolgozó mesteremberek, ill. parasztok és pásztorok munkáin egyaránt általános; eleinte mindenféle díszített tárgyon, így férfiak barátságát megpecsételő ajándéktárgyakon, később jelentős részben szerelmi ajándékokon.” ( Magyar Néprajzi Lexikon)

A Kolozs megyei kapu fafaragásának szív motívuma alapján terveztem a minta megformálását.

Tulipán

,,Népművészetünk legősibb virágmotívuma a tulipán.” (Lükő Gábor etnográfus)

A tulipán egész Kárpát-medence összes magyar települési tájain díszítő motívum.

A mintám alapja a hódmezővásárhelyi makkos párnavégeken látható tulipánforma lett.

Madárka

„A síkdíszítményeken a fajilag meghatározatlan, oldalnézetes madár a motívum legfontosabb megjelenési formája. Gyakran a madártest a puszta körvonalára leegyszerűsített, melyen belül a csupán a szem és a szárny jelölt.” (Magyar Néprajzi Lexikon)

 Az oldalnézetben álló madárfigura az emberi lélek szimbóluma.

Mintául egyszerű madárformát választottam, amiben a szárny- és a fejrész szépen díszíthető.

 

A fa alaplapok elkészítésének menete:

A mintákhoz különböző méretű sablonokat készítettem kartonból, amihez megfelelő méretű fakorongokat és fából kivágott íveket próbáltam. Megkerestem az élesen hajlított szögletek helyét, amik a szögek helyét jelölték ki. Ezután apukám összeállított egy próba alapot, amin a dróthajlítást kipróbáltam. Ezután újabb számos igazítás következett, mire a legtetszetősebb alap megszületett.

Ez idő alatt édesapám méretre szabta, lecsiszolta a 18 mm vastag fenyőfa deszkalapokat. Rétegelt, 4 mm vastagságú bükkfalemezből pedig kétpengés körvágó fűrésszel megfelelő méretű korongokat és karikákat vágott ki, amikből később az íveket készítettük. A felhasználás előtt a szögeket olajmentesítette és sérülésmentesre csiszolta.

A négy méretben elkészített minta (madárka, szív) egy 20×35 cm-es falapra került, kellő távolságra egymástól. A minták előrajzolása után először a szögeket ütöttük a helyükre, végül az íveket és a fakorongokat szögeltük vagy ragasztottuk fel.

A tulipánok 20×20 cm fenyőfalapra kerültek.

 

Színpompás madárka

Egy konkrét drótékszer elkészítésének menete:

A tárgyak elkészítéséhez kétféle méretű drótot használok. A nagyobb madarakhoz 1 mm-est, a két kisebbhez a 0,8 mm vastagságút. A gyöngyözéshez pedig a legvékonyabb tekercs a megfelelő. Szerszámok: csípőfogó, kúpos fogó, laposfogó, kalapács, üllő. A díszítéshez 6/0 és 8/0 telt színes kásagyöngyöket használtam.

A drótszál hosszát úgy mérem le, hogy a kiválasztott minta körvonalán végig vezetek egy 1 mm széles viaszolt szálat pontosan úgy, ahogyan a drótot fogom vezetni. Ezt lemérem, majd néhány cm-rel hosszabb drótot lecsippentek. Ehhez a mintához 38 cm hosszú, 1 mm vastag drót szükséges.

A madárka fejénél lévő fakorongtól kezdem hajlítani a drótot a fej irányába felfelé. Következik a csőr, a has, farok végül a szárny. A szögeknél laposfogó segítségével hajlítom meg az éleket. Amikor körbeértem, óvatosan leemelem az alapról a mintát. A drót végeit kúpos fogóval hajlítom meg laza csigavonalban.

A fej és a szárnyrész összeillesztéséhez a vékony drótból 20 cm-nyit vágok le. 1 cm hosszan összetekerem a két ívet. A maradék szállal kezdem a gyöngyözést.

A szárny és a test íve közötti rész közé fűzöm a gyöngyöket úgy, hogy a sorok között háromszor a körívre is feltekerem a vékony drótot. Ezzel lehet a gyöngysorokat kellő távolságra helyezni egymástól.

A távolságnak megfelelően változtatom a gyöngyszemek számát is.

A madárka szemét egy másik vékony szállal illesztem a helyére, akár pillákat is készíthetünk.

A drótmadárka elkészítését befejezhetjük úgy is, hogy gyöngyözés helyett csak kalapálással ellaposítjuk. Ez is szép végeredményt ad. Különösen fiúk körében lesz sikeres ez a lehetőség.

Ez a színpompás madárka bőrszálra fűzve medálként is hordható. Egyszerűen felfüggesztve ablakdísz, pálcához erősítve vázába rakható dísztárgy is lehet.

A szív és a tulipán elkészítésének is hasonló a menete. A képeken látható ötletek nem mutatják be az összes variációt.

A további minták kidolgozás alatt állnak.

 

<< Vissza a többi pályázathoz

 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!